fb logo

Aktualne wydanie

jedynka062020

Cofany przebieg pojazdu?

licznikZe stacji kontroli pojazdów dochodzą sygnały o wzmożonych wizytach klientów w celu złożenia oświadczenia o wymianie licznika i dokonania odczytu nowego licznika przez diagnostę. Prawdopodobnie chodzi o legalizację zafałszowanego wcześniej przebiegu.

Przypomnijmy, zgodnie z art. 81a Prawa o ruchu drogowym, wymiana licznika w pojeździe jest dopuszczalna tylko wtedy, gdy licznik nie odmierza przebiegu pojazdu lub gdy jest konieczna wymiana elementu pojazdu, z którym licznik jest nierozerwalnie związany. Dodatkowo wymiana licznika może nastąpić tylko na licznik sprawny i właściwy dla danego typu pojazdu. Po takiej wymianie ustawa narzuca na właściciela obowiązek przedstawienia, w terminie 14 dni, pojazdu z wymienionym licznikiem na stacji kontroli pojazdów w celu dokonania „odczytu wskazania drogomierza wraz z jednostką miary”. Czynność odczytu przeprowadza się po złożeniu diagnoście przez właściciela lub posiadacza pojazdu pisemnego oświadczenia o wymianie licznika, sporządzonego na urzędowym formularzu. Odczyt diagnosty polega na sprawdzeniu licznika przez kontrolę wzrokową, ustaleniu jego wskazań oraz wprowadzeniu danych dotyczących wymiany licznika do centralnej ewidencji pojazdów.
Liczniki psują się jednak niezwykle rzadko. W przypadku nieuzasadnionej wymiany sprawnego licznika mamy do czynienia z przestępstwem z art. 306a Kodeksu Karnego, ponieważ wymiana licznika bez przyczyny stanowi ingerencję w prawidłowość pomiaru. Po drugie, składając w SKP fałszywe oświadczenie popełniamy przestępstwo.

Jeśli więc ktoś proponuje do sprzedaży auto z wymienionym licznikiem, zwłaszcza wymienionym po 1 stycznia 2020 r. (fakt ten powinien być odnotowany na www.historiapojazdu.gov.pl), to istnieje podejrzenie, że przebieg auta jest zafałszowany.

homeWyszukiwarka

mailNewsletter

PassThru

Redakcja „Auto Moto Serwisu” w 2017 roku rozpoczęła cykl publikacji dotyczących PassThru – procedury dostępu online do portali internetowych wybranych producentów pojazdów. Przedstawiamy proces pierwszej rejestracji, diagnostyki pojazdu i programowania sterowników dla poszczególnych marek samochodów.

Czytaj więcej

Prenumerata 2020

prenumerata2020 baner

 

mobile phoneAplikacja Android

Zapraszamy do korzystania z naszego serwisu informacyjnego dostępnego na smartfonach z systemem android. Znajdują się tu wiadomości z działów: nowości, z życia branży oraz szkolenia. Aplikację Auto Moto Serwis można ściągnąć bezpłatnie ze sklepu Google Play.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem