fb logo

Aktualne wydanie

jedynka072021

Pełne artykuły

Klucz pneumatyczny

W dzisiejszych czasach trudno sobie wyobrazić pracę w warsztacie samochodowym bez użycia klucza pneumatycznego. Specjaliści z firmy MOOG ostrzegają: o ile przy odkręcaniu połączeń takie narzędzie oddaje nieocenione usługi, o tyle podczas dokręcania należy korzystać z niego z rozwagą tak, aby nie przykładać zbyt dużego momentu do śrub i nakrętek lub w drugą stronę – żeby się nie okazało, że coś zostało przykręcone zbyt słabo. Nie ufaj regulacji klucza pneumatycznegoNie wolno polegać na regulacji siły dokręcania klucza pneumatycznego. Siła dokręcania zależy oczywiście od ustawienia pokrętła regulacyjnego, ale olbrzymi wpływ na nią mają także dwa inne czynniki. Pierwszym jest rodzaj klucza pneumatycznego, a drugim – wartość ciśnienia w instalacji pneumatycznej. Możemy założyć, że solidny, duży klucz pneumatyczny wpięty do szczelnej instalacji z wydajnym kompresorem będzie dokręcał nakrętki znacznie mocniej niż klucz jakiejś budżetowej marki podłączony do taniego kompresora. Pojawia się w tym...

Czytaj więcej...

Najnowsze

WinterContact TS 870 I TS 870 P

WinterContactContinental wprowadza na rynek dwie nowe opony Opony WinterContact TS 870 i WinterContact TS 870 P.

WinterContact TS 870
Następca opony WinterContact TS 860. To nowy produkt, opracowany od podstaw pod względem konstrukcji, wzoru bieżnika i mieszanki. Model ten, w porównaniu do poprzedniczki zapewnia o 3 proc. krótszą drogę hamowania na lodzie i o 5 proc. lepsze prowadzenie na śniegu, a także lepsze prowadzenie na suchej nawierzchni. Dziesięcioprocentowemu wzrostowi przebiegu towarzyszy dwuprocentowe zmniejszenie oporów toczenia. Dodatkową przyczepność na śniegu zapewniają nowo opracowane lamele 3D, ustawione pod optymalnym kątem do kontaktu ze śniegiem. Ponieważ bloki bieżnika zagłębiają się w śnieg, mogą się z nim skuteczniej zazębiać. Dodatkowe bezpieczeństwo zapewniają głębokie lamele, ułożone równolegle do ukośnych rowków. Lamele te mają dużą liczbę krawędzi.
W oponie WinterContact TS 870 zastosowano wzór bieżnika w kształcie litery V. Główne rowki w kształcie litery V zmierzają w kierunku falistego rowka centralnego biegnącego wokół opony.
Opona WinterContact TS 870 została opracowana dla takich modeli jak VW up!, VW Golf i Citroën C4 czy BMW serii 1 i serii 3. Gama produktów obejmuje początkowo 19 rozmiarów na felgi od 14 do 17 cali, o profilu od 45 do 65 i szerokości od 175 do 225 mm – niektóre z nich posiadają rant ochronny felgi i/lub oznaczenie XL, wskazujące na większą nośność. W 2022 r. Continental doda do oferty kolejne 45 rozmiarów. Opony te są dopuszczone do jazdy z prędkością do 240 km/h.

WinterContact TS 870 P
Continental wprowadza też oponę WinterContact TS 870 P, jako następczynię modelu TS 850 P. Zastosowano w niej ulepszoną mieszankę Cool Chili i wykorzystano rowki Hydro Grooves. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo kierowcom, którzy używają szerszych opon, konstruktorzy odeszli od konwencjonalnego bieżnika w kształcie litery V. Zamiast tego, w oponie WinterContact TS 870 P, Continental zdecydował się na sztywniejszą konstrukcję z czterema dużymi obwodowymi rowkami biegnącymi pomiędzy rzędami klocków bieżnika.
Gama produktów obejmuje początkowo 52 rozmiary do samochodów osobowych i SUV-ów na felgi od 16 do 21 cali, o profilach od 35 do 65 i szerokości od 205 do 255 mm – wiele z nich z rantem ochronnym dla felgi i/lub oznaczeniem XL wskazującym na większą nośność. Opony mają homologację na prędkość do 270 km/h. Dzięki sztywnej konstrukcji są one również dobrym wyborem dla cięższych modeli z napędem elektrycznym.

homeWyszukiwarka

mailNewsletter

PassThru

Redakcja „Auto Moto Serwisu” w 2017 roku rozpoczęła cykl publikacji dotyczących PassThru – procedury dostępu online do portali internetowych wybranych producentów pojazdów. Przedstawiamy proces pierwszej rejestracji, diagnostyki pojazdu i programowania sterowników dla poszczególnych marek samochodów.

Czytaj więcej

Prenumerata 2021

prenumerata 2021 baner

 

mobile phoneAplikacja Android

Zapraszamy do korzystania z naszego serwisu informacyjnego dostępnego na smartfonach z systemem android. Znajdują się tu wiadomości z działów: nowości, z życia branży oraz szkolenia. Aplikację Auto Moto Serwis można ściągnąć bezpłatnie ze sklepu Google Play.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem