fb logo

Aktualne wydanie

Okladka AMS 06 2021

Pełne artykuły

Świece zapłonowe

W silnikach z zapłonem iskrowym świece zapłonowe są istotnym elementem układu odpowiedzialnego za zapłon mieszanki paliwowo-powietrznej, a tym samym uruchomienie silnika. Ich zadaniem jest wytworzenie iskry we wnętrzu komory spalania za pomocą odpowiedniego napięcia elektrycznego. Iskra wytwarzana jest pomiędzy elektrodą centralną, która umieszczona jest w ceramicznym izolatorze, a elektrodą boczną połączoną z masą za pomocą gwintowanego korpusu. Ze względu na specyfikę funkcji świec w samochodzie niezwykle istotne jest, aby pozostawały one w dobrym stanie, były wydajne i trwałe. Jakie świece zapłonowe wybrać?

Czytaj więcej...

Najnowsze

Bez PassThru

Okladka AMS 05 2021Być może nie przesiądziemy się do aut elektrycznych tak szybko, jak planowali ekolodzy. Komisja Europejska zgodziła się na złagodzenie normy emisji spalin Euro 7. Z nieoficjalnych informacji wynika, że poziomy emisji nowej normy umożliwią rejestrację aut z silnikiem Diesla, czego się wcześniej obawiano. Na osłodę producenci aut sadzą drzewa na własny koszt, co ma uzdrowić klimat. Producenci samochodów są więc w dobrym nastroju i dla dobra klientów nieustannie modernizują swoje produkty. Ostatnim krzykiem mody jest montowanie w autach systemów do automatycznej, bezprzewodowej aktualizacji oprogramowania. Ford zamierza wyprodukować do końca 2028 r. 33 miliony pojazdów z taką funkcją i tłumaczy, że bezprzewodowe aktualizacje oprogramowania są czymś powszechnym w smarfonach czy laptopach i powinny działać również w autach.
Oprócz aktualizacji oprogramowania w sterownikach system ma rozpoznawać upodobania kierowcy i odpowiednio dostosowywać działanie niektórych urządzeń. System będzie też wykrywał niedomagania techniczne, które zostaną usunięte w autoryzowanych serwisach. Parlamentarzyści Unii Europejskiej później zdecydują, czy niezależne warsztaty również otrzymają dostęp do takich informacji. Być może w przyszłości procedura PassThru okaże się zbędna. Ze względów bezpieczeństwa aktualizacje nie powinny być wgrywane podczas jazdy auta. Jak przekonuje Mark Harvey, dyrektor ds. łączności Ford of Europe: „aktualizacje mogą odbywać się nocą, kiedy właściciel samochodu śpi – następna jazda może dostarczyć mu lepszych wrażeń”. Rzeczywiście, po takiej nocy poranne wrażenia posiadaczy Fordów będą nie do opisania.

 

Ryszard Polit
redaktor naczelny

 

NOWOŚCI
Filtry kabinowe Champion
Katalog wycieraczek Valeo
Lampy od Lena Lighting
Nokian Seasonproof C
Oiltek od Magneti Marelli
Nowe opakowania Valeo
Środki Elring do zabezpieczenia śrub

Z ŻYCIA BRANŻY
Powstaje Axalta Mobility Coatings
Brembo na plusie
Nowy diler Mercedesa
Wyniki finansowe Grupy Bosch w Polsce
Dilerzy KIA producentami prądu
ZF Aftermarket obsypany nagrodami
Norauto znika z rynku

PRAKTYKA WARSZTATOWA
Elektroniczna książka serwisowa – krok po kroku (cz. 4) – Mazda
PassThru krok po kroku (cz. 27) – Grupa PSA
Dwusprzęgłowe skrzynie biegów w warsztacie (cz. 1)
Płyn wspomagania układu kierowniczego
Silniki wysokoprężne EA288 koncernu Volkswagen (cz. 3)
Oscyloskop w warsztacie (cz. 14) – systemy bezpieczeństwa i układy asystujące kierowcy
Kalibracja radaru przedniego bocznego na podstawie AUDI A6 [18>]
Turbosprężarka – element specjalnej troski

PRODUKTY
Zestawy do diagnostyki systemu Common Rail w dieslach

AUTO I TECHNIKA
Nowy system sterowania sprzęgłem w hybrydach KIA
Niezależne pomiary zużycia paliwa

HYBRYDY W WARSZTACIE
Ładowanie akumulatorów

STREFA SZEFA
Spotkanie warsztatów sieci Bosch Car Service

STREFA BIZNES
Tchnęło optymizmem
Pierwsze rejestracje samochodów używanych

 AUTO MOTO SERWIS na luzie

homeWyszukiwarka

mailNewsletter

PassThru

Redakcja „Auto Moto Serwisu” w 2017 roku rozpoczęła cykl publikacji dotyczących PassThru – procedury dostępu online do portali internetowych wybranych producentów pojazdów. Przedstawiamy proces pierwszej rejestracji, diagnostyki pojazdu i programowania sterowników dla poszczególnych marek samochodów.

Czytaj więcej

Prenumerata 2021

prenumerata 2021 baner

 

mobile phoneAplikacja Android

Zapraszamy do korzystania z naszego serwisu informacyjnego dostępnego na smartfonach z systemem android. Znajdują się tu wiadomości z działów: nowości, z życia branży oraz szkolenia. Aplikację Auto Moto Serwis można ściągnąć bezpłatnie ze sklepu Google Play.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem