Scania Polska podsumowuje rok

scaniaScania Polska przewiduje zwiększone zainteresowanie pojazdami zasilanymi gazem ziemnym. Na corocznym spotkaniu świątecznym, Harald Woitke – dyrektor generalny Scania Polska – zwrócił uwagę, że sprzedaż samochodów użytkowych pow. 16 t jest wciąż wysoka. Przewiduje się, że w porównaniu z poprzednim rokiem sprzedaż nowych pojazdów w 2018 r. zwiększy się o 12,1%, osiągając poziom 25 700 pojazdów.

Dostawy pojazdów Scania do naszego kraju mogły być większe, ale są ograniczone mocami produkcyjnymi fabryk. Do końca listopada 2018 r. Scania sprzedała w Polsce 4591 pojazdów, osiągając 18% udziału w rynku. Świadczy to o pozytywnym przyjęciu pojazdów nowej generacji przez nabywców. Wzrost sprzedaży jest również spowodowany faktem, że polskie firmy transportowe są największymi przewoźnikami w Europie.
Jak podkreślono na konferencji prasowej, sprzedaż pojazdów odbywa się wraz z różnymi pakietami, np. kontraktami serwisowymi. Ok. 30% sprzedawanych ciągników siodłowych jest objęta pakietem Ecolution obejmującym, m.in. szkolenie kierowcy w zakresie ekonomicznej jazdy, a po jego zakończeniu monitorowanie jazdy przez opiekuna (coaching). Z doświadczeń Scanii wynika, że coaching pozwala na zaoszczędzenie litra paliwa na 100 km. Aż 42% sprzedawanych pojazdów jest objętych europejskim kontraktem serwisowym umożliwiającym naprawę pojazdu na całym Kontynencie. Rozwija się też system wynajmu krótkoterminowego (rok – dwa lata). Obecnie wynajmowanych jest 530 pojazdów, wcześniej było 100. Po zakończeniu okresu wynajmu pojazdy te są wystawione na sprzedaż. W większości są to ciągniki siodłowe. W naszym kraju wzrasta sprzedaż autobusów miejskich i turystycznych Scanii. W tym roku nabywców znalazło 1400 autobusów, gdy w 2017 r. – 1190.

Ponieważ coraz więcej pojazdów Scanii porusza się po naszych drogach, zwiększa się liczbę autoryzowanych serwisów. Obecnie Scania Polska posiada 11 dilerów i 39 serwisów. W tym roku oddano do użytku dwa serwisy – w Świeciu i w Łowiczu. W przyszłym roku rozpoczną działalność serwisy w Częstochowie i w Mławie. W 2019 r. planuje się zwiększenie dostępności pracy serwisów w soboty, uruchomienie drugiej zmiany i robotyzację biurowych procesów administracyjnych. Autoryzowane serwisy mają zapewniać kompleksową obsługę klienta i zajmują się serwisowaniem pojazdów innych producentów oraz naprawą przyczep i naczep. W autoryzowanych serwisach Scanii są przeprowadzane szkolenia mechaników w zakresie obsługi silników gazowych, a więc z zapłonem iskrowym, co jest nowością w serwisowaniu pojazdów użytkowych. Serwisy są też wyposażane w urządzenia do obsługi silników gazowych. W 2018 r. wzrosła o 12% sprzedaż oryginalnych części zamiennych. Przeprowadzane są też akcje zachęcające do napraw starszych pojazdów Scanii w autoryzowanych serwisach w ramach programu „starzy znajomi”. W tym roku uruchomiono nowe centrum likwidacji szkód komunikacyjnych w Białymstoku. Od dwóch lat działa takie centrum we Wrocławiu.
W przyszłym roku Scania przewiduje duże zainteresowanie pojazdami zasilanymi gazem ziemnym, zarówno komunalnymi, jak i ciągnikami siodłowymi, mimo że te auta są droższe od ich odpowiedników z silnikiem Diesla. Scania produkuje seryjnie takie pojazdy, więc są to pojazdy sprawdzone, a ich awaryjność jest porównywalna z Dieslem.
W przyszłym roku będzie kontynuowana akcja „Scania zawsze na czele”, skierowanego do firm transportowych, które do tej pory nie posiadały taboru Scanii. W 2018 r. przeprowadzono 120 testów i przejechano 260 tys. km. Średnie zużycie paliwa wyniosło 22,2 l na 100 km, a średnia masa zestawu – 26 t.

W 2019 r. zostanie zorganizowany konkurs dla kierowców Scania Driver Competition, w którym zniesiono limit wieku. Finał odbędzie się 11 maja w nowo otwartym serwisie w Częstochowie.