czwartek 21 czerwiec 2018

Aktualne wydanie

RODO, kasa i Bosch
001 Okladka AMS05Ledwo warsztaty uporały się z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych (RODO), a już szykują się kolejne wyzwania – kasy fiskalne online. Warsztaty będą najprawdopodobniej musiały wymienić dotychczasowe kasy fiskalne na urządzenia przesyłające na bieżąco informacje o rodzaju usługi, wysokości podatku, stawki VAT.

 Czytaj więcej>>>

Mieszanka gumowa na bazie oleju sojowego

opona soja goodyearGoodyear Tire&Rubber Company przy wsparciu United Soybean Board (USB) – organizacji farmerów uprawiających soję – wprowadza niecodzienne rozwiązanie w produkcji opon. Opracowana przez zespół naukowców i inżynierów Goodyeara innowacja w postaci mieszanki gumowej na bazie oleju sojowego ma poprawiać zachowanie opon na drodze.

Olej sojowy pochodzi z odnawialnych źródeł, jest też neutralny pod względem emisji węglowych, co jest istotne dla środowiska naturalnego. Dzięki zastosowaniu oleju sojowego, mieszanka gumowa pozostaje elastyczna i ma zdaniem ekspertów firmy poprawiać osiągi opon na suchych i mokrych nawierzchniach. Ma też wpływać na lepsze zachowanie ogumienia w warunkach zimowych.
Testy Goodyeara wykazały, że kauczuk powstały na bazie oleju sojowego łatwiej miesza się z mieszankami wzmacnianymi krzemionką, stosowanymi w produkcji niektórych opon. Ponadto wykorzystanie oleju sojowego zwiększa wydajność produkcji i zmniejsza zużycie energii.
Komercjalizacja zastosowania oleju sojowego do produkcji opon to kolejne z innowacyjnych rozwiązań amerykańskiego koncernu. W ofercie Goodyeara można już znaleźć opony wyprodukowane na bazie krzemionki pochodzącej z popiołu z łupin ryżowych oraz produkty wykorzystujące wcześniejsze innowacje jak włókno węglowe Kevlar firmy DuPont lub popiół wulkaniczny.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem