fb logo

Aktualne wydanie

AMS 01 2024

Pełne artykuły

Co wymienić razem z paskiem rozrządu?

Na co należy zwrócić uwagę, aby zamontowany rozrząd pracował niezawodnie aż do następnej wymiany. Montaż nowego zestawu rozrządu powinien zawsze łączyć się z kontrolą oraz okresową wymianą innych elementów współpracujących. Konsekwencje zlekceważenia tego tematu są zwykle odwleczone w czasie. Ujawniają się najczęściej po przejechaniu 10 czy 20 tys. km później, stawiając użytkownika samochodu w bardzo kłopotliwej sytuacji. Oto na co należy zwrócić uwagę, by silnik po zakończeniu prac działał bez zastrzeżeń. 1. Uszczelniacze wałków rozrządu Przy okazji wymiany zestawu rozrządu nie należy zapominać o montażu nowych uszczelniaczy. Nawet jeśli w danym momencie wydają się całkowicie sprawne, jest duża szansa, że w ciągu najbliższych 20-30 tys. km zaczną przepuszczać olej, który może skrócić żywotność paska rozrządu. Przypomnijmy – typowy zestaw rozrządu wymienia się w zależności od konkretnego silnika co 60-100 tys. km. Jeśli mechanik pominie temat uszczelniaczy oznacza to, że będą...

Czytaj więcej...

Najnowsze

Startuje Wielka Wyprawa Maluchów - największy motoryzacyjny projekt charytatywny

Giganci Motorsportu i najlepsi kierowcy rajdowi obrali wspólny cel – dotarcie z Bielska-Białej do słynnego Monte Carlo, zasiadając za kółkiem symbolu polskiej motoryzacji – Malucha. Wśród nich znajdą się Sobiesław Zasada, Longin Bielak, Janusz Szerla, Rafał Sonik, Kajetan Kajetanowicz oraz Bartosz Ostałowski. Wielka Wyprawa Maluchów jest projektem charytatywnym, którego celem będzie zebranie miliona złotych na pomoc dzieciom, ofiarom wypadków drogowych. Partnerem akcji został Marathon International, który będzie odpowiadał za wsparcie logistyczne wyprawy.

Pawel Bielak DSC 5740

To pierwszy taki projekt w motoryzacji i zarazem pierwszy zorganizowany na tak dużą skalę, aby pomóc dzieciom ofiarom wypadków drogowych. Ponad sto osób - w tym znani kierowcy, influencerzy oraz przedsiębiorcy - wyruszą Fiatami 126 z Bielska-Białej do Monako, by zebrać milion złotych na obrany przez nas wspólnie cel. Ruszamy w podróż zgodnie z przepisami ruchu drogowego, aby pomagać tym, którzy w ruchu drogowym ucierpieli i sami potrzebują pomocy – tłumaczy Marcin Małysz, organizator i Dyrektor Generalny projektu.

Wielka Wyprawa Maluchów wyruszy 4 lipca z Bielska-Białej i potrwa osiem dni. Poprowadzi przez siedem krajów, a jej łączna długość wyniesie blisko 4 000 kilometrów. Na trasę wyruszą 33 załogi. Tą najbardziej wyjątkową będzie duet Sobiesław Zasada i Longin Bielak, którzy łącznie mają 190 lat!

– Zapowiada się niesamowita przygoda, która też jest przypomnieniem emocji, jakie przeżywałem na tych trasach z Longinem zimą 1975 roku w ramach Rajdu Monte-Carlo, zaliczanego wtedy do rundy mistrzostw świata. Przejechaliśmy te niezwykle trudne i wymagające odcinki małym fiatem, żeby udowodnić milionom ludzi, którzy chcieli kupić taki samochód, że dojedzie on w każde miejsce – podkreśla legendarny, najbardziej utytułowany polski rajdowiec, Sobiesław Zasada.

Wśród innych załóg znajdą się Rafał Sonik – zwycięzca Rajdu Dakar i 9-krotny zdobywca Pucharu Świata, Kajetan Kajetanowicz – wielokrotny rajdowy wicemistrz Świata, trzykrotny mistrz Europy i czterokrotny mistrz Polski czy Bartosz Ostałowski – jedyny na świecie profesjonalny kierowca sportowy, który prowadzi… stopą, a do Monte Carlo wyruszy specjalnie przerobionym Maluchem z automatyczną skrzynią biegów.

– Od lat szukałem pomysłu na stworzenie wyjątkowego społecznego projektu motoryzacyjnego, który mógłby poprzez wartości i ludzi w niego zaangażowanych nieść pomoc. Pół roku temu na spotkaniu z Sobiesławem i Kajetanem moje marzenie okazało się możliwe do spełnienia. Jestem przekonany, że trafiliśmy w „dziesiątkę” i wspólnie zapoczątkowujemy dziś projekt, który przez najbliższe lata uczyni wiele dobrego i stanie się corocznym, największym pomocowym przedsięwzięciem motoryzacyjnym w Polsce – wyjaśnia Rafał Sonik.

Jednym z uczestników rajdu będzie Emil Lisowski, CEO Marathon International Logistics, jednej z największych firm transportowych w regionie, będącej właścicielem największego w Europie Food Truck’a.

- Nasze samochody pokonują rocznie kilka milionów kilometrów. Jesteśmy w stanie obsłużyć każde zlecenie, niezależnie od stopnia skomplikowania czy miejsca, dlatego zostaliśmy partnerem logistycznym Wielkiej Wyprawy Maluchów. Podobne przedsięwzięcia wspieramy od wielu lat. W ramach współpracy będziemy odpowiadać nie tylko za wsparcie logistyczne, ale też wyślemy należący do nas największy w Europie Food Truck, który będzie odpowiadał za wyżywienie uczestników wyprawy. Jestem przekonany, że Marcin Trzciński, szef kuchni razem z zaproszonymi gośćmi, cenionymi kucharzami, wspólnie zadbają o niezapomniane doznania kulinarne, które jeszcze bardziej uatrakcyjnią wyprawę – komentuje Emil Lisowski.

Zbiórka środków na pomoc dzieciom prowadzona będzie za pośrednictwem platformy Zrzutka.pl, gdzie przeprowadzony będzie szereg wyjątkowych licytacji, w tym samych Maluchów czy cennych przedmiotów przekazanych przez uczestników Wyprawy.

 

 

Źródło: dotrelations

Truck Serwis

TRUCK 2023 2

homeWyszukiwarka

mailNewsletter

PassThru

Redakcja „Auto Moto Serwisu” w 2017 roku rozpoczęła cykl publikacji dotyczących PassThru – procedury dostępu online do portali internetowych wybranych producentów pojazdów. Przedstawiamy proces pierwszej rejestracji, diagnostyki pojazdu i programowania sterowników dla poszczególnych marek samochodów.

Czytaj więcej

Prenumerata 2024

3

 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem