fb logo

Aktualne wydanie

Okladka AMS 05 2020

Pełne artykuły

Nasze doświadczenia z procedurą PassThru

Coraz więcej niezależnych warsztatów korzysta z procedury PassThru umożliwiającej przeprogramowanie sterowników w aucie klienta dzięki połączeniu online z portalem producenta pojazdu. Wraz z popularyzacją PassThru do redakcji napływa coraz więcej pytań. Coraz częściej warsztaty są zmuszone do aktualizacji oprogramowania sterowników w pojazdach klientów. Taka potrzeba wynika z konstrukcji pojazdów nowej generacji i rosnącej liczby sterowników elektronicznych. Każdy niezależny warsztat ma możliwość aktualizacji oprogramowania zagwarantowaną prawnie i realizowaną za pośrednictwem portalu internetowego producenta pojazdów (tzw. procedura PassThru). Ponieważ działalność warsztatów niezależnych jest konkurencyjna w stosunku do sieci serwisów autoryzowanych, producenci pojazdów prześcigają się w piętrzeniu trudności mających zniechęcić niezależne warsztaty do korzystania z portalu.Od ponad dwóch lat na łamach „Auto Moto Serwisu” publikujemy dokładne procedury PassThru dla rożnych marek...

Czytaj więcej...

Elektroniczna książka serwisowa dla warsztatów niezależnych

Dla swoich klientów – warsztatów i właścicieli pojazdów – Inter Cars oferuje bezpłatne założenie elektronicznej książki serwisowej. To coraz popularniejsze narzędzie pozwala w jednym miejscu zapisać pełną historię napraw pojazdu.

Czytaj więcej...

Silnik EA888 koncernu Volkswagen w warsztacie – układ zasilania

Z uwagi na znaczny stopień skomplikowania układu zasilania silników EA888, przed naprawami należy zapoznać się dokładnie z zasadą działania i procedurami diagnostycznymi poszczególnych podzespołów. Układ zasilania silników EA888 ma bezpośredni wtrysk paliwa z uwzględnieniem podziału na obieg niskiego (4–8 barów) i wysokiego ciśnienia (50–150 barów). Późniejsze fazy rozwojowe tego systemu posiadały podwójny układ wtryskiwaczy pracujący przy maksymalnym ciśnieniu 200 barów oraz nowej generacji pompy paliwa firmy Hitachi. Kolektor dolotowy realizuje funkcje ukierunkowanego doprowadzenia powietrza do poszczególnych cylindrów, łącząc w sobie między innymi podzespoły: elektronicznej przepustnicy, rozdzielacza paliwa oraz podciśnieniowego siłownika sterującego zespołem klap w kolektorze ssącym. Strategia diagnostyki układu zasilana musi być zapoczątkowana identyfikacją kodu silnika, co pozwoli na jednoznacznie określenie typu zastosowanego układu paliwowego.

Czytaj więcej...

Najnowsze

Zaufanie

Okladka AMS 04 2020Im dłużej żyjemy z koronawirusem, tym lepiej go poznajemy i skuteczniej możemy z nim walczyć. Podobno najlepszą metodą walki jest profilaktyka i stosowanie skutecznych środków odkażających. Jeśli warsztat je stosuje, zdobędzie zaufanie klientów, które będzie procentować również po ustaniu pandemii. Powszechną metodą jest odkażanie wnętrza pojazdu za pomocą środków dezynfekujących na bazie alkoholu, chlorków lub aminów. Według Światowej Organizacji Zdrowia wirusobójcze są preparaty z 60–70% zawartością alkoholu, ale dostępne są z reguły środki o znacznie mniejszym stężeniu. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na normę – jeśli płyn spełnia normę EN 14476 lub EN 16777, jest skuteczny. Środkami dezynfekującymi zaleca się też czyszczenie układu przewietrzania wnętrza pojazdu i klimatyzacji, szczególnie parownika. Środki dezynfekujące można nakładać na powierzchnie szmatką lub specjalnym urządzeniem ultradźwiękowym, które tworzy mgłę rozprowadzaną za pomocą wentylatora.
Niektóre warsztaty rozważają zakup urządzenia do ozonowania. Co prawda nie przeprowadzono jeszcze badań wpływu ozonu na koronawirusa, ale gaz ten skutecznie niszczy wirusy z innych rodzin. Ważne jest jednak odpowiednie stężenie ozonu i związana z tym wydajność urządzenia. Za niskie stężenie ozonu jest nieskuteczne, a za wysokie – również szkodliwe dla człowieka, dlatego po ozonowaniu wymagane jest 30-minutowe wietrzenie wnętrza pojazdu. Urządzeniem do ozonowania o wydajności 4000 mg/h trzeba dezynfekować wnętrze auta osobowego przez ok. 10 minut.
W dzisiejszych czasach klienci zwracają uwagę na środki bezpieczeństwa i nawet są bardziej chętni do zakupu filtra kabinowego.

Życzę zdrowia i wytrwałości.

 

Ryszard Polit
redaktor naczelny

 SPIS TREŚCI

NOWOŚCI
Nowa generacja retrofitów Philipsa
Nowości Hella Gutmann Solutions
Kompresory Bilsteina
Sprężarki Denso
Michelin Agilis 3
OSRAM Onyx Copilot LED
Nowy tester akumulatorów Bosch BAT 115

Z ŻYCIA BRANŻY
Konferencja kierownictwa Bosch
Zestaw do kalibracji – z certyfikatem
MMC Car Poland zmienia właściciela
Inter Cars rośnie
Grupa Volvo i Daimler Truck tworzą spółkę
BYD i Toyota
Darmowe szkolenia Schaeffler przez Internet
Podróbki świec zapłonowych

PRAKTYKA WARSZTATOWA
Układ hamulcowy
Kiedy wymieniać płyn hamulcowy?
PassThru krok po kroku (cz. 20), Grupa Volkswagen, cz. 3
Nasze doświadczenia z procedurą PassThru
Oscyloskop w warsztacie (cz. 9) – przepływomierz powietrza
Pedał sprzęgła nie powraca do pozycji spoczynkowej
Automatyczne skrzynie biegów w warsztacie (cz. 12, Toyota)

PRODUKTY
Jak wybrać tester diagnostyczny?
Hella Gutmann mega masc 77
Bosch KTS 560/590
TEXA Axone 5
Analizatory spalin i dymomierze

AUTO I TECHNIKA
Samochód elektryczny przyszłością świata

TRENDY
Carsharing zagrożeniem dla warsztatów niezależnych?

STREFA BIZNES
Jak uchronić firmę przed upadłością w czasach pandemii?
Cała prawda o home office

AUTO MOTO SERWIS na luzie

homeWyszukiwarka

mailNewsletter

PassThru

Redakcja „Auto Moto Serwisu” w 2017 roku rozpoczęła cykl publikacji dotyczących PassThru – procedury dostępu online do portali internetowych wybranych producentów pojazdów. Przedstawiamy proces pierwszej rejestracji, diagnostyki pojazdu i programowania sterowników dla poszczególnych marek samochodów.

Czytaj więcej

Prenumerata 2020

prenumerata2020 baner

 

mobile phoneAplikacja Android

Zapraszamy do korzystania z naszego serwisu informacyjnego dostępnego na smartfonach z systemem android. Znajdują się tu wiadomości z działów: nowości, z życia branży oraz szkolenia. Aplikację Auto Moto Serwis można ściągnąć bezpłatnie ze sklepu Google Play.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem