fb logo

Aktualne wydanie

AMS 01 2024

Pełne artykuły

Co wymienić razem z paskiem rozrządu?

Na co należy zwrócić uwagę, aby zamontowany rozrząd pracował niezawodnie aż do następnej wymiany. Montaż nowego zestawu rozrządu powinien zawsze łączyć się z kontrolą oraz okresową wymianą innych elementów współpracujących. Konsekwencje zlekceważenia tego tematu są zwykle odwleczone w czasie. Ujawniają się najczęściej po przejechaniu 10 czy 20 tys. km później, stawiając użytkownika samochodu w bardzo kłopotliwej sytuacji. Oto na co należy zwrócić uwagę, by silnik po zakończeniu prac działał bez zastrzeżeń. 1. Uszczelniacze wałków rozrządu Przy okazji wymiany zestawu rozrządu nie należy zapominać o montażu nowych uszczelniaczy. Nawet jeśli w danym momencie wydają się całkowicie sprawne, jest duża szansa, że w ciągu najbliższych 20-30 tys. km zaczną przepuszczać olej, który może skrócić żywotność paska rozrządu. Przypomnijmy – typowy zestaw rozrządu wymienia się w zależności od konkretnego silnika co 60-100 tys. km. Jeśli mechanik pominie temat uszczelniaczy oznacza to, że będą...

Czytaj więcej...

Najnowsze

Bosch zaprezentuje samochód koncepcyjny

Bosch zaprezentuje na targach CES 2017 nowy samochód koncepcyjny. Pojazd ma być naszpikowany nowoczesnymi rozwiązaniami, sprawnie integrować się z internetem i oferować tryb jazdy autonomicznej.

Jedną z innowacji będzie system wykrywania twarzy zamontowany w kabinie – Driver Motion Camera. Pozwoli on rozpoznać aktualnego kierowcę, automatycznie dostosować pozycję kierownicy i lusterek do jego preferencji, a także ostrzec go w sytuacji, gdy zacznie zasypiać bądź stanie się nadmiernie rozkojarzony. Kolejnym rozwiązaniem będzie zastosowanie wyświetlacza neoSense, aktywnie reagującego na dotyk. Obsługujący go kierowca poczuje się, jakby dotykał prawdziwych przycisków. Umożliwi to obsługę pokładowych systemów bez odrywania wzroku od drogi. Oprócz tego pojazd będzie wyposażony w wyświetlacze OLED, a także cyfrowe lusterka zewnętrzne bazujące na obrazie z kamer. Widok z nich pojawi się na wyświetlaczach w pobliżu słupków A, a pole ich widzenia będzie można dostosować do warunków, w jakich porusza się pojazd.

Pojazd koncepcyjny Boscha to także liczne systemy łączności. Human Machine Interface pozwoli na komunikację między kierowcą a samochodem, np. przekazując mu informacje odczytywane przez czujniki w czasie trybu jazdy autonomiczne. Vehicle-to-Vehicle umożliwi wczesne wykrywanie innych pojazdów, w tym także rowerów, co może wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa. Z poziomu pojazdu będzie istniała również możliwość połączenia się z domem, np. w celu zobaczenia obrazu z zainstalowanych w nim kamer czy nawet sprawdzenia zawartości lodówki. Oprócz tego Bosch zaprezentuje także rozwiązanie pozwalające na zdalną łączność z warsztatem samochodowym.

Nowy samochód koncepcyjny oraz szereg innych rozwiązań Boscha będzie można oglądać na targach Consumer Electronic Show które odbędą się w dniach 5-8 stycznia w Las Vegas.

 

Truck Serwis

TRUCK 2023 2

homeWyszukiwarka

mailNewsletter

PassThru

Redakcja „Auto Moto Serwisu” w 2017 roku rozpoczęła cykl publikacji dotyczących PassThru – procedury dostępu online do portali internetowych wybranych producentów pojazdów. Przedstawiamy proces pierwszej rejestracji, diagnostyki pojazdu i programowania sterowników dla poszczególnych marek samochodów.

Czytaj więcej

Prenumerata 2024

3

 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem