Targi Inter Cars – takich jeszcze nie było

Na godzinę przed zamknięciem targów Inter Cars zabrakło kiełbasek, ale karkówka i ruskie pierogi były serwowane do końca. Na targi połączone z imprezami towarzyszącymi przybyły tłumy.

IC-0

Według organizatorów, targi zorganizowane na Stadionie Narodowym w Warszawie zwiedziła rekordowa liczba 100 tys. osób. W targach uczestniczyło prawie 250 wystawców rozmieszczonych na powierzchni 40 tys. m2. Pojawił się Janusz Piechociński, wiceprezes Rady Ministrów i minister gospodarki, który zwiedzał niektóre stoiska.

IC-1Najważniejszym wydarzeniem pierwszego dnia targów była konferencja prasowa z udziałem Zarządu Inter Cars, którego członkowie podsumowali 25-lecie działalności firmy. Inter Cars jest największym dystrybutorem części zamiennych w Polsce, 5. firmą tego typu w Europie i 10. na świecie. Źródła sukcesu to bogactwo asortymentu, dostępność, logistyka i sieć dystrybucji działająca w systemie filii, których liczba ma się zwiększać o ok. 60 nowych placówek rocznie w ciągu najbliższych pięciu lat. Inter Cars będzie rozwijał sieć sprzedaży na rynkach Europy Środkowo-Wschodniej i we Włoszech. Zdaniem władz spółki dynamika wzrostu na polskim rynku będzie wolniejsza niż dotychczas. Motorem wzrostu w kolejnych latach mają być więc rynki zagraniczne. W 2020 r. udział w przychodach spółki rynku polskiego ma wynosić ok. 45%, a planowany obrót – 10 mld złotych.

W 2016 r. rozpocznie działalność bardzo nowoczesne centrum logistyczne w Zakroczymiu, co umocni pozycję Inter Cars na europejskim rynku. Firma zamierza też powiększać swoją obecność w Internecie m.in. poprzez platformę Motointegrator.pl. Inter Cars SA podpisała list intencyjny z firmą Robert Bosch w sprawie zacieśnienia współpracy w zakresie koncepcji serwisowych oraz w ramach platformy Motointegrator.pl. Polski oddział Castrol oraz Inter Cars SA podpisały również list intencyjny w sprawie strategicznej współpracy na wybranych rynkach Europy Środkowo-Wschodniej, na których Castrol ma być wiodącą marką. Wygląda więc na to, że w nadchodzących latach polski rynek aftermarketowy będzie się zmieniał. Poinformowano, że targi Inter Cars będą odbywały się teraz co dwa lata, a spółka ma nowe logo. Miłym akcentem konferencji prasowej było wręczenie medalu Pro Masovia przyznanego Inter Cars przez Marszałka Województwa Mazowieckiego.

IC-2Po konferencji prasowej odbyła się debata o szkolnictwie zawodowym, gdyż Inter Cars prowadzi program Młode Kadry skierowany do szkół ponadgimnazjalnych o profilu samochodowym. Wręczono też nagrody w konkursie Master Mechanic. Swoje stoiska z licznymi atrakcjami mieli producenci olejow, jak Orlen Oil, Castrol, Mobil czy Valvoline oraz producenci ogumienia, jak Yokohama czy Michelin. Dużym zainteresowaniem cieszyły się też szkolenia. Z targowej ekspozycji wydzielono ofertę dla warsztatów naprawiających ciężarówki. Szkoda, że targi Inter Cars będą odbywać się co dwa lata. Są one doskonałym miejscem do spotkań przedstawicieli branży i wymiany poglądów.

Co na targach?
Oprócz ekspozycji firm współpracujących z Inter Cars, targową premierę miał projekt działu wyposażenia warsztatowego Inter Cars – wypożyczalnia narzędzi – skierowany dla tych warsztatów, które chcą rozszerzyć zakres usług o nowe marki samochodów. Zainteresowaniem cieszył się też projekt – warsztat modułowy, dzięki, któremu można powiększyć swój warsztat lub zbudować go całkowicie od nowa. Zwiedzający interesowali się też projektem Bio Service wspierającym warsztaty w prawidłowym gospodarowaniu odpadami. Projekt Profesjonalny Serwis Akumulatorowy ma zachęcić warsztaty do sprzedaży akumulatorów. Poniżej przedstawiamy nowości wybranych wystawców.

Axes System
Firma promowała nowy system informacji technicznej – po zainstalowaniu bazy z systemem CDIF/3 można korzystać z danych firmy Autodata w trybie off-line. Firma stworzyła też oprogramowanie dla systemu Android.

Bosch
Na dużym stoisku zaprezentowano m.in.: urządzenie do cyfrowej kontroli świateł HTD 815, nowy tester wtryskiwaczy EPS 118, nowe montażownice TCE 443x i 447x, zestaw do regulacji i kalibracji systemow wspomagających kierowcę (DAS 1000). Na stoisku przeprowadzano szkolenia cieszące się dużym zainteresowaniem.

Brembo
Firma zachęcała do korzystania z mobilnej aplikacji do wyszukiwania części tego producenta. Nowością jest też płyn hamulcowy Brembo Premium (DOT 4, DOT 4 LV – o niskiej lepkości, DOT 5.1).

Bilstein Group (Febi, SWAG, Blue Print)
Koncern pokazał swoją pełną ofertę. Nowością jest koncentrat płynu chłodniczego G13 przeznaczony do pojazdów o wydłużonym przebiegu wymiany układu rozrządu.

Continental (ATE, Conti Tech)
Oprócz znanych produktów marek ATE i Conti Tech interesującą nowością była prototypowa opona wykonana z mniszka lekarskiego.

Corteco
Nowością tego producenta jest aluminiowa tarcza sprzęgająca z tłumikiem drgań skrętnych umieszczana na wale napędowym samochodów BMW. Jej opatentowana konstrukcja zapewnia bezawaryjną pracę do 300 tys. km. Drugą nowością jest uszczelniacz wału napędowego, który w miejscu zetknięcia się z wałem ma niskie opory tarcia. Dzięki temu można spodziewać się spadku zużycia paliwa przez silnik pojazdu.

Delphi
Hitem stoiska był opracowany w Polsce system RACam stosowany w pojazdach autonomicznych. Dzięki kamerom oraz czujnikom rozpoznaje przeszkody i ich dystans od pojazdu, odczytuje znaki drogowe i utrzymuje pojazd na zadanym pasie ruchu. Dla warsztatowców pokazano tester wtryskiwaczy YDT-35, za pomocą którego można w 5 minut odczytać elektryczne parametry wtryskiwaczy i wizualnie ocenić strugę paliwa. Ta wstępna ocena jest wystarczająca do weryfikacji stanu technicznego wtryskiwaczy.

Federal Mogul
Stoisko Federal-Mogul Motorparts oferowało produkty wszystkich swoich marek: bezmiedziowe klocki hamulcowe Eco Friction (Ferodo), najcichsze na rynku i bezpyłowe klocki hamulcowe Jurid, elementy układu zawieszenia i kierowniczego (Moog), świece zapłonowe, żarowe, cewki, czujniki oraz elementy układow chłodzenia (Beru), wycieraczki, świece i filtry Champion, pierścienie tłokowe i tuleje cylindrowe Goetze, tłoki marki Nural, łożyska Glyco oraz uszczelki marki Payen.

Hella
Na dużym stoisku tego producenta demonstrowano testery diagnostyczne na czele z Mega Macs 56 (z dostępem on line do bazy danych Hella). Interesujące było też urządzenie CSC Tool do kalibracji systemów wspomagania kierowcy wykorzystujących kamery, np. automatyczna regulacja odległości, asystent utrzymania pasa ruchu, automatyczny asystent parkowania lub system rozpoznawania znaków drogowych.

Magneti Marelli
Firma pokazała nowe stoły probiercze do testowania wtryskiwaczy obsługiwane bezdotykowo, a także do obsługi systemów TPMS. Ponadto zaprezentowano urządzenia do wymiany oleju w automatycznych skrzyniach biegów oraz narzędzia do testowania alternatorów.

MAHLE
Mahle wprowadziła do oferty stacje klimatyzacji MAHLE ArcticPRO (zarówno na czynnik R134a, jak i HFO-1234yf ) oraz urządzenie do wymiany oleju w automatycznych skrzyniach biegów MAHLE FluidPRO.

Nissens
Nowością tej firmy są tzw. chłodnice zespolone składające się z chłodnicy cieczy i kondensera oraz oferta dmuchaw kabinowych.

OSRAM
Nowością jest zestaw LED Driving Fog PL składający się ze świateł przeciwmgłowych i dziennych opartych o diody LED, dostępne z rożnymi kolorami filtrów. Drugą nowością jest reflektor LED do Audi A4 generacji B7 (prod. 2004-2007). W tym modelu montowano reflektory z żarówkami halogenowymi. Nowy reflektor LEDriving Xenarc można wymienić bez dokonywania przeróbek.

Philips
Firma wprowadza na rynek dwie nowe lampy warsztatowe ze stacją dokującą: RCH 21 oraz RCH31, która dodatkowo posiada wykrywacz nieszczelności UV. Zasilana przewodowo jest nowa lampa CBL 10 o dużym strumieniu świetlnym.

Schaeffler Group (LuK, INA, FAG, Ruville)
Na stoisku prezentowano m.in. nowe zestawy naprawcze INA GearBOX do napraw skrzyni biegów. Tradycyjnie na stosiku prowadzono ciekawe szkolenia, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

SKF
W najbliższym czasie w ofercie Inter Cars pojawią się zestawy naprawcze do wymiany łańcucha rozrządu (razem z napinaczami) firmy SKF. Hitem sprzedaży pozostaje nadal łożysko do 5-przełożeniowych skrzyń biegów VW.

TEXA
Texa CARe to najważniejsza nowość tego producenta, dostępna od 2016 r. Małe urządzenie wpinane do wtyczki OBD komunikuje się bezprzewodowo z wybranym warsztatem, który otrzymuje informacje o usterkach w pojeździe (kody błędów), również wykraczających poza protokół OBD. Urządzenie przypomina kierowcy o okresowych przeglądach pojazdu i może automatycznie wezwać pomoc w razie wypadku za pośrednictwem smartfona. TEXA CARe to interesująca pomoc dla warsztatów. Pokazano też nową stację do obsługi klimatyzacji Konfort 707R na nowy czynnik.

TRW
Na stoisku pokazano obszerną gamę produktów tego producenta oraz procedurę badań testowych układu hamulcowego. Zamontowane przyrządy umożliwiały m.in. pomiar ilości pyłu wydzielającego się podczas hamowania oraz temperaturę klocków i tarcz hamulcowych. To ciekawy pomysł na uatrakcyjnienie targowego stoiska, gdyż nie wszyscy zdają sobie sprawę, ile trudu wymaga opracowanie i dobranie elementów układu hamulcowego.

VARTA Johnson Controls
Varta promowała akcję – Test akumulatora” zachęcającą warsztaty do bezpłatnego sprawdzania jakości baterii w samochodach klientów. Ponadto na stoisku prezentowano ofertę akumulatorów tej marki.

IC-3Targowe atrakcje
Jubileuszowym targom Inter Cars towarzyszyły liczne atrakcje, które odbywały się na płycie stadionu – od pokazu bielizny do sportu samochodowego. Ostatniego dnia targów na płycie stadionu przygotowano zabawy dla dzieci. Niestety osoby odpowiedzialne za nagłośnienie imprezy nie zdają sobie sprawy, że nadmierny hałas jest bardzo szkodliwy dla dzieci. A natężenie dźwięku podczas występów, np. Majki Jeżowskiej, było na stadionie stanowczo za wysokie.

IC-4Wieczorna Gala
Zwieńczeniem obchodów 25-lecia Inter Cars była wieczorna gala muzyczna połączona ze wspomnieniami o powstaniu firmy. Gwiazdą wieczoru był zespół Roxsette, zmęczony już nieco europejską trasą koncertową. Przed nim wystąpiła plejada polskich wykonawców, z których jedni preferowali zawołanie – „hej, stadion narodowy”, a drudzy – „hej Warszawo” (krócej). Obie wersje uważamy za niezwykle udane. Zespoły reprezentowały różne gatunki muzyczne i trafiały w każde gusta. Publiczność porwał zespół Boys swoim przebojem „Jesteś szalona”, ale Kombii i Mrozu zagrali na przyzwoitym poziomie. Żywiołowego ruchu scenicznego solistów zespołu Afromental może pozazdrościć oszczędna w ruchach Ewa Farna. O dziwo, podczas występu zespołu Bajm nie zabraniano robienia zdjęć, co stało się już manierą tej grupy, więc ich koncert zapewne przejdzie do historii. Prowadzące imprezę Iwona Pavlovic i Patricia Kazadi za wszelką cenę domagały się oklasków od widowni, nawet jak nie miała na to najmniejszej ochoty. Za to towarzyszący paniom Radosław Grześkowiak zachowywał elegancję i takt, ze spokojem panując nad sytuacją. Mankamentem Stadionu Narodowego jest jego fatalna akustyka, chociaż trudno dociec, czy to z winy architektów obiektu czy dźwiękowców.

Ryszard Polit

 

 

Auto Moto Serwis na smartfonach

Zapraszamy do korzystania z naszego serwisu informacyjnego dostępnego na smartfonach z systemem Android.
Znajdują się tu wiadomości z działów: nowości, z życia branży oraz szkolenia.
Aplikację Auto Moto Serwis można ściągnąć bezpłatnie ze sklepu Google Play. Należy kliknąć w zakładkę „”aplikacje”i w polu dialogowym wpisać ”automotoserwis”.