Firma BASF

Samochód marki Mercedes, pokryty nowym wodorozpuszczalnym lakierem firmy BASFFirma BASF odchodzi od tradycyjnej technologii lakierniczej (KTL), wykorzystującej lakier proszkowy natryskiwany w hermetycznych kabinach. Obecnie do produkcji wprowadzana jest nowa technologia lakierów wodorozpuszczalnych - RELIUS, które są przyjazne dla środowiska naturalnego.
Lakier doskonale zabezpiecza przed korozją, co zostało już sprawdzone na powierzchni statków, na których ta technologia stosowana jest już od kilku lat. BASF ma nadzieję, że nowe lakiery przyjmą się na rynku, co będzie jedną z podstaw ograniczających emitowanie zanieczyszczeń do atmosfery.
Lakiery proszkowe rozpuszczają się w wodzie, co powoduje rozszczelnienie powłoki ochronnej karoserii. W nowych wodorozpuszczalnych lakierach wyeliminowano ten problem. Ponadto nowe powłoki dysponują większą ilością odcieni i dają więcej możliwości kolorystycznych w przypadku powierzchni typu metalic. Ponadto przed nanoszeniem nowego lakieru wodorozpuszczalngo nie trzeba zabezpieczać karoserii dodatkowym pokładem.

Fot. BASF