fb logo

Aktualne wydanie

Okladka AMS 05 2020

KYB: hydraulika w naszym DNA

KayabaW 1935 r. powstał zakład produkcyjny Kayaba Manufacturing Co. znany nam dzisiaj jako KYB.

Shiro Kayaba był utalentowanym studentem, który zdobył miejsce na prestiżowym Uniwersytecie Waseda w Tokio, dostając się na Wydział Nauk Ścisłych i Inżynierii. Jednak w ciągu roku rozczarował się i zamiast studiować zaczął poświęcać znacznie więcej czasu na własne badania. Kayaba opuścił więc Uniwersytet.
Posiadając już patenty na swoje niezależne badania, Kayaba zapewnił sobie niezbędne finansowanie od wybitnego biznesmena, który często pomagał obiecującym studentom Uniwersytetu Waseda. 19 listopada 1919 r. 21-letni Shiro Kayaba otworzył centrum badawczo-rozwojowe techniki hydraulicznej, zatrudniając 30 badaczy.
Centrum badawcze i sam Kayaba szybko zwróciły uwagę japońskiej marynarki wojennej. Odrzucił ich propozycję, woląc pozostać w swoim Centrum aż do trzęsienia ziemi w Kanto w 1923 r. Centrum badawcze Kayaba zostało doszczętnie spalone. Kayaba stwierdził, że jedynym słusznym dla niego wyborem będzie praca w japońskiej marynarce wojennej, gdzie jego doświadczenie w hydraulice doprowadziło go do opracowania zdalnie sterowanych hydraulicznych urządzeń do lądowania i startu na lotniskowcach, jak również układów hydraulicznych do podwozi samolotów, aby zmniejszyć siłę uderzenia podczas lądowania.
W marcu 1930 r. Kayaba został odwiedzony przez brytyjskiego inżyniera, który przybył, aby rozstrzygnąć spór, jaki miał z japońskim urzędem patentowym w sprawie hydraulicznego podwozia samolotu, które zaprojektował. Po obejrzeniu doskonałej konstrukcji Kayaby brytyjski inżynier porzucił swój własny projekt podwozia, zamiast czego rozreklamował podwozie Kayaby. Zamówienia spływały z całego świata. To, w połączeniu z kolejnym wynalazkiem Kayaby, umożliwiającym start samolotów z krótkich pasów startowych w górzystym terenie Japonii, dało Kayabie wystarczające fundusze, aby oderwać się od marynarki wojennej i założyć Kayaba Manufacturing Co. w 1935 roku, zakład produkcyjny znany nam dzisiaj jako KYB.

Duch i filozofia Shiro Kayaby, wraz z jego pionierskimi badaniami i wynalazkami, żyje dzisiaj, 100 lat później, w procesie rozwoju i produkcji KYB. Każdego tygodnia na całym świecie produkowanych jest ponad milion amortyzatorów KYB dostarczanych na pierwszy montaż (OE) i rynek części zamiennych. Co piąty samochód produkowany na świecie wyposażony jest w amortyzatory KYB.

homeWyszukiwarka

mailNewsletter

PassThru

Redakcja „Auto Moto Serwisu” w 2017 roku rozpoczęła cykl publikacji dotyczących PassThru – procedury dostępu online do portali internetowych wybranych producentów pojazdów. Przedstawiamy proces pierwszej rejestracji, diagnostyki pojazdu i programowania sterowników dla poszczególnych marek samochodów.

Czytaj więcej

Prenumerata 2020

prenumerata2020 baner

 

mobile phoneAplikacja Android

Zapraszamy do korzystania z naszego serwisu informacyjnego dostępnego na smartfonach z systemem android. Znajdują się tu wiadomości z działów: nowości, z życia branży oraz szkolenia. Aplikację Auto Moto Serwis można ściągnąć bezpłatnie ze sklepu Google Play.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem