fb logo

Aktualne wydanie

Okladka AMS 06 2021

Pełne artykuły

Świece zapłonowe

W silnikach z zapłonem iskrowym świece zapłonowe są istotnym elementem układu odpowiedzialnego za zapłon mieszanki paliwowo-powietrznej, a tym samym uruchomienie silnika. Ich zadaniem jest wytworzenie iskry we wnętrzu komory spalania za pomocą odpowiedniego napięcia elektrycznego. Iskra wytwarzana jest pomiędzy elektrodą centralną, która umieszczona jest w ceramicznym izolatorze, a elektrodą boczną połączoną z masą za pomocą gwintowanego korpusu. Ze względu na specyfikę funkcji świec w samochodzie niezwykle istotne jest, aby pozostawały one w dobrym stanie, były wydajne i trwałe. Jakie świece zapłonowe wybrać?

Czytaj więcej...

Najnowsze

Akumulatory kwasowo-ołowiowe w pojazdach z napędem elektrycznym

Co może się stać, gdy akumulator litowo-jonowy w nowoczesnym pojeździe z napędem elektrycznym lub hybrydowym przestanie działać?


Odpowiedź na to pytanie można znaleźć pod maską! Obok wysokonapięciowego litowo-jonowego akumulatora znajduje się 12-voltowy akumulator kwasowo-ołowiowy, działający jako dodatkowe źródło zasilania. Zapewnia on nieprzerwane działanie najbardziej istotnych dla bezpieczeństwa systemów w przypadku awarii pierwszego akumulatora. Zasila również systemy, które w sposób ciągły pobierają energię, takie jak np. zamek centralny.
Współcześni kierowcy samochodów wiedzą, że coraz więcej funkcji zapewniających komfort i bezpieczeństwo np. asystent pasa ruchu czy „Front Assist” jest obsługiwanych przez inteligentne systemy pokładowe. To samo dotyczy większości funkcji monitorowania samochodu, które również są obsługiwane przez automatyczne systemy. W rezultacie zwiększa się zapotrzebowanie na niezawodne, wysoko wydajne źródło zasilania. Akumulatory AGM i EFB firmy VARTA są idealnym rozwiązaniem dla wsparcia 12-voltowych systemów elektrycznych w pojazdach z napędem elektrycznym i hybrydowym.

akumulator 12V


Technologia używana od dawna i sprawdzająca się od lat w pojazdach
Akumulatory litowo-jonowe są uważane za następcę technologii kwasowo-ołowiowej w układach napędowych pojazdów elektrycznych lub hybrydowych. Niestety, ze względu na specyfikę swojej pracy wymagają ciągłego monitorowania, ochrony przed przeładowaniem, a także głębokim rozładowaniem. Ponadto, muszą one utrzymywać napięcie w bezpiecznych granicach, dlatego zastosowano przy nich specjalne obwody zabezpieczające. Proces monitorowania pozwala na wykrycie i uniknięcie krytycznych usterek.
W przypadku, gdy akumulator wysokiego napięcia zawiedzie lub zostanie rozłączony z układu, akumulatory kwasowo-ołowiowe przejmują funkcję blokującą i odblokowującą zamki samochodu. Służą również jako dodatkowe źródło zasilania do buforowania układu elektrycznego. Dają one pewność, że ważne funkcje bezpieczeństwa, takie jak ABS i ESP, cały czas będą pracować. Konstrukcja i działanie akumulatorów AGM i EFB, a także fakt, że nie ma w nich „elektroniki”, sprawiają, że są niezawodnym i solidnym źródłem zasilania.

Gama akumulatorów 12-woltowych firmy VARTA solidnie wspiera działanie pojazdów elektrycznych. Dysponują one wystarczającą rezerwą mocy i niezawodnie zasilają odbiorniki montowane w pojazdach w przyszłości. Akumulatory firmy VARTA dostarczają energię do systemów najbardziej istotnych dla bezpieczeństwa, zapewniających komfort i oszczędnośćpaliwa.

start stop
 

 

homeWyszukiwarka

mailNewsletter

PassThru

Redakcja „Auto Moto Serwisu” w 2017 roku rozpoczęła cykl publikacji dotyczących PassThru – procedury dostępu online do portali internetowych wybranych producentów pojazdów. Przedstawiamy proces pierwszej rejestracji, diagnostyki pojazdu i programowania sterowników dla poszczególnych marek samochodów.

Czytaj więcej

Prenumerata 2021

prenumerata 2021 baner

 

mobile phoneAplikacja Android

Zapraszamy do korzystania z naszego serwisu informacyjnego dostępnego na smartfonach z systemem android. Znajdują się tu wiadomości z działów: nowości, z życia branży oraz szkolenia. Aplikację Auto Moto Serwis można ściągnąć bezpłatnie ze sklepu Google Play.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem