Hybrydom i elektrykom łatwiej

Raporty o zanieczyszczeniach głównych miast w Polsce spowodowały, że Warszawa, Kraków, Katowice, Wrocław, Szczecin, Gdańsk, Toruń i Tarnów .wprowadzą udogodnienia dla właścicieli samochodów hybrydowych i elektrycznych.

Przywileje mają objąć uprawnienia do wjazdu objętą zakazem ruchu. W Warszawie będzie to m.in. dotyczyło Traktu Królewskiego; wjazd ten będzie możliwy dla posiadaczy specjalnego identyfikatora wydawanego przez Zarząd Dróg Miejskich, na podstawie zarządzenia Prezydenta m.st. Warszawy.
Wrocławianie, posiadający samochody elektryczne lub hybrydowe bezpłatnie skorzystają ze stacji szybkiego ładowania i są zwolnieni z opłat za parkowanie. Zwolnieni są z nich też właściciele takich pojazdów w Gdańsku i Toruniu; Szczecin zaś pobierze symboliczną opłatę. W Tarnowie i Krakowie miesięczne abonamenty parkingowe będą połowę tańsze.
W ramach programów budowy infrastruktury przyjaznej środowisku planuje się rozbudowę sieci stacji ładowania pojazdów hybrydowych i elektrycznych, włączane takich aut do flot komunikacji miejskiej i służb komunalnych oraz kolejne przywileje dla posiadaczy: korzystanie z pasów dla autobusów, dostęp do stref wyłączonych z ruchu kołowego lub z ograniczonym ruchem lub całkowicie bezpłatne parkowanie.