wtorek 18 luty 2020

Aktualne wydanie

Będzie spowolnienie?
Okladka AMS 01 2020Spowolnienie gospodarcze, którego obawia się branża motoryzacyjna, dotyczy bardziej producentów części zamiennych, mniej rynku aftermarketowego. Spodziewany jest spadek produkcji nowych aut i w konsekwencji mniejsze zapotrzebowanie na części do ich wytworzenia.

Czytaj więcej>>>

Cofany przebieg pojazdu?

licznikZe stacji kontroli pojazdów dochodzą sygnały o wzmożonych wizytach klientów w celu złożenia oświadczenia o wymianie licznika i dokonania odczytu nowego licznika przez diagnostę. Prawdopodobnie chodzi o legalizację zafałszowanego wcześniej przebiegu.

Przypomnijmy, zgodnie z art. 81a Prawa o ruchu drogowym, wymiana licznika w pojeździe jest dopuszczalna tylko wtedy, gdy licznik nie odmierza przebiegu pojazdu lub gdy jest konieczna wymiana elementu pojazdu, z którym licznik jest nierozerwalnie związany. Dodatkowo wymiana licznika może nastąpić tylko na licznik sprawny i właściwy dla danego typu pojazdu. Po takiej wymianie ustawa narzuca na właściciela obowiązek przedstawienia, w terminie 14 dni, pojazdu z wymienionym licznikiem na stacji kontroli pojazdów w celu dokonania „odczytu wskazania drogomierza wraz z jednostką miary”. Czynność odczytu przeprowadza się po złożeniu diagnoście przez właściciela lub posiadacza pojazdu pisemnego oświadczenia o wymianie licznika, sporządzonego na urzędowym formularzu. Odczyt diagnosty polega na sprawdzeniu licznika przez kontrolę wzrokową, ustaleniu jego wskazań oraz wprowadzeniu danych dotyczących wymiany licznika do centralnej ewidencji pojazdów.
Liczniki psują się jednak niezwykle rzadko. W przypadku nieuzasadnionej wymiany sprawnego licznika mamy do czynienia z przestępstwem z art. 306a Kodeksu Karnego, ponieważ wymiana licznika bez przyczyny stanowi ingerencję w prawidłowość pomiaru. Po drugie, składając w SKP fałszywe oświadczenie popełniamy przestępstwo.

Jeśli więc ktoś proponuje do sprzedaży auto z wymienionym licznikiem, zwłaszcza wymienionym po 1 stycznia 2020 r. (fakt ten powinien być odnotowany na www.historiapojazdu.gov.pl), to istnieje podejrzenie, że przebieg auta jest zafałszowany.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem