wtorek 21 listopad 2017

Aktualne wydanie

Diesel w opałach

Okladka AMS 07Zdaniem ekspertów wiele używanych samochodów z silnikiem Diesla z Europy Zachodniej zostanie przywiezionych do Polski, więc w najbliższym czasie na rynku napraw niewiele się zmieni. Jednak trend jest jednoznaczny – elektryfikacja napędu jest nieunikniona.

 Czytaj więcej>>>

Mieszanka gumowa na bazie oleju sojowego

opona soja goodyearGoodyear Tire&Rubber Company przy wsparciu United Soybean Board (USB) – organizacji farmerów uprawiających soję – wprowadza niecodzienne rozwiązanie w produkcji opon. Opracowana przez zespół naukowców i inżynierów Goodyeara innowacja w postaci mieszanki gumowej na bazie oleju sojowego ma poprawiać zachowanie opon na drodze.

Olej sojowy pochodzi z odnawialnych źródeł, jest też neutralny pod względem emisji węglowych, co jest istotne dla środowiska naturalnego. Dzięki zastosowaniu oleju sojowego, mieszanka gumowa pozostaje elastyczna i ma zdaniem ekspertów firmy poprawiać osiągi opon na suchych i mokrych nawierzchniach. Ma też wpływać na lepsze zachowanie ogumienia w warunkach zimowych.
Testy Goodyeara wykazały, że kauczuk powstały na bazie oleju sojowego łatwiej miesza się z mieszankami wzmacnianymi krzemionką, stosowanymi w produkcji niektórych opon. Ponadto wykorzystanie oleju sojowego zwiększa wydajność produkcji i zmniejsza zużycie energii.
Komercjalizacja zastosowania oleju sojowego do produkcji opon to kolejne z innowacyjnych rozwiązań amerykańskiego koncernu. W ofercie Goodyeara można już znaleźć opony wyprodukowane na bazie krzemionki pochodzącej z popiołu z łupin ryżowych oraz produkty wykorzystujące wcześniejsze innowacje jak włókno węglowe Kevlar firmy DuPont lub popiół wulkaniczny.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem