fb logo

Aktualne wydanie

AMS 01 2024

Pełne artykuły

Co wymienić razem z paskiem rozrządu?

Na co należy zwrócić uwagę, aby zamontowany rozrząd pracował niezawodnie aż do następnej wymiany. Montaż nowego zestawu rozrządu powinien zawsze łączyć się z kontrolą oraz okresową wymianą innych elementów współpracujących. Konsekwencje zlekceważenia tego tematu są zwykle odwleczone w czasie. Ujawniają się najczęściej po przejechaniu 10 czy 20 tys. km później, stawiając użytkownika samochodu w bardzo kłopotliwej sytuacji. Oto na co należy zwrócić uwagę, by silnik po zakończeniu prac działał bez zastrzeżeń. 1. Uszczelniacze wałków rozrządu Przy okazji wymiany zestawu rozrządu nie należy zapominać o montażu nowych uszczelniaczy. Nawet jeśli w danym momencie wydają się całkowicie sprawne, jest duża szansa, że w ciągu najbliższych 20-30 tys. km zaczną przepuszczać olej, który może skrócić żywotność paska rozrządu. Przypomnijmy – typowy zestaw rozrządu wymienia się w zależności od konkretnego silnika co 60-100 tys. km. Jeśli mechanik pominie temat uszczelniaczy oznacza to, że będą...

Czytaj więcej...

Najnowsze

Isuzu świętuje stulecie

isuzu100Początki Isuzu, jako jednej z najstarszych firm w japońskim przemyśle motoryzacyjnym, sięgają do roku 1916, kiedy to Tokyo Ishikawajima Shipbuilding and Engineering Co. i Tokyo Gas i Electric Industrial Co. zainicjowały plany produkcji samochodów. W 1922 r. w Japonii pierwszym w kraju produkowanym samochodem był model na Wolseley A-9, który powstawał na brytyjskiej licencji.

W 1934 r., decyzją ministerstwa handlu i przemysłu, została uruchomiona produkcja samochodu pod marką ISUZU, nazwanego od rzeki ISUZU, która przepływa przez Park Narodowy ISE-Shrine. Tak powstała firma ISUZU, której nazwa w 1949 r. została zmieniona na dzisiejsze Isuzu Motors Limited. Po II wojnie światowej w Japonii nastąpił okres szybkiego rozwoju i produkcji pojazdów dostawczych. Pojawiło się też ogromne zapotrzebowanie na samochody ciężarowe Isuzu, którymi transportowano wszelkiego rodzaju materiały oraz produkty spożywcze.
Isuzu był również pionierem motoryzacji jako producent pojazdów osobowych. Począwszy od pierwszego Hillmana – samochodu osobowego w 1953 r. Isuzu wprowadzono Bellel w 1961 oraz w 1963 roku Bellett. Model Bellett GT, pieszczotliwie nazywany przez klientów, Bele-G, zyskał wielką popularność. W 1968 r. na rynek wprowadzono model 117 Coupe, które zaprojektował Giugiaro.
W 1971 r. umowa o przynależności do General Motors zapoczątkowało strategię eksportu na pełną skalę. Isuzu rozwija swoje zagraniczne filie i centra sprzedaży. Firma otworzyła też kilka zakładów produkcyjnych: w Tajlandii w 1974 r., w Ameryce Północnej w 1975 r. oraz w Chinach w 1985 r. W Polsce w 1990 r. rozpoczęto produkcję silników Diesla w Gliwicach. Fabrykę silników w Stanach Zjednoczonych otworzono w 2000 r.
Całkowita produkcja silników Diesla Isuzu w Japonii i za granicą przekroczyła już 20 mln sztuk.

Truck Serwis

TRUCK 2023 2

homeWyszukiwarka

mailNewsletter

PassThru

Redakcja „Auto Moto Serwisu” w 2017 roku rozpoczęła cykl publikacji dotyczących PassThru – procedury dostępu online do portali internetowych wybranych producentów pojazdów. Przedstawiamy proces pierwszej rejestracji, diagnostyki pojazdu i programowania sterowników dla poszczególnych marek samochodów.

Czytaj więcej

Prenumerata 2024

3

 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem