fb logo

Aktualne wydanie

Okladka AMS 04 2021

Pełne artykuły

Silniki Mazdy z technologią Skyactiv-G w warsztacie

W uzupełnieniu wiedzy technicznej potrzebnej do serwisowania benzynowych silników Mazdy przedstawione zostaną dane niezbędne do przetestowania czujników układu dolotowego i informacje o układach napędowym i ładowania oraz procedurach obsługi elektrycznego hamulca postojowego.

Czytaj więcej...

Oscyloskop w warsztacie – magistrala danych CAN

Już od ponad dwóch dekad wymiana informacji pomiędzy poszczególnymi sterownikami w pojazdach samochodowych jest powszechnie realizowana za pośrednictwem magistrali typu CAN. Taka forma transmisji danych pozwoliła na ograniczenie liczby przewodów i złącz instalacji elektrycznej oraz umożliwiła szybkie i bezzakłóceniowe komunikowanie się sterowników. Zastosowanie oscyloskopu pozwala na obserwację przebiegów sygnałów sieci CAN i identyfikację potencjalnych usterek.

Czytaj więcej...

Bezstopniowe skrzynie Multitronic

Aby optymalnie wykorzystać moment obrotowy silnika, skrzynia Multitronic posiada przekładnię pasową wyposażoną w wariator. Rolę pasa w tej przekładni pełni łańcuch, natomiast wariator umożliwia bezstopniową zmianę przełożeń przekładni w sposób płynny i pozbawiony przerw w przenoszeniu siły napędowej.

Czytaj więcej...

Najnowsze

Zaufanie

Okladka AMS 04 2020Im dłużej żyjemy z koronawirusem, tym lepiej go poznajemy i skuteczniej możemy z nim walczyć. Podobno najlepszą metodą walki jest profilaktyka i stosowanie skutecznych środków odkażających. Jeśli warsztat je stosuje, zdobędzie zaufanie klientów, które będzie procentować również po ustaniu pandemii. Powszechną metodą jest odkażanie wnętrza pojazdu za pomocą środków dezynfekujących na bazie alkoholu, chlorków lub aminów. Według Światowej Organizacji Zdrowia wirusobójcze są preparaty z 60–70% zawartością alkoholu, ale dostępne są z reguły środki o znacznie mniejszym stężeniu. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na normę – jeśli płyn spełnia normę EN 14476 lub EN 16777, jest skuteczny. Środkami dezynfekującymi zaleca się też czyszczenie układu przewietrzania wnętrza pojazdu i klimatyzacji, szczególnie parownika. Środki dezynfekujące można nakładać na powierzchnie szmatką lub specjalnym urządzeniem ultradźwiękowym, które tworzy mgłę rozprowadzaną za pomocą wentylatora.
Niektóre warsztaty rozważają zakup urządzenia do ozonowania. Co prawda nie przeprowadzono jeszcze badań wpływu ozonu na koronawirusa, ale gaz ten skutecznie niszczy wirusy z innych rodzin. Ważne jest jednak odpowiednie stężenie ozonu i związana z tym wydajność urządzenia. Za niskie stężenie ozonu jest nieskuteczne, a za wysokie – również szkodliwe dla człowieka, dlatego po ozonowaniu wymagane jest 30-minutowe wietrzenie wnętrza pojazdu. Urządzeniem do ozonowania o wydajności 4000 mg/h trzeba dezynfekować wnętrze auta osobowego przez ok. 10 minut.
W dzisiejszych czasach klienci zwracają uwagę na środki bezpieczeństwa i nawet są bardziej chętni do zakupu filtra kabinowego.

Życzę zdrowia i wytrwałości.

 

Ryszard Polit
redaktor naczelny

 SPIS TREŚCI

NOWOŚCI
Nowa generacja retrofitów Philipsa
Nowości Hella Gutmann Solutions
Kompresory Bilsteina
Sprężarki Denso
Michelin Agilis 3
OSRAM Onyx Copilot LED
Nowy tester akumulatorów Bosch BAT 115

Z ŻYCIA BRANŻY
Konferencja kierownictwa Bosch
Zestaw do kalibracji – z certyfikatem
MMC Car Poland zmienia właściciela
Inter Cars rośnie
Grupa Volvo i Daimler Truck tworzą spółkę
BYD i Toyota
Darmowe szkolenia Schaeffler przez Internet
Podróbki świec zapłonowych

PRAKTYKA WARSZTATOWA
Układ hamulcowy
Kiedy wymieniać płyn hamulcowy?
PassThru krok po kroku (cz. 20), Grupa Volkswagen, cz. 3
Nasze doświadczenia z procedurą PassThru
Oscyloskop w warsztacie (cz. 9) – przepływomierz powietrza
Pedał sprzęgła nie powraca do pozycji spoczynkowej
Automatyczne skrzynie biegów w warsztacie (cz. 12, Toyota)

PRODUKTY
Jak wybrać tester diagnostyczny?
Hella Gutmann mega masc 77
Bosch KTS 560/590
TEXA Axone 5
Analizatory spalin i dymomierze

AUTO I TECHNIKA
Samochód elektryczny przyszłością świata

TRENDY
Carsharing zagrożeniem dla warsztatów niezależnych?

STREFA BIZNES
Jak uchronić firmę przed upadłością w czasach pandemii?
Cała prawda o home office

AUTO MOTO SERWIS na luzie

homeWyszukiwarka

mailNewsletter

PassThru

Redakcja „Auto Moto Serwisu” w 2017 roku rozpoczęła cykl publikacji dotyczących PassThru – procedury dostępu online do portali internetowych wybranych producentów pojazdów. Przedstawiamy proces pierwszej rejestracji, diagnostyki pojazdu i programowania sterowników dla poszczególnych marek samochodów.

Czytaj więcej

Prenumerata 2021

prenumerata 2021 baner

 

mobile phoneAplikacja Android

Zapraszamy do korzystania z naszego serwisu informacyjnego dostępnego na smartfonach z systemem android. Znajdują się tu wiadomości z działów: nowości, z życia branży oraz szkolenia. Aplikację Auto Moto Serwis można ściągnąć bezpłatnie ze sklepu Google Play.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem