fb logo

Aktualne wydanie

Okladka AMS 05 2020

ECO-START JUŻ W POLSCE

Firma Mercedes-Benz wprowadziła do sprzedaży w Polsce model Sprintera z systemem ECO-Start. Jest to system - start/stop silnika, który pozwala zaoszczędzić paliwo i zmniejszyć emisję zanieczyszczeń do środowisko.
Przycisk wyłączania systemu ECO-StartECO-Strat oparty jest na zasadzie, że gdy silnik, który nie pracuje, nie potrzebuje paliwa. W myśl tej zasady, gdy samochód pozostaje dłużej niż trzy sekundy w bezruchu z silnikiem na biegu jałowym, to silnik automatycznie jest wyłączany. Z kolei gdy tylko kierowca ponownie wciśnie pedał sprzęgła, silnik włącza się ponownie.
W samochodach, w których zastosowano system ECO-Strat oszczędność paliwa sięga, w zależności od natężenia ruchu drogowego i sposobu jazdy kierowcy, nawet 20%. Średnio oszczędza się od 5 do 8% paliwa. System ten najpełniej sprawdza się mieście, gdzie sposób jazdy wymusza częste postoje.
ECO-Strat dba również o bezpieczeństwo użytkowników pojazdu. W wypadku gdy samochód zaczyna poruszać się natychmiast uruchamiany jest silnik, który automatycznie włącza system wspomagania kierownicy oraz hamulców. Z kolei w innych sytuacjach silnik nie podejmie pracy, dopóki pedał sprzęgła nie będzie całkowicie wciśnięty. Dodatkowym zabezpieczeniem jest funkcja, sprawdzająca czy pokrywa silnika jest zamknięta. Pozwala to uniknąć wypadku gdy silnik nagle rozpocznie pracę przy otwartej pokrywie.
W każdym momencie kierowca może ręcznie wyłączyć system ECO-Start, naciskając przycisk kontrolny na desce rozdzielczej. System działa tylko w temperaturze pomiędzy 40°C a 100°C, co pozwala uniknąć startów przy zbyt zimnym lub przegrzanym silniku. Pod uwagę wzięto również komfort jazdy kierowcy, kiedy temperatura na zewnątrz spada poniżej zera, silnik nie wyłącza się.
ECO-Start jest dostępny dla wszystkich modeli Mercedesa Sprintera z silnikami Diesla i manualną skrzynią biegów. W Polsce kosztuje on 672 zł.

Fot. Mercedes-Benz

homeWyszukiwarka

mailNewsletter

PassThru

Redakcja „Auto Moto Serwisu” w 2017 roku rozpoczęła cykl publikacji dotyczących PassThru – procedury dostępu online do portali internetowych wybranych producentów pojazdów. Przedstawiamy proces pierwszej rejestracji, diagnostyki pojazdu i programowania sterowników dla poszczególnych marek samochodów.

Czytaj więcej

Prenumerata 2020

prenumerata2020 baner

 

mobile phoneAplikacja Android

Zapraszamy do korzystania z naszego serwisu informacyjnego dostępnego na smartfonach z systemem android. Znajdują się tu wiadomości z działów: nowości, z życia branży oraz szkolenia. Aplikację Auto Moto Serwis można ściągnąć bezpłatnie ze sklepu Google Play.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem