fb logo

Aktualne wydanie

1 8 2021

Pełne artykuły

Wygląd klocka hamulcowego

Wygląd zużytego klocka hamulcowego może wiele powiedzieć na temat stanu układu hamulcowego.

Czytaj więcej...

Najnowsze

Czujniki LiDAR nowej generacji

czujnikiVALEOValeo zaprezentowało skaner LiDAR (Light Detection and Ranging – wykrywanie światła i odległości) trzeciej generacji, który ma zadebiutować na rynku w 2024 roku.

Nowa technologia oferuje znacznie lepsze osiągi, zapewniając niespotykany wcześniej poziom bezpieczeństwa na drogach m.in. dzięki identyfikacji obiektów, których nie dostrzegają ludzie, ani wykorzystywane obecnie kamery i radary. LiDAR trzeciej generacji znacząco przybliża rzeczywistość autonomicznej rzeczywistości. Przewiduje się, że do 2030 roku rynek czujników odpowiedzialnych za wykrywanie światła i odległości będzie wart ponad 50 miliardów dolarów.
Nowa generacja czujników LiDAR zapewnia niezrównaną wydajność pod względem zasięgu, rozdzielczości i liczby klatek na sekundę. Skaner rekonstruuje trójwymiarowy obraz otoczenia pojazdu w czasie rzeczywistym z prędkością 4,5 miliona pikseli i 25 klatek na sekundę. W porównaniu do poprzedniej generacji rozdzielczość została zwiększona 12-krotnie, zasięg 3-krotnie, a kąt widzenia 2,5-krotnie. LiDAR zidentyfikuje obiekty, których mogą nie dostrzec ludzie i obecnie wykorzystywane kamery czy radary. Oznacza to, że kierowca korzystający z pojazdu wyposażonego w LiDAR trzeciej generacji będzie mógł powierzyć prowadzenie autonomicznemu systemowi kierowania w wielu sytuacjach, w tym na autostradzie z prędkością do 130 km/h, co spełnia standardy automatyzacji na poziomie 2. Pojazd wyposażony w najnowszy typ skanera będzie mógł całkowicie autonomicznie zarządzać sytuacjami awaryjnymi, także w autostradowych warunkach drogowych.

Skanery LiDAR firmy Valeo są wytwarzane w Niemczech, w zakładach w Wemding w Bawarii. Poszczególne komponenty urządzenia są montowane z mikronową dokładnością . Linie produkcyjne opierają się na najnowocześniejszej wiedzy Valeo w zakresie optyki, mechaniki i fotoniki – gałęzi fizyki, która koncentruje się na emisji i wykrywaniu cząstek światła, czyli fotonów. 300 specjalistów Valeo zajmuje się wyłącznie tą technologią, a efektem ich pracy jest zgłoszenie już ponad 500 związanych z nią patentów.

homeWyszukiwarka

mailNewsletter

PassThru

Redakcja „Auto Moto Serwisu” w 2017 roku rozpoczęła cykl publikacji dotyczących PassThru – procedury dostępu online do portali internetowych wybranych producentów pojazdów. Przedstawiamy proces pierwszej rejestracji, diagnostyki pojazdu i programowania sterowników dla poszczególnych marek samochodów.

Czytaj więcej

Prenumerata 2022

prenumerata 2022 baner

 

mobile phoneAplikacja Android

Zapraszamy do korzystania z naszego serwisu informacyjnego dostępnego na smartfonach z systemem android. Znajdują się tu wiadomości z działów: nowości, z życia branży oraz szkolenia. Aplikację Auto Moto Serwis można ściągnąć bezpłatnie ze sklepu Google Play.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem