fb logo

Aktualne wydanie

001 Okladka AMS02

Coraz więcej 4WS

0dOznaczenie 4WS nie jest dla miłośników samochodowych technologii nowe. To skrót od angielskiego „4 wheel steering” – czyli „kierowanie czterema kołami”. Sam pomysł ma długą historię. Niektórzy twierdzą, że dłuższą niż historia samochodu. Teraz coraz częściej powraca i to wcale nie tylko w autach specjalnych czy luksusowych.

Czytaj więcej...

Automatyczne skrzynie biegów w warsztacie (Audi/Volkswagen)

Poniższe procedury opisują czynności związane z wymianą oleju w skrzyniach dwusprzęgłowych typu DQ500, DQ381 i DQ400 stosowanych w samochodach Audi i Volkswagena. Przekładnie dwusprzęgłowe to w pełni zautomatyzowane skrzynie biegów posiadające zespół sprzęgła podwójnego, gdzie sterowanie sprzęgłami i proces zmiany biegów realizowane są elektrohydraulicznie.
Ze względów konstrukcyjnych skrzynie dwusprzęgłowe mogą być konfigurowane w dwóch wariantach: z podwójnym sprzęgłem mokrym lub podwójnym sprzęgłem suchym. Przedstawione skrzynie (DQ500, DQ381 i DQ400) posiadają układ z podwójnym sprzęgłem mokrym, który charakteryzuje zastosowanie jednego typu oleju pracującego we wnętrzu obudowy skrzyni biegów podzielonej na odseparowane komory dla modułu mechatronicznego, przekładni oraz zespołu sprzęgła podwójnego. Skrzynia DQ400 jest częścią układu napędu hybrydowego w samochodach Volkswagen Golf 7 GTE lub Audi A3 e-tron, dlatego posiada dodatkowy moduł hybrydowy.

Czytaj więcej...

Rozmowa z Robertem Dzierżanowskim

dzierzanowskiRPrzez lata podstawą funkcjonowania i sukcesu warsztatu były stanowiska naprawcze, obecnie najważniejsze są: doradca serwisowy i komunikacja z klientem – Robert Dzierżanowski, kierownik ds. rozwoju koncepcji serwisowych firmy Robert Bosch.

Czytaj więcej...

O zmianach w rynku szkoleń mówi dr inż. Sławomir Olszowski, szef Biura Ekspertyz Technicznych i Szkoleń (BETiS)

olszowskiRok 2019 to najbardziej dynamiczny rok pod względem zmian na rynku specjalistycznych szkoleń technicznych w branży motoryzacyjnej. Formuła dotychczasowego modelu szkoleń w grupach organizowanych przez dystrybutorów powoli ustępuje miejsca indywidualnym szkoleniom zamawianym bezpośrednio przez warsztat. Właściciel zainteresowany rozwojem kompetencji swoich pracowników w wybranym obszarze specjalizacji zamawia szkolenia bezpośrednio pod własne potrzeby.

Czytaj więcej...

Bez prądu ani rusz

VARTAWe współczesnych samochodach sprawny i naładowany akumulator odgrywa coraz większą rolę. Bez prądu auto nie pojedzie. Poniżej wyjaśniamy kilka problemów związanych z akumulatorami.

Czytaj więcej...

Scania podsumowuje rok 2019

scania1W roku 2019 Scania Polska sprzedała rekordową liczbę samochodów. Na koniec listopada 2019 r. sprzedano 5107 sztuk i Scania zajęła drugie miejsce – za DAF-em.

Czytaj więcej...

Koncern PSA dla warsztatów niezależnych

Koncern PSA (Peugeot, Citroën, Opel, DS) zwiększa swoje zaangażowanie w rynku posprzedażnym. Dlatego koncern chce poszerzyć współpracę z warsztatami niezależnymi, co jest rzadkością wśród producentów pojazdów.
PSA chce dotrzeć do posiadaczy pojazdów starszych niż trzy lata, którzy po zakończeniu gwarancji przechodzą z autoryzowanych serwisów do warsztatów niezależnych. Przygotowano ofertę dla klientów o różnych możliwościach finansowych posiadających młodsze i starsze pojazdy wielu marek, również nie należących do PSA. Strategia opiera się na trzech filarach: gamie produktów Eurorepar, sieci warsztatów Eurorepar Car Service i systemie dystrybucji Distrigo.

Czytaj więcej...

homeWyszukiwarka

mailNewsletter

PassThru

Redakcja „Auto Moto Serwisu” w 2017 roku rozpoczęła cykl publikacji dotyczących PassThru – procedury dostępu online do portali internetowych wybranych producentów pojazdów. Przedstawiamy proces pierwszej rejestracji, diagnostyki pojazdu i programowania sterowników dla poszczególnych marek samochodów.

Czytaj więcej

Prenumerata 2020

prenumerata2019 vat8

mobile phoneAplikacja Android

Zapraszamy do korzystania z naszego serwisu informacyjnego dostępnego na smartfonach z systemem android. Znajdują się tu wiadomości z działów: nowości, z życia branży oraz szkolenia. Aplikację Auto Moto Serwis można ściągnąć bezpłatnie ze sklepu Google Play.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem