fb logo

Aktualne wydanie

AMS 01 2024

DZIEJE OLIMPIADY TECHNIKI SAMOCHODOWEJ

 prof. dr hab. inż. Feliks Rawski

Historia Olimpiady Techniki Samochodowej wywodzi się z konkursu organizowanego przez Fabrykę Samochodów Osobowych. FSO swoje pierwsze samochody - Warszawę, Fiata 125p i Poloneza, wykonywała prawie w całości z elementów produkowanych w kraju. Zarówno części, jak również zespoły mechaniczne i elektryczne oraz wyposażenie tapicerskie były wytwarzane prawie w każdym województwie. Przy większych zakładach produkcyjnych działały szkoły przygotowujące do wykonywania zawodu.
OLIMPIADA UMIEJĘTNOŚCI

DAEWOO-FSO, na wzór zachodni, zorganizowała dla swoich szkół Olimpiadę Umiejętności DAEWOO-FSO odbywającą się na terenie FSO. Olimpiada była organizowana w ramach Międzynarodowej Olimpiady Umiejętności (IVTO Szwajcaria), w dziewięciu dyscyplinach, związanych z produkcją samochodów: mechanika silnikowa, naprawa nadwozi, lakiernictwo, spawanie, szlifowanie, toczenie, frezowanie, informatyka, projektowanie komputerowe. Celem konkursu była ocena praktycznych umiejętności jego uczestników w zakresie diagnostyki, napraw oraz montażu silnika POLONEZ 1,6 SPI z jednopunktowym wtryskiem paliwa (produkcji Boscha). Organizatorem konkursu był Pion Produkcji DAEWOO-FSO, a nadzór nad przygotowaniami, jak również jego przebiegiem sprawowała komisja. W konkursie mogły brać udział osoby spełniające wymogi ogólne Regulaminu Uczestnictwa w III Olimpiadzie Umiejętności.
Przez dwa lata byłem przewodniczącym Komisji oceniającej Mechanikę Silnikową. Ustalono zakres wykonywanego zadania, które obejmowało diagnostykę silnika zamontowanego w samochodzie oraz wykonanie naprawy silnika na stanowisku napraw. Opracowano system oceny zgodny z zaleceniami IVTO.

OLIMPIADA TECHNIKI SAMOCHODOWEJ

Po bankructwie DAEWOO Auto Moto Serwis wystąpił z inicjatywą prowadzenia Ogólnopolskiej Olimpiady Techniki Samochodowej. Zostałem zaproszony przez redaktora naczelnego A.M.S. mgr inż. Krzysztofa Trzeciaka do współudziału w organizacji tej olimpiady. Miałem już doświadczenia w prowadzeniu takiej imprezy, a także dysponowałem materiałami organizacyjnymi oraz konkursowymi w tym zakresie, które przekazałem redakcji A.M.S. Pierwsza Olimpiada Techniki Samochodowej miesięcznika Auto Moto Serwis została zorganizowana w 2000 r. W skład zespołu organizacyjnego weszli przedstawiciele miesięcznika Auto Moto Serwis, wydziału SIMR Politechniki Warszawskiej oraz władz oświatowych.

Regulamin Olimpiady Techniki Samochodowej miesięcznika Auto Moto Serwis z 2000 r. wyznaczał następujące cele:
1.    Stworzenie motywacji do podnoszenia poziomu nauczania w zawodach mechanika samochodowego i pokrewnych.
2.    Upowszechnianie nowoczesnej wiedzy z dziedziny techniki samochodowej oraz technologii napraw.
3.    Stworzenie rywalizacji między szkołami o profilu samochodowym.
Organizacja Olimpiady:
1.    Olimpiadę przeprowadza redakcja czasopisma „Auto Moto Serwis”.
2.    W skład komisji odpowiedzialnej za poziom merytoryczny i organizację olimpiady wchodzą przedstawiciele redakcji „Auto Moto Serwis”, Politechniki Warszawskiej i władz oświatowych.
3.    Olimpiada ma zasięg ogólnokrajowy.
4.    W olimpiadzie mogą brać udział uczniowie wszystkich szkół średnich o profilu nauczania samochodowym lub mechanicznym z klasami o specjalności samochodowej.
5.    Olimpiada jest trzystopniowa.
Przebieg Olimpiady:
1.    I etap olimpiady odbywa się w szkołach i ma na celu wyłonienie dwóch najlepszych uczniów, którzy będą reprezentować swoją szkołę w następnym etapie olimpiady. Szkoła typuje uczniów na podstawie wyników współzawodnictwa, zorganizowanego we własnym zakresie. Może się to odbywać jako pisemny sprawdzian z wykorzystaniem testów dostarczonych przez Komisję Olimpiady lub w inny jednoznaczny sposób (np. w oparciu o wewnętrzne konkursy).
2.    II etap olimpiady odbywa się na Politechnice Warszawskiej w aulach Wydziału Samochodów i Maszyn Roboczych. Biorą w nim udział uczniowie wyłonieni w I etapie. Do ostatniego, finałowego etapu przechodzi 10 uczniów, którzy poprawnie i najszybciej odpowiedzą na pytania zawarte w teście.
3.    III etap finałowy odbywa się na terenie stacji obsługi samochodów zatwierdzonej przez Komisję Olimpiady. Konkurs polega na wykonaniu zadań, zatwierdzonych przez Komisję, z zakresu technologii napraw i diagnostyki pojazdowej.

Testy do II etapu oraz zadania finałowe były przygotowane przez Wydział Samochodów i Maszyn Roboczych Politechniki Warszawskiej oraz pracowników oświaty.
W drugim etapie I edycji Olimpiady Techniki Samochodowej miesięcznika Auto Moto Serwis, który odbył się na Wydziale Samochodów i Maszyn Roboczych Politechniki Warszawskiej, wzięli udział uczniowie z 89 szkół z całej Polski. W finale zawodnicy mieli do wykonania trzy zadania praktyczne, z zakresu naprawy samochodów, podobne jak w FSO, na trzech stanowiskach. Suma punktów z półfinału oraz zdobytych podczas wykonywania zadań, decydowała o zajęciu kolejnego miejsca. Zwycięzcami Olimpiady zostawało trzech pierwszych zawodników.
Natomiast tytuł „Samochodowa Szkoła Roku” nadawany jest tej placówce, której uczniowie zdobędą największą liczbę punktów z półfinału oraz finału. Tytuł ten nadano tym razem szkole w Radomiu.

KOLEJNE EDYCJE OLIMPIADY

Od 2001 r. kolejne edycje Olimpiady organizowały wspólnie Auto Moto Serwis oraz Wydawnictwa Komunikacji i Łączności, pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej. W 2004 r. Minister Edukacji Narodowej, postanowieniem §105a ust. 4 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 7 września 2004 roku. (Dz. U. nr 199 poz. 2046) zdecydował, że uczniowie laureaci oraz finaliści Olimpiady Techniki Samochodowej, na podstawie zaświadczenia wydanego przez organizatorów, są zwolnieni z etapu pisemnego potwierdzającego kwalifikacje zawodowe. Olimpiady w latach 2001-2007 miały przebieg, jak opisano powyżej. Zmienne były tylko lokalizacje finału. Od 2007 r. Minister Edukacji Narodowej objął patronat honorowy nad ogólnokrajowym konkursem „Olimpiada Techniki Samochodowej”.

W Olimpiadzie Techniki Samochodowej w latach 2000-2007:
-  w I etapie (eliminacje szkolne) wzięło udział około 60 tys. uczniów z całej Polski,
-  w II etapie (testy teoretyczne), odbywającego się na Wydziale Samochodów i Maszyn Roboczych Politechniki Warszawskiej, wzięło udział około 2500 uczniów,
-  w finałach Olimpiady uczestniczyło 89 uczniów, z których wyłoniono 24 laureatów.


Więcej informacji na historii Olimpiady Techniki Samochodowej  przeczytają Państwo w „Auto Moto Serwisie” nr 3/2008

Truck Serwis

TRUCK 2023 2

homeWyszukiwarka

mailNewsletter

PassThru

Redakcja „Auto Moto Serwisu” w 2017 roku rozpoczęła cykl publikacji dotyczących PassThru – procedury dostępu online do portali internetowych wybranych producentów pojazdów. Przedstawiamy proces pierwszej rejestracji, diagnostyki pojazdu i programowania sterowników dla poszczególnych marek samochodów.

Czytaj więcej

Prenumerata 2024

3

 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem