środa 20 luty 2019

Aktualne wydanie

Drodzy czytelnicy,
AMS 08 2018w branży nadchodzą nieuchronne zmiany. W związku z nowymi ograniczeniami emisji spalin spodziewany jest wzrost udziału w rynku samochodów hybrydowych i elektrycznych, które coraz częściej będą się pojawiać w nieautoryzowanych warsztatach.

 Czytaj więcej>>>

Sprostowanie

W tekście pt. „Legalne serwisowanie układu klimatyzacji”, który ukazał się na naszej stronie internetowej w dniu 3 września 2015 r. wkradł się błąd. Jak poinformował nas Instytut Chemii Przemysłowej dla mobilnych systemów klimatyzacji nie zakłada się kart urządzeń w Centralnym Rejestrze Operatorów (CRO) niezależnie od wielkości napełnienia systemu czynnikiem chłodniczym. Kart urządzenia nie zakłada się także dla maszyn do napełniania klimatyzacji samochodowej.

Karty urządzenia w CRO zakłada się wyłącznie dla następujących urządzeń zawierających 5 ton równoważnika CO2 lub więcej F-gazów, bądź 3 kg lub więcej substancji kontrolowanych:
- stacjonarnych urządzeń chłodniczych, klimatyzacyjnych i pomp ciepła,
- agregatów chłodniczych na samochodach chłodniach o masie >3,5 tony i przyczepach chłodniach,
- urządzeń zawierających F-gazy jako rozpuszczalniki,
- organicznych obiegów Rankine’a,
- stacjonarnych systemów ochrony przeciwpożarowej oraz dla rozdzielnic elektrycznych niespełniających warunków zwolnienia z prowadzenia dokumentacji określonych w Rozporządzeniu (UE)517/2014.
Warsztaty samochodowe stosujące F-gazy do napełniania klimatyzacji samochodowej mają natomiast obowiązek rejestracji w Bazie Danych Sprawozdań na stronie www.bds.ichp.pl i przekazywania online do tej bazy rocznych sprawozdań ze zużycia tych gazów w danym roku kalendarzowym do dnia 28 lutego kolejnego roku (art. 39 Ustawy o SZWO i F-gazach z 15 maja 2015 r. – Dz.U. z 2017 r. poz. 1951).

Tekst pt. „Legalne serwisowanie układu klimatyzacji” został usunięty ze strony.

Redakcja przeprasza Czytelników oraz Instytut Chemii Przemysłowej.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem