fb logo

Aktualne wydanie

AMS 01 2024

Pełne artykuły

Co wymienić razem z paskiem rozrządu?

Na co należy zwrócić uwagę, aby zamontowany rozrząd pracował niezawodnie aż do następnej wymiany. Montaż nowego zestawu rozrządu powinien zawsze łączyć się z kontrolą oraz okresową wymianą innych elementów współpracujących. Konsekwencje zlekceważenia tego tematu są zwykle odwleczone w czasie. Ujawniają się najczęściej po przejechaniu 10 czy 20 tys. km później, stawiając użytkownika samochodu w bardzo kłopotliwej sytuacji. Oto na co należy zwrócić uwagę, by silnik po zakończeniu prac działał bez zastrzeżeń. 1. Uszczelniacze wałków rozrządu Przy okazji wymiany zestawu rozrządu nie należy zapominać o montażu nowych uszczelniaczy. Nawet jeśli w danym momencie wydają się całkowicie sprawne, jest duża szansa, że w ciągu najbliższych 20-30 tys. km zaczną przepuszczać olej, który może skrócić żywotność paska rozrządu. Przypomnijmy – typowy zestaw rozrządu wymienia się w zależności od konkretnego silnika co 60-100 tys. km. Jeśli mechanik pominie temat uszczelniaczy oznacza to, że będą...

Czytaj więcej...

Najnowsze

Nowości Hella Polska

Na konferencji prasowej Hella Polska przedstawiono nowości, które wprowadzono do oferty firmy.

Zaprezentowano urządzenie do kalibracji kamer – CSC Tool. Coraz więcej samochodów wyposażonych jest w kamery określające położenie pionowych lub poziomych znaków drogowych i radary do pomiaru odległości. Ich kalibracja jest wymagana po wymianie przedniej szyby, zmianie geometrii zawieszenia czy naprawie blacharskiej nadwozia.

hell-intUrządzenie SCS Tool nie wymaga specjalnego stanowiska czy kanału, wystarczy płaska podłoga. Hella wprowadziła też na rynek narzędzie do programowania czujników ciśnienia powietrza w oponach – TPM Tool. Nadaje się ono do programowania, adaptacji i klonowania wszystkich uniwersalnych czujników oraz OE. Tester akumulatorów BPC Tool podaje wyniki testu baterii bez jej wyjmowania z pojazdu. Obsługuje wszystkie rodzaje akumulatorów (EFB, AGM, żelowe). Urządzenie mierzy m.in. napięcie, natężenie prądu zimnego startu, poziom naładowania i współpracuje z mega macs 66 oraz mega macs PC. Ciekawym urządzeniem jest generator dymu SLD Tool, którym można wykryć nieszczelności układów: dolotowego, wydechowego, chłodzenia, recyrkulacji spalin, doładowania czy wentylacji. Urządzenie ma manometry do pomiaru ciśnień oraz przepływomierz określający wielkość nieszczelności. Do diagnostyki motocykli i skuterów przeznaczone jest urządzenie diagnostyczne PC Bike. To bezprzewodowy moduł umożliwiający odczyt i kasowanie błędów, kasowanie inspekcji serwisowej, wysterowanie komponentów; umożliwia graficzny odczyt do 8 parametrów rzeczywistych. Hella oferuje też nowe urządzenie do ustawiania świateł SEG V, które nadaje się wszystkich źródeł światła, ma wbudowana kamerę i ekran dotykowy. Nowością jest też tester diagnostyczny mega macs 56, który opisujemy w tym numerze pisma.

Warsztaty mają też do dyspozycji portale Hella dla klientów – Hella Partner World (informacje o produktach i ich dostępności, przegląd stanu zamówienia, szkolenia internetowe) oraz Hella Tech World z informacjami technicznymi (www.hella.com/techworld). Hella Polska angażuje się też w edukację szkolną prowadząc projekt „Świecimy przykładem umożliwiając uczniom i nauczycielom dostęp do wiedzy technicznej.

Truck Serwis

TRUCK 2023 2

homeWyszukiwarka

mailNewsletter

PassThru

Redakcja „Auto Moto Serwisu” w 2017 roku rozpoczęła cykl publikacji dotyczących PassThru – procedury dostępu online do portali internetowych wybranych producentów pojazdów. Przedstawiamy proces pierwszej rejestracji, diagnostyki pojazdu i programowania sterowników dla poszczególnych marek samochodów.

Czytaj więcej

Prenumerata 2024

3

 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem