fb logo

Aktualne wydanie

Okladka AMS 05 2021

Pełne artykuły

Świece zapłonowe

W silnikach z zapłonem iskrowym świece zapłonowe są istotnym elementem układu odpowiedzialnego za zapłon mieszanki paliwowo-powietrznej, a tym samym uruchomienie silnika. Ich zadaniem jest wytworzenie iskry we wnętrzu komory spalania za pomocą odpowiedniego napięcia elektrycznego. Iskra wytwarzana jest pomiędzy elektrodą centralną, która umieszczona jest w ceramicznym izolatorze, a elektrodą boczną połączoną z masą za pomocą gwintowanego korpusu. Ze względu na specyfikę funkcji świec w samochodzie niezwykle istotne jest, aby pozostawały one w dobrym stanie, były wydajne i trwałe. Jakie świece zapłonowe wybrać?

Czytaj więcej...

Najnowsze

Przeżyją pszczoły, żaby, zebry i ludzie

Okladka AMS 04 2021Politycy przestraszyli się gwałtownie zachodzących zmian klimatycznych na Ziemi i chcą, żeby pszczoły nadal latały i zapylały, a żaby kumkały. Każdemu według potrzeb. Rada i Parlament Europejski porozumiały się w sprawie Europejskiego Prawa o Klimacie. Unia Europejska zobowiązała się do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r. Europejski Zielony Ład zakłada też cel pośredni – zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych o 55% do 2030 r. w porównaniu z emisją z 1990 r. Decyzje te mają istotny wpływ na przemysł samochodowy. Z prac nad nową normą emisji Euro 7 wynika jednak, że obecnie kładzie się nacisk na rzeczywiste zmniejszenie emisji, a nie lansowanie określonych technologii. Według dostępnej teraz wiedzy, to elektromobilność ma ostatecznie zastąpić silniki spalinowe. Z raportów rynkowych wynika, że nadal w Europie infrastruktura ładowania nie jest wystarczająco rozwinięta, a tempo jej rozwoju spada, w związku z pandemią. Jednak wyliczono, w 11 europejskich krajach pojazdy elektryczne są już tańsze od swoich odpowiedników z napędem spalinowym, biorąc pod uwagę całkowity koszt posiadania (TCO). W Austrii, Grecji, Irlandii, Wielkiej Brytanii i na Węgrzech kierowcy nie płacą podatku od pojazdów elektrycznych, co ma zachęcać do zakupów. Ale lansowana obecnie elektromobilność zapewne nie będzie jedyną drogą do osiągnięcia neutralności klimatycznej. Europejscy producenci samochodów są zaniepokojeni rosnącą przewagą technologiczną firm z Azji i USA. Chodzi o tworzenie systemów, oprogramowania i komponentów. Dla przykładu, dla aut marki Volvo, która należy do chińskiego Geely, systemy telematyczne tworzy Google Automotive. Zastanawiające?

 

Ryszard Polit
redaktor naczelny

 

 

SPIS TREŚCI:

NOWOŚCI
Katalog produktów BERU
Klucz udarowy GDS 18V-1050 H od Boscha
Turbo o zmiennej geometrii od Nissensa
Nowe rolki hamulcowe CERTUS
Beissbarth Q.Lin
Płyny Shell do chłodnic
Więcej świec od DENSO

Z ŻYCIA BRANŻY
Odwołano czerwcowe targi w Poznaniu
Mobilny katalog Inter Carsu
Dziesięć lat Przemysłu 4.0
Xiaomi producentem samochodów
ELIT szkoli
Strona internetowa Lumileds
Auto Partner rośnie w siłę
Jubileusze Continentala
Akcja promocyjna REPXPERT

PRAKTYKA WARSZTATOWA
Nowe mieszanki cierne i nie tylko
PassThru krok po kroku – Grupa Renault – usunięcie blokady ODB
Elektroniczna książka serwisowa – krok po kroku (cz. 3) – Grupa Volkswagen
Kontrola ustawienia reflektorów LED
Zawieszenia pneumatyczne coraz popularniejsze
Oscyloskop w warsztacie (cz. 13) – uzwojenie wtórne cewki zapłonowej
Silniki wysokoprężne EA288 koncernu Volkswagen (cz. 2)
Klimatyzacja w pojazdach elektrycznych i hybrydowych

PRODUKTY
Zdrowo oddychać – czyli filtr powietrza po nowemu

HYBRYDY W WARSZTACIE
Układy hamulcowe w autach hybrydowych i elektrycznych

AUTO I TECHNIKA
Powietrze jest wszędzie

STREFA BIZNES
Wirus na klamce
Pandemia wymówką dla nieuczciwych kontrahentów
Rozmowa z Pawłem Hańczewskim, dyrektorem handlowym działu części samochodowych i wyposażenia warsztatowego Bosch

STREFA SZEFA
Oklejanie – czyli car wrapping

AUTO MOTO SERWIS na luzie

homeWyszukiwarka

mailNewsletter

PassThru

Redakcja „Auto Moto Serwisu” w 2017 roku rozpoczęła cykl publikacji dotyczących PassThru – procedury dostępu online do portali internetowych wybranych producentów pojazdów. Przedstawiamy proces pierwszej rejestracji, diagnostyki pojazdu i programowania sterowników dla poszczególnych marek samochodów.

Czytaj więcej

Prenumerata 2021

prenumerata 2021 baner

 

mobile phoneAplikacja Android

Zapraszamy do korzystania z naszego serwisu informacyjnego dostępnego na smartfonach z systemem android. Znajdują się tu wiadomości z działów: nowości, z życia branży oraz szkolenia. Aplikację Auto Moto Serwis można ściągnąć bezpłatnie ze sklepu Google Play.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem