fb logo

Aktualne wydanie

Okladka AMS 05 2020

Continental łączy kamerę przednią i wewnętrzną

contiCAMContinental opracował system składający się z kamery na podczerwień, skierowanej do wnętrza pojazdu oraz kamery skierowanej na zewnątrz. System umożliwia równoczesne monitorowanie sytuacji na drodze przed pojazdem, jak i zachowania kierowcy, dzięki czemu kontrola nad prowadzeniem pojazdu jest przekazywana tylko w bezpiecznych warunkach.

System kamer pokazuje m.in. czy kierowca jest skupiony, zdekoncentrowany, czy odwrócił się np. do dzieci na tylnych siedzeniach, czy używa smartfonu oraz czy jego ręce znajdują się na kierownicy. Informacje te są analizowane w czasie rzeczywistym przez specjalne oprogramowanie, dzięki czemu system oblicza, kiedy może oddać kierowcy kontrolę nad pojazdem.
Zastosowanie kamery wewnętrznej, bezbłędnie wykrywającej położenie kierowcy, kierunek jego spojrzenia i umiejscowienie jego rąk, jest niezbędne do wprowadzenia na drogi samochodów wyposażonych w tryb autonomicznej jazdy. Kierowcy muszą być pewni, że pojazd przekaże im kontrolę nad prowadzeniem tylko wtedy, gdy będą gotowi na jej przejęcie. Dane z kamery wewnętrznej nie są wykorzystywane tylko w celu bezpiecznego przekazywania prowadzenia pojazdu. Z pomocą funkcji Occupant Safety Monitor można je również wykorzystywać do regulacji działania pasywnych systemów, takich jak pasy bezpieczeństwa i poduszki powietrzne. Obraz wnętrza auta z kamery Road AND Driver jest analizowany na bieżąco, ale nie jest nigdzie zapisywany.

Dokładne scenariusze, które będą uwzględniane w przyszłych przepisach Euro NCAP, nie zostały jeszcze w pełni określone. Wiadomo już jednak, że producenci aut będą dostosować samochody do tego typu nowych norm już w 2020 lub 2022 r. Kamera Road AND Driver będzie wówczas dostępna na rynku – rozpoczęcie jej seryjnej produkcji jest planowane na 2021 r.

homeWyszukiwarka

mailNewsletter

PassThru

Redakcja „Auto Moto Serwisu” w 2017 roku rozpoczęła cykl publikacji dotyczących PassThru – procedury dostępu online do portali internetowych wybranych producentów pojazdów. Przedstawiamy proces pierwszej rejestracji, diagnostyki pojazdu i programowania sterowników dla poszczególnych marek samochodów.

Czytaj więcej

Prenumerata 2020

prenumerata2020 baner

 

mobile phoneAplikacja Android

Zapraszamy do korzystania z naszego serwisu informacyjnego dostępnego na smartfonach z systemem android. Znajdują się tu wiadomości z działów: nowości, z życia branży oraz szkolenia. Aplikację Auto Moto Serwis można ściągnąć bezpłatnie ze sklepu Google Play.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem