sobota 24 sierpień 2019

Aktualne wydanie

Nowe GVO
Okladka AMS 05 2019W 2023 r. wygaśnie rozporządzenie Komisji Europejskiej MVBER/GVO 461/2010 w sprawie wyłączeń grupowych w motoryzacji. Rozporządzenie zapewnia wyrównanie szans w dostępie do rynku warsztatom niezależnym i serwisom autoryzowanym.

Czytaj więcej>>>

Młodzi wynalazcy z Akademii Boscha

20 czerwca na Politechnice Warszawskiej odbyła się gala finałowa 6. edycji Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha. Pierwsze miejsce w konkursie na wynalazek zajął projekt Migacze. Urządzenie pełni rolę naręcznego, rowerowego sygnalizatora, który uruchamia się podczas skrętu – ma zwiększyć bezpieczeństwo rowerzystów na drodze.

laureaciboscha
Akademia Wynalazców im. Roberta Boscha to program edukacyjny dla gimnazjalistów prowadzony przez firmę Bosch w Polsce od 2011 r. Celem programu jest popularyzacja wśród młodzieży przedmiotów ścisłych – matematyki, fizyki, techniki oraz zainteresowanie jej uczelniami technicznymi, co może skutkować w przyszłości zwiększeniem kadry inżynierskiej w Polsce oraz przyczynić się do promocji uzdolnionych, młodych osób. Dotychczas w projekcie wzięło udział 7600 uczniów, którzy zgłosili 400 pomysłowych wynalazków.
W tegorocznej edycji programu gimnazjaliści zgłosili rekordową liczbę 110 pomysłów na wynalazek. Spośród nich jury wybrało po 10 najlepszych projektów z Warszawy i Wrocławia, które zakwalifikowały się do II etapu konkursu. Jury składające się z przedstawicieli Politechniki Warszawskiej i Wrocławskiej, partnerów merytorycznych i medialnych wyłoniło po trzy najlepsze projekty z obu miast. Ocenie podlegały takie kryteria jak: niskie koszty realizacji, możliwość powszechnego użycia oraz wpływ urządzenia na środowisko naturalne.

Projekty nagrodzone w Warszawie:
migaczeI miejsce – zespół „Spółdzielnia pomysłów” z Gimnazjum Dwujęzycznego nr 42 im. Bohaterek Powstania Warszawskiego w Warszawie – za wynalazek Migacze. To naręczny, automatyczny sygnalizator, który dzięki migającym diodom pełni rolę rowerowego drogowskazu.


bezpieczneprzejscieII miejsce – zespół „zatrzymaj się!” z Gimnazjum nr 13 im. S. Staszica w Warszawie – za wynalazek Bezpieczne Przejście, który za pomocą diody ostrzega pieszych o zbliżającym się pojeździe jadącym z dużą prędkością.

 


lumenogniazdkoIII miejsce – zespół „NNDS” z Gimnazjum nr 121 im. W. Zawadzkiego w Warszawie – za projekt LUMENOGNIAZDKO. Wynalazek ułatwia trafienie w ciemności wtyczką do gniazdka elektrycznego.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem