czwartek 27 luty 2020

Aktualne wydanie

Będzie spowolnienie?
Okladka AMS 01 2020Spowolnienie gospodarcze, którego obawia się branża motoryzacyjna, dotyczy bardziej producentów części zamiennych, mniej rynku aftermarketowego. Spodziewany jest spadek produkcji nowych aut i w konsekwencji mniejsze zapotrzebowanie na części do ich wytworzenia.

Czytaj więcej>>>

Od redakcji 04/2014

2014-04-okladka-mW warsztatach drgnęło – klientów jest więcej i są bardziej chętni do wydawania pieniędzy. Zapanował optymizm potwierdzony doniesieniami o możliwości legalnego zarejestrowania samochodu z kierownicą po prawej stronie. Teraz mamy już pełną, drogową demokrację zmąconą jedynie koniecznością zapinania pasów bezpieczeństwa. Ale to też może się przecież zmienić.

Jak wynika z badania firmy ARC Rynek i Opinia, większość kierowców naprawia swoje pojazdy w serwisach nieautoryzowanych. Z badania dowiadujemy się, że 41% kierowców korzysta wyłącznie z serwisów nieautoryzowanych, a 17% – tylko z autoryzowanych. Powodami wyboru warsztatów nieautoryzowanych są niższe ceny części i robocizny oraz lepszy kontakt z mechanikiem naprawiającym pojazd. Respondenci deklarowali też, że serwisy autoryzowane namawiają klientów na niepotrzebne naprawy. Najbardziej znane sieci warsztatowe to Bosch Service (38%), Norauto (26%) i Q-Service (13%). Natomiast głównym powodem wyboru autoryzowanego serwisu jest możliwość zachowania gwarancji. Pokutuje bowiem przeświadczenie, utrwalane zresztą przez generalnych importerów aut, że w okresie fabrycznej gwarancji należy korzystać wyłącznie z autoryzowanych serwisów. Ciekawe, że takiego problemu nie ma w innych państwach Unii Europejskiej leżących na zachód od Polski.

Za nami półfinał Olimpiady Techniki Samochodowej. Frekwencja dopisała i na Wydział Samochodów i Maszyn Roboczych Politechniki Warszawskiej przyjechały tłumy uczniów i liczne grono nauczycieli. Dziękujemy za udział w Olimpiadzie, a najlepszych zapraszamy na finał, który odbędzie się 10 maja w siedzibie Boscha.

 

Ryszard Polit
Redaktor naczelny

 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem