fb logo

Aktualne wydanie

Okladka AMS 05 2021

Nowa etykieta na opony

etykietaW maju tego roku zostanie wprowadzona nowa unijna etykieta dla opon aut osobowych, dostawczych i użytkowych.

Zmiany to:
• Na nowej etykiecie klasy od A do C pozostaną niezmienione. W przypadku opon aut osobowych i dostawczych te, które wcześniej miały klasę E w zakresie oporów toczenia i przyczepności na mokrej nawierzchni, zostaną przypisane do klasy D, która była wcześniej pusta. Te natomiast, które wcześniej oznakowane były jako F i G zostaną przypisane do klasy E.
• Wprowadzono kod QR, który zawiera łącze do bazy danych EPREL (Europejski Rejestr Etykiet Energetycznych), w której umieszczona jest karta informacyjna produktu. Pokazuje ona wszystkie wartości etykiety dla konkretnej opony, a także początek i koniec produkcji danego modelu.
• Wprowadzono piktogram (płatek śniegu z górą) opony zimowej, która ma przyczepność na zaśnieżonej nawierzchni odpowiadającą unijnym normom homologacji dla danego typu.
• Wprowadzono piktogram przyczepności na lodzie dla opony bez kolców, która oferuje przyczepność na lodzie zgodnie z nową normą ISO.
• Poziom hałasu oznaczono literami A, B lub C wskazującymi na liczbę decybeli.
Wszystkie karty informacyjne produktu, podobnie jak przypisanie do odpowiedniej klasy etykiet, są wprowadzane do bazy danych EPREL indywidualnie przez producenta opon.
Nowa unijna etykieta opon ma na celu pomóc konsumentom w wyborze bardziej paliwooszczędnych opon, a jednocześnie uzyskać informacje o drodze hamowania. Z kolei jasne informacje na temat przyczepności na mokrej nawierzchni zapewnią większe bezpieczeństwo na drodze.

homeWyszukiwarka

mailNewsletter

PassThru

Redakcja „Auto Moto Serwisu” w 2017 roku rozpoczęła cykl publikacji dotyczących PassThru – procedury dostępu online do portali internetowych wybranych producentów pojazdów. Przedstawiamy proces pierwszej rejestracji, diagnostyki pojazdu i programowania sterowników dla poszczególnych marek samochodów.

Czytaj więcej

Prenumerata 2021

prenumerata 2021 baner

 

mobile phoneAplikacja Android

Zapraszamy do korzystania z naszego serwisu informacyjnego dostępnego na smartfonach z systemem android. Znajdują się tu wiadomości z działów: nowości, z życia branży oraz szkolenia. Aplikację Auto Moto Serwis można ściągnąć bezpłatnie ze sklepu Google Play.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem