Ważny akumulator

vartaBLUEGdy zaczynają spadać temperatury, nadchodzi czas, by samochód przygotować do eksploatacji w niskich temperaturach. Wymianę opon, sprawdzenie świateł i uzupełnienie płynów uznaje się za czynności standardowe, natomiast często pomija się akumulator. To niedobrze, ponieważ nieprzerwana praca ogrzewania przedniej i tylnej szyby, reflektorów oraz wycieraczek wiążą się z długotrwałym obciążeniem baterii. Jak pokazują najnowsze statystyki ADAC, około 40% awarii samochodów jest spowodowanych niesprawnością akumulatora.

Zima to zwykle okres, w którym niskie temperatury okazują się zabójcze dla zbyt słabych akumulatorów – szczególnie, jeśli poprzedzało ją wyjątkowo długie i gorące lato. – Wielu kierowców sądzi, że dla akumulatorów szkodliwe są tylko niskie temperatury. Tymczasem to wysokie temperatury zapoczątkowują proces degradacji – wyjaśnia dr Christian Rosenkranz, wiceprezes ds. inżynieryjnych w Johnson Controls Power Solutions. Optymalna dla akumulatora samochodowego temperatura otoczenia wynosi ok. 20°C. Tymczasem ostatnie lato zostało uznane w Polsce za najgorętsze w historii pomiarów (w Warszawie – od 1779 r.), a temperatury często przekraczały 30°C.
Wysokie temperatury prowadzą do samoczynnego rozładowywania się akumulatora i powodują szybsze starzenie się elementów elektrochemicznych. Dlatego też akumulator należy regularnie sprawdzać przez cały rok. Oprócz skrajnych temperatur latem i zimą istnieje wiele innych przyczyn awarii akumulatorów. Jeśli samochód jest użytkowany rzadko lub tylko na krótkich trasach, alternator nie może w pełni naładować akumulatora, podczas gdy odbiorniki elektryczne, takie jak ogrzewanie tylnej szyby czy siedzeń, powodują dalsze rozładowywanie się akumulatora. Należy również unikać długich przestojów, ponieważ w wielu nowoczesnych samochodach akumulator musi dostarczać energię także po wyłączeniu silnika: systemy takie jak alarm, zamki w drzwiach, funkcje uruchamiania bez kluczyka i nawigacja wymagają zasilania nawet podczas postoju. Zwłaszcza zimą warto przynajmniej raz w miesiącu odbywać dłuższą podróż, żeby całkowicie naładować akumulator. W miarę starzenia się akumulatora spada jego wydajność, ponieważ korozja i zasiarczanie uniemożliwiają jego pełne naładowanie.

Jeśli kontrola wykaże, że akumulator powinien zostać wymieniony, zadanie to należy powierzyć warsztatowi. We współczesnych samochodach rola akumulatora uległa zmianie: nie tylko zapewnia on energię niezbędną do uruchomienia silnika, lecz jest częścią skomplikowanego układu elektrycznego, w ramach którego zapewnia zasilanie wielu urządzeń odpowiadających za komfort podróży i ograniczenie zużycia paliwa, takich jak klimatyzacja, podgrzewanie foteli czy system start-stop. Ponadto akumulator może być zainstalowany w innym miejscu, niż pod maską – na przykład w bagażniku lub pod siedzeniem. W efekcie do wymiany akumulatora we współczesnym samochodzie potrzebne są specjalistyczne narzędzia i wiedza. Aby mieć pewność bezproblemowej i bezpiecznej wymiany, najlepiej to zadanie powierzyć specjaliście.