fb logo

Aktualne wydanie

Okladka AMS 04 2021

PIONIERSKIE ROZWIAZANIA W NISSANIE FUGA

 Koncern Nissan wprowadził w nowym modelu Fuga dwa ciekawe rozwiązania technologiczne – system wspomagania kontroli odległości oraz inteligentny tempomat sprzężony z systemem nawigacji.
System wspomagania kontroli odległości (Distance Control Assist) pomaga utrzymywać odległość od innego pojazdu w różnych warunkach drogowych – zarówno na zatłoczonych miejskich ulicach, jak i przy dużej prędkości na drogach ekspresowych.

Za pomocą radaru zainstalowanego w przednim zderzaku system Distance Control Assist ustala odległość od pojazdu poprzedzającego, a także prędkość względną obydwu pojazdów. Kiedy samochód zbliża się do pojazdu jadącego przed nim, a kierowca nie naciska pedału przyspieszenia, system uruchamia hamulce w celu płynnego zmniejszenia prędkości. Kiedy pedał przyspieszenia jest wciśnięty, system uruchamia mechanizm podnoszenia pedału, sygnalizując kierowcy potrzebę zdjęcia nogi z gazu.

W sytuacji, w której pojazd z przodu zwalnia lub hamuje tak, że kierowca również powinien rozpocząć hamowanie, system natychmiast powiadamia kierowcę stosownym komunikatem i sygnałem dźwiękowym. Jednocześnie pedał przyspieszenia zostaje uniesiony, co ma skłonić kierowcę do przeniesienia stopy na hamulec.

Inteligentny tempomat wykorzystuje informacje z radaru zainstalowanego w przednim zderzaku. System monitoruje odległość od samochodu jadącego z przodu, uwzględniając określony przez kierowcę limit prędkości maksymalnej. Jeżeli przed samochodem nie ma innego pojazdu, system utrzymuje stałą prędkość zaprogramowaną przez kierowcę. W nowym systemie zastosowano kilka pionierskich technologii:

a) Kontrola prędkości zbliżania w pełnym zakresie.
Poprzednie systemy działały tylko w zakresie od 5 do 100 km/h, natomiast nowy system pracuje w pełnym zakresie, od prędkości zerowej. W określonych warunkach drogowych system może uruchomić hamulce w celu zatrzymania pojazdu.

b) Wykorzystanie map nawigacyjnych.
Na podstawie informacji o trasie z pokładowego systemu nawigacji inteligentny tempomat może korygować prędkość pojazdu, dostosowując ją do krzywizny łuku drogi. Kiedy pojazd zbliża się do zakrętu system stopniowo zmniejsza prędkość, a po pokonaniu zakrętu, na prostej, płynnie przyspiesza aż do osiągnięcia zaprogramowanej prędkości.

W pojeździe, w którym zainstalowano zarówno system wspomagania kontroli odstępu, jak i inteligentny tempomat, kierowca może sterować funkcjami obydwu urządzeń za pomocą przełącznika znajdującego się przy kierownicy, stosownie do warunków jazdy.

Materiały źródłowe:
NISSAN

homeWyszukiwarka

mailNewsletter

PassThru

Redakcja „Auto Moto Serwisu” w 2017 roku rozpoczęła cykl publikacji dotyczących PassThru – procedury dostępu online do portali internetowych wybranych producentów pojazdów. Przedstawiamy proces pierwszej rejestracji, diagnostyki pojazdu i programowania sterowników dla poszczególnych marek samochodów.

Czytaj więcej

Prenumerata 2021

prenumerata 2021 baner

 

mobile phoneAplikacja Android

Zapraszamy do korzystania z naszego serwisu informacyjnego dostępnego na smartfonach z systemem android. Znajdują się tu wiadomości z działów: nowości, z życia branży oraz szkolenia. Aplikację Auto Moto Serwis można ściągnąć bezpłatnie ze sklepu Google Play.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem