Kierowcy w centrum uwagi Scanii

Manewrowanie, odpowiedzialna i ekonomiczna jazda, pierwsza pomoc, zabezpieczanie ładunku i dużo, dużo więcej… To podstawowe umiejętności, które powinien posiadać kierowca pojazdu ciężarowego. Zostaną one poddane ocenie podczas najnowszej edycji Konkursu Kierowców Scania 2018–2019.

scania

Konkurs Kierowców Scania, największe tego typu zawody na świecie, został zainspirowany dyrektywą Komisji Europejskiej z 2003 r. o szkoleniu kierowców. W tym roku wezmą w nim udział kierowcy z 31 państw europejskich. Polskiego laureata konkursu poznamy 11–12 maja podczas finału krajowego w Częstochowie.
W tegorocznym konkursie zniesiono górny limit wieku uczestników i stworzono możliwość zgłaszania uczestnictwa online za pośrednictwem systemu Scania Fleet Management (FMS). Tegoroczna edycja obędzie się też pod zmienioną nazwą – Scania Driver Competitions 2018–2019.

Polskie eliminacje składają się z dwóch etapów. Podczas pierwszego etapu, organizowanego w 11 lokalizacjach, na kierowców czeka obowiązkowy test teoretyczny, weryfikujący ich wiedzę z zakresu m.in.: bezpieczeństwa i zdrowia (pierwsza pomoc), zabezpieczenia ładunku oraz przepisów ruchu drogowego. Do drugiego etapu przechodzą uczestnicy z najlepszymi wynikami z testu teoretycznego. Podczas tego etapu kierowcy będą mogli zaprezentować swoje umiejętności w praktyce. Testy praktyczne obejmują jazdę ekonomiczną i defensywną oraz jazdę na placu manewrowym.

Wielki finał europejski odbędzie się w Szwecji w Södertälje 25 maja 2019 r.