fb logo

Aktualne wydanie

AMS 01 2024

Pełne artykuły

Co wymienić razem z paskiem rozrządu?

Na co należy zwrócić uwagę, aby zamontowany rozrząd pracował niezawodnie aż do następnej wymiany. Montaż nowego zestawu rozrządu powinien zawsze łączyć się z kontrolą oraz okresową wymianą innych elementów współpracujących. Konsekwencje zlekceważenia tego tematu są zwykle odwleczone w czasie. Ujawniają się najczęściej po przejechaniu 10 czy 20 tys. km później, stawiając użytkownika samochodu w bardzo kłopotliwej sytuacji. Oto na co należy zwrócić uwagę, by silnik po zakończeniu prac działał bez zastrzeżeń. 1. Uszczelniacze wałków rozrządu Przy okazji wymiany zestawu rozrządu nie należy zapominać o montażu nowych uszczelniaczy. Nawet jeśli w danym momencie wydają się całkowicie sprawne, jest duża szansa, że w ciągu najbliższych 20-30 tys. km zaczną przepuszczać olej, który może skrócić żywotność paska rozrządu. Przypomnijmy – typowy zestaw rozrządu wymienia się w zależności od konkretnego silnika co 60-100 tys. km. Jeśli mechanik pominie temat uszczelniaczy oznacza to, że będą...

Czytaj więcej...

Najnowsze

Varta testuje akumulatory

vartaJohnson Controls podczas targów Automechanika 2016 zaprezentował pierwsze wyniki Programu Bezpłatnego Testowania Akumulatorów VARTA po roku trwania akcji. Wprowadzony w zeszłym roku w kilku krajach europejskich program ma na celu wsparcie warsztatów w procesie wykrywania usterek akumulatorów, zanim jeszcze staną się przyczyną awarii samochodu.

Z ponad 33 tysięcy sprawdzonych pojazdów prawie jedna czwarta miała akumulator wymagający natychmiastowej wymiany ze względu na jego zły stan. Firma Johnson Controls sprawdziła również, jakie zmiany nastąpiły na rynku usług serwisowych w kontekście czynności wykonywanych przez samych właścicieli samochodów (do-it-yourself) i tych zlecanych warsztatom (do-it-for-me). Okazało się, że 85% kierowców samochodów potrzebuje pomocy serwisu, a ośmiu na dziesięciu kierowców ufa rekomendacjom swojego mechanika w zakresie serwisowania akumulatora.

Firma szacuje, że do 2020 r. 75% wszystkich nowych pojazdów w Europie będzie mieć technologię start-stop. Zaawansowane akumulatory mają ogromne znaczenie w systemach start-stop. Kiedy silnik jest wyłączony, układ elektryczny pojazdu korzysta z energii akumulatora do zasilania takich urządzeń jak radio, światła czy ogrzewanie. Akumulator wspomaga także ponowne uruchomienie silnika w ułamku sekundy. Tak wysokie zapotrzebowanie na energię wymaga akumulatora, który jest niezawodny, mocny i wytrzymały. Dlatego tak ważna jest regularna kontrola jego stanu.

 

Truck Serwis

TRUCK 2023 2

homeWyszukiwarka

mailNewsletter

PassThru

Redakcja „Auto Moto Serwisu” w 2017 roku rozpoczęła cykl publikacji dotyczących PassThru – procedury dostępu online do portali internetowych wybranych producentów pojazdów. Przedstawiamy proces pierwszej rejestracji, diagnostyki pojazdu i programowania sterowników dla poszczególnych marek samochodów.

Czytaj więcej

Prenumerata 2024

3

 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem