fb logo

Aktualne wydanie

Okladka AMS 05 2022 2

Pełne artykuły

Silniki Mazdy z technologią Skyactiv-G w warsztacie

W uzupełnieniu wiedzy technicznej potrzebnej do serwisowania benzynowych silników Mazdy przedstawione zostaną dane niezbędne do przetestowania czujników układu dolotowego i informacje o układach napędowym i ładowania oraz procedurach obsługi elektrycznego hamulca postojowego.

Czytaj więcej...

Najnowsze

W numerze 4/2022

      Szanowni czytelnicy, chyba nikt niema już wątpliwości, że po okresie długotrwałych wiosennych chłodów, rozpoczął się cieplejszy sezon wiosenno-letni, a więc czas pieszych wędrówek i plażowego wypoczynku, ale także rowerowych, skuterowych i motocyklowych wypraw oraz rodzinnych samochodowych podróży. Trzeba przyznać, że pierwsze cieplejsze promienie wiosennego słońca czynią prawdziwe cuda i aktywizują wszystkich użytkowników jednośladów. Po długiej zimowej przerwie, nagle na drogach zaczynają pojawiać się motocykle i skutery, a w miejskim hałasie często słyszymy ich charakterystyczne dźwięki. Tłoczno robi się także w motocyklowych serwisach, bo większość właścicieli zapomina w okresie zimowym o swoich jednośladach i dopiero to pierwsze letnie słońce wywołuje u nich chęć jazdy, a wówczas okazuje się, że trzeba jeszcze wymienić olej, filtry, świece, opony, albo co gorsze, wykonać jakąś większą naprawę, której potrzeba ujawniła się pod koniec zeszłego sezonu, ale przecież wtedy jeszcze było mnóstwo czasu na jej wykonanie. Mechanicy motocyklowi, którzy w zimie nie za bardzo wiedzieli, co robić z wolnym czasem w pracy, teraz powinni mieć po sześć rąk, bo tyle mają zleceń. Ten scenariusz powtarza się co roku, mimo wielokrotnego mówienia o potrzebie wcześniejszego – przedsezonowego serwisowania jednośladów i wybierania zimowej przerwy eksploatacyjnej, jako właściwego czasu większych napraw.

Dla tych wszystkich czytelników, którzy amatorsko użytkują jednoślady i z jakichś względów chcą samodzielnie wykonywać niektóre prace serwisowe przy swoich pojazdach, mamy tym razem dwa artykuły w dziale „Auto Moto Hobby”. Wiosenny serwis należy się nie tylko jednośladom, dlatego publikujemy dla Państwa kilka ciekawych informacji o olejach i filtrach, a przy okazji przypominamy historię rozwoju układów smarowania w silnikach spalinowych. Patrząc na skomplikowane konstrukcje współczesnych silników, aż trudno uwierzyć, że kiedyś ich budowa mogła być tak prosta, jak przedstawiają to ryciny zamieszczone w artykule o historii układów smarowania. Pragnąc zachować równowagę i zaspokoić gusta osób zainteresowanych tą bardziej ekologiczną stroną motoryzacji, przygotowaliśmy materiały związane z napędem elektrycznym. Ta elektryczna strona motoryzacji jest bardzo ciekawa i daje ogromne możliwości rozwoju firmom i warsztatom, a to dlatego że większość liczących się producentów samochodowych zapowiada odejście od zastosowania klasycznych silników spalinowych do napędu samochodów już pod koniec tej dekady. Nie jest wykluczone, że kupując nowy samochód lub motocykl w roku 2030, będziemy wybierać pomiędzy napędem elektrycznym i wodorowym, a pojazdy napędzane silnikami wysokoprężnymi będą dostępne do oglądania wyłącznie w muzealnych salach. Pierwszym wielkim krokiem w tym kierunku, uczynionym przez polskie ustawodawstwo, będzie zakaz poruszania się starszymi samochodami napędzanymi silnikami wysokoprężnymi, po centrach niektórych miast. Zakaz ten ma obowiązywać już w przyszłym roku.

 

Rafał Dmowski

redaktor naczelny

 

 

NOWOŚCI

2 Nowy Opel Astra hatchback oraz kombi Sports Tourer, dba o czystą atmosferę

2 Klasyczna prętowa antena radiowa powoli odchodzi w przeszłość

 

 Z ŻYCIA BRANŻY

4 Hyundai zakończył pierwszy kwartał 2022 roku z rekordowym wynikiem rejestracji

4 Castrol rozpoczyna nową kampanię w celu promocji niezależnych serwisów

5 UFI Filters zaostrza środki w walce z podrobionymi produktami

6 Mercedes-Benz wygrywa w siedmiu kategoriach Motor Klassik Award 2022

6 Promocja firmy TEXA

PRODUKTY

7 Filtrowanie paliw

8 Zadania zaworów EGR

10 Nowa opona SportContact TM7 firmy Continental dostosowana do każdej klasy pojazdu

11 Elf przypomina o olejach do zadań specjalnych

12 Obieg oleju czy obieg brudu?

14 Olej, który modyfikuje swoje właściwości i zapewnia maksymalną wydajność silnika – Castrol EDGE 5W-30LL

 

PRAKTYKA WARSZTATOWA

15 Diagnostyka układów sterujących silnikiem cz. 4 – układy zasilania paliwem z pompowtryskiwaczami

18 Awarie układów smarowania w motocyklach

22 Filtry oleju w układach smarowania silników spalinowych

24 Olej silnikowy – istotny czynnik konstrukcyjny silnika

27 Błędy popełniane podczas wymiany filtrów

28 Kiedy wymieniać olej w motocyklu

 

PROSTE PRACE WARSZTATOWE

30 Miernik ciśnienia sprężania w diagnostyce warsztatowe

 

AUTO TECHNIKA

32 Mercedes EQS SUV – nowa definicja luksusowego SUV-a

34 Historia ewolucji układów smarowania w silnikach czterosuwowych

 

STREFA SZEFA

37 KYB podpowiada jak jeździć po nierównościach

 

NAPĘDY HYBRYDOWE I ALTERNATYWNE

38 Renesans genialnej idei – elektryczny Ogórek wraca po pół wieku

40 Mercedes me Charge: Mercedes-Benz napędza elektryczną mobilność

 

AUTO MOTO HOBBY

42 Wymiana łożysk główki ramy w skuterze

46 Wymiana uszczelniaczy w zawieszeniu teleskopowym motocykla

homeWyszukiwarka

mailNewsletter

PassThru

Redakcja „Auto Moto Serwisu” w 2017 roku rozpoczęła cykl publikacji dotyczących PassThru – procedury dostępu online do portali internetowych wybranych producentów pojazdów. Przedstawiamy proces pierwszej rejestracji, diagnostyki pojazdu i programowania sterowników dla poszczególnych marek samochodów.

Czytaj więcej

Prenumerata 2022

prenumerata 2022 baner

 

mobile phoneAplikacja Android

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem