fb logo

Aktualne wydanie

AMS 01 2024

Pełne artykuły

Co wymienić razem z paskiem rozrządu?

Na co należy zwrócić uwagę, aby zamontowany rozrząd pracował niezawodnie aż do następnej wymiany. Montaż nowego zestawu rozrządu powinien zawsze łączyć się z kontrolą oraz okresową wymianą innych elementów współpracujących. Konsekwencje zlekceważenia tego tematu są zwykle odwleczone w czasie. Ujawniają się najczęściej po przejechaniu 10 czy 20 tys. km później, stawiając użytkownika samochodu w bardzo kłopotliwej sytuacji. Oto na co należy zwrócić uwagę, by silnik po zakończeniu prac działał bez zastrzeżeń. 1. Uszczelniacze wałków rozrządu Przy okazji wymiany zestawu rozrządu nie należy zapominać o montażu nowych uszczelniaczy. Nawet jeśli w danym momencie wydają się całkowicie sprawne, jest duża szansa, że w ciągu najbliższych 20-30 tys. km zaczną przepuszczać olej, który może skrócić żywotność paska rozrządu. Przypomnijmy – typowy zestaw rozrządu wymienia się w zależności od konkretnego silnika co 60-100 tys. km. Jeśli mechanik pominie temat uszczelniaczy oznacza to, że będą...

Czytaj więcej...

Najnowsze

Dźwiękiem w kuny

naKUNYCoraz więcej posiadaczy aut ma kłopoty z kunami, które przegryzają przewody i drapią wygłuszenie pod pokrywą silnika. Nie pomagają kostki toaletowe, w walce z tymi gryzoniami potrzebne są specjalne urządzenia.

W skutecznym pozbyciu się kun pomaga zrozumienie ich postępowania. To zwierzęta, które oznaczają swoje terytorium potem wydzielanym przez gruczoły na łapach. Jeśli więc kuna ogrzewa się ciepłem silnika, nic się nie dzieje. Natomiast gdy pod maskę auta wejdzie inny osobnik, który wyczuje zapach innej kuny, stara się go usunąć, drapiąc matę wygłuszającą silnika, przegryzając przewody elektryczne, paliwowe czy cieczy chłodzącej. Do zniszczeń w samochodzie dochodzi wówczas, gdy pojazd zostanie zaparkowany w innym miejscu niż zwykle. „Domowe” sposoby odstraszania kun – w postaci kostek toaletowych czy woreczków z sierścią psa umieszczone w komorze silnikowej zazwyczaj nie są skuteczne. Producent urządzeń STOP&GO odstraszających kuny ma w ofercie kilka produktów działających na zasadzie odstraszania ultradźwiękami i ochrony napięciowej.

Urządzenie odstraszające typu 4B emituje dźwięki o wysokiej, zmiennej częstotliwości 25 kHz, która jest niesłyszalna dla ludzi. Natomiast dla kuny hałas to 110 dB. Dzięki zmiennej częstotliwości dźwięku kuna się do niego nie przyzwyczaja. Urządzenie posiada dwa wodoodporne głośniki, z których emitowany dźwięk odstrasza kunę z odległości dwóch – trzech metrów. Urządzenie montujemy w komorze silnika. Zazwyczaj w górnych partiach z delikatnym nachyleniem ku dołowi (np. na listwie podszybowej.) Urządzenie oferowane jest w dwóch wersjach – zasilane z baterii (starcza na dwa lata) lub podłączane do akumulatora pojazdu. Jeśli pojazd jest rzadko użytkowany, polecana jest wersja zasilana własnymi bateriami. Skuteczniejszym rozwiązaniem jest montaż urządzenia typu 8 Plus Minus SKT, które odstrasza kuny ultradźwiękami i wysokim napięciem. Ochronę wysokonapięciową stanowi sześć płytek umieszczonych w różnych miejscach komory silnika zasilanych z własnych baterii, które starczają na półtora roku. Po ich dotknięciu kuna jest rażona prądem o napięciu około 300 V, ale o małym natężeniu, dzięki czemu zwierzę nie jest zabijane, jedynie odstraszane. Odstraszanie ultradźwiękami odbywa się na tej samej zasadzie jak w przypadku urządzenia 4B. Dzięki czujnikowi wibracyjnemu po uruchomieniu silnika pojazdu, urządzenie samoczynnie się wyłącza.

 

Pełny artykuł oraz instrukcję montażu urządzeń STOP&GO znajdą Państwo w wydaniu 2/2020 „Auto Moto Serwisu”

Truck Serwis

TRUCK 2023 2

homeWyszukiwarka

mailNewsletter

PassThru

Redakcja „Auto Moto Serwisu” w 2017 roku rozpoczęła cykl publikacji dotyczących PassThru – procedury dostępu online do portali internetowych wybranych producentów pojazdów. Przedstawiamy proces pierwszej rejestracji, diagnostyki pojazdu i programowania sterowników dla poszczególnych marek samochodów.

Czytaj więcej

Prenumerata 2024

3

 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem