fb logo

Aktualne wydanie

Okladka AMS 02 2021

Targi w Poznaniu

twp 1Pierwszą, dużą imprezę targową mamy już za sobą. Na początku kwietnia w Poznaniu odbyły się Targi Techniki Motoryzacyjnej połączone z wystawą samochodów – całkiem nowych i oldtimerów.

W kilku halach targowych rozlokowali się generalni importerzy samochodów osobowych. Co 15 minut organizowano konferencje prasowe, na których przedstawiano zalety pojazdów, skupiając się głównie na ich wspaniałym wyposażeniu. Szczególne zainteresowanie publiczności wzbudzały modele Ferrari i Maserati, a także studyjny model Audi zaprojektowany przez Polaka. W innej hali prezentowano tuningowane optycznie ciężarówki, wokół których gromadzili się miłośnicy ciężkiego sprzętu. W oddzielnej hali urządzono wystawę jednośladów, które na naszym rynku zdobywają coraz więcej zwolenników.Podczas targów odbyło się wiele imprez towarzyszących (jak np. V Ogólnopolskie Mistrzostwa Mechaników) oraz nie mniej emocjonujące mistrzostwa lakierników, a także branżowe prelekcje dla mechaników.

W hali warsztatowej wystawiali się producenci i importerzy części zamiennych i wyposażenia. Nowości było stosunkowo mało, gdyż mają zostać one zaprezentowane podczas wrześniowych targów Automechanika w Niemczech. Poznańska oferta mimo to prezentowała się dość interesująco. Przed rozpoczęciem imprezy przyznano nawet Złote Medale MTP. Kompletny wykaz produktów nagrodzonych Złotym Medalem MTP znajduje się na stronie internetowej „Auto Moto Serwisu”. W tegorocznych targach brało udział ponad 140 wystawców, których ekspozycje odwiedziło ponad 130 tys. zwiedzających. Poniżej prezentujemy najciekawsze, naszym zdaniem, urządzenia.

Armal
Elektroniczny liniał pomiarowy do mierzenia płyty podłogowej lub dokładnego wyznaczania wymiarów karoserii, może być stosowany na ramach naprawczych.

Bosch
Z oferty Boscha wybraliśmy:
Twp 2• Próbnik EPS 118 do weryfikowania wtryskiwaczy elektromagnetycznych i piezoelektrycznych Common Rail firmy Bosch. Po dokupieniu przystawki można weryfikować wtryskiwacze innych producentów.
• Nowe montażownice TCE 4430/TCE 4435 z ulepszonym sposobem montażu i demontażu koła oraz nowym kształtem łopaty do odrywania opony.
• Zestawy do testowania sytemu Denoxtronic.
• Automatyczne stacje do serwisowania klimatyzacji ACS
652/ACS 752, również do aut z napędem hybrydowym i elektrycznym.
• Tester TPA 200 do serwisowania czujników ciśnienia w oponach. Jest on uzupełnieniem testera usterek KTS i służy do serwisowania czujników ciśnienia w oponach w systemach TPMS. Przyrządem tym można odczytać aktualne ciśnienie w oponie, stan baterii czujnika oraz jego numer identyfi kacyjny. Podawana jest też informacja o tym, czy czujnik jest sprawny. TPA 200 służy także do programowania uniwersalnych czujników np. Schrader EZ-Sensor lub Alligator Sens it.
• Wykrywacz nieszczelności SMT 300 do wyszukiwania nieszczelności w obiegachzamkniętych, np. w układzie dolotowym czy wydechowym.

Centrum Szkolenia Motoryzacji „Autoelektronika Kędzia”
twp 3• Tester cewek zapłonowych TCZ-1, którym można sprawdzać: cewki kielichowe, cewki z elektronicznym rozdzielaczem, dwuiskrowe cewki zapłonowe, listwy cewek zapłonowych, świecowe cewki zapłonowe. Umożliwia sterowanie czasem ładowania cewki lub ustawienie ogranicznika prądu ładowania. Istnieje możliwość wykonania testera z niestandardowymi parametrami zasilania cewek napięciem innym niż 12 V (4-30 V) i maksymalnego prądu do 20 A.
• Tester skoku kulki służy do wysterowania cewki wtryskiwaczy elektromagnetycznych firmy Bosch podczas procedury pomiaru skoku zaworu sterującego. Istnieje możliwość wstępnego pomiaru rezystancji cewki.

Hella Gutmann Solutions
• Tester diagnostyczny mega macs 56 – umożliwia naprawy
w czasie rzeczywistym, posiada zakres funkcji występujących normalnie tylko w klasie
luksusowej.
• Stacje do obsługi klimatyzacji Husky 100 i 150.

Herkules
Firma specjalizująca się w urządzeniach do panelowych napraw karoserii przedstawiła nowy zestaw do zagniatania poszyć karoserii BodyZipper. Urządzenie umożliwia precyzyjne zagięcie, np. błotnika. Jest to narzędzie udarowe o zasilaniu pneumatycznym.

ITALCOM
Z oferty firmy wybraliśmy:
twp 4• Elektroniczny tester ciśnienia sprężania z pomiarem
wahań napięcia akumulatora Fasano – umożliwia precyzyjny pomiar stanu ciśnień sprężania w silniku o zapłonie samoczynnym i iskrowym oraz ciśnienia paliwa w układzie Common Rail. Pomiar z dokładnością do 1%. Moduł elektroniczny  rejestruje zapisane wartości, które można edytować w formie formularzy.
• Tester diagnostyczny G-scan 2 – przeznaczony głównie do pojazdów azjatyckich ze zintegrowanym modułem oscyloskopu 4-kanałowego i multimetru. Najbogatsze dostępne oprogramowanie dla pojazdów Daewoo, Chevrolet, Ssang Yong. Tester obsługuje również najpopularniejsze marki europejskie: Ford, Mercedes, VW, Audi, Volvo i inne.

Integra Software
• Moduł Integra Data Service 3.0 zawiera 500 tys. schematów elektrycznych m.in.: systemy airbag, zestawy wskaźników, centralne zamki, fabryczne alarmy i immobilisery, regulację świateł, Xenon, LED, systemy nawigacyjne, magistrala CAN/MOST itp. W systemie dostępne są również informacje dotyczące skrzynek bezpiecznikowych i przekaźników, schematy elektryczne silnika, ABS/ESP i klimatyzacji, dane diagnostyczne.

LAUNCH POLSKA
• Interfejs diagnostyczny GOLO – umożliwia zdalne diagnozowanie parametrów technicznych pojazdu podczas jazdy za pośrednictwem internetu. Jest przydatny przy
diagnozowaniu pewnych typów usterek występujących okresowo.

Liqui Moly
Firma pokazała środki chemiczne o różnym przeznaczeniu. Ciekawe jest jednak:
• Urządzenie Gear Tronic do wymiany oleju w przekładniach automatycznych – coraz więcej pojazdów w naszym kraju jest wyposażonych w automatyczną skrzynię biegów, a urządzenie to znacznie przyspiesza dokonanie wymiany.

MAHA POLSKA
• Linia diagnostyczna MAHA Eurosystem 7.50 – umożliwia w pełni automatyczną kontrolę stanu technicznego pojazdów z użyciem oprogramowania w środowisku Windows®. System przystosowany jest do pracy w sieciach: PC i ASA, MCTC NET, GIEGNET, EBV. Linia ma budowę modułową i może być rozbudowana o urządzenie
do pomiaru głębokości bieżnika oraz rozpoznawania tablic rejestracyjnych.
• Urządzenie do regulacji reflektorów MLT 3000 może współdziałać z linią diagnostyczną Eurosystem 7.50.

Magneti Marelli
Z bogatej oferty firmy wybraliśmy:
• Przystawkę do testera diagnostycznego umożliwiającą testowanie alternatorów zamontowanych w pojeździe lub poza nim. Za pomocą tej przystawki można też sprawdzić, czy regulator napięcia poprawnie komunikuje się z ECU.
• Ozonator MX 4000 – wytwarza ozon, który stosuje się do osuszania parownika klimatyzacji czy kabiny pasażerskiej pojazdu, niszczy bakterie i grzyby.

NGK-NTK
Firma lansowała swoją przebojową linię świec żarowych D-Power, którą wprowadzono w 2005 r. Prezentowała też świece zapłonowe z linii V-Line oraz czujniki temperatury spalin EGTS.

PRECYZJA – TECHNK
• Przyrząd do pomiaru geometrii Progeo 3D – to mobilne urządzenie do pomiaru geometrii kół z cyfrową technologią odczytu przestrzennego obrazu z ekranów pasywnych z mechanizmem płynnego pionowego przesuwu belki pomiarowej.

TESAM
twp 5• Ściągacz wtryskiwaczy ELVIS – umożliwia wyciąganie wtryskiwaczy w wielu markach pojazdów. W przeciwieństwie do innych rozwiązań Elvis jest narzędziem uniwersalnym.

TEXA
Firma pokazała gamę swoich produktów – od testerów diagnostycznych, po urządzenia do obsługi klimatyzacji.
• Axone S TPS – urządzenie do obsługi czujników systemu TPMS przeznaczone dla warsztatów wulkanizacyjnych.

Unimetal
• Linia diagnostyczna UNILINE QUANTUM służy do badania stanu technicznego pojazdów w stacjach kontroli pojazdów i serwisach. Wyróżnia się funkcjonalnością ukierunkowaną na jakość pomiarów przy jednoczesnej optymalizacji czasu i prostoty obsługi.
• Przyrząd do pomiaru i regulacji geometrii kół i osi QUANTUM 3D w pojazdach o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t. Jako jedyny dopuszczony do stosowania w polskich stacjach kontroli pojazdów, oparty na technice 3D.

WIMAD
twp 6Oprócz wyważarek i montażownic firma Wimad pokazała stacjonarny
system pomiaru głębokości bieżnika Hunter Quick-Tread, który może być stosowany w ramach systemu diagnostyki układu jezdnego. Podczas przejazdu przez krótką linię pomiarową urządzenie skanuje głębokość rowków bieżnika opon, wykonując do sześciu pomiarów z każdej strony.

W.S.O.P.
• Linia diagnostyczna CERTUS 3 – to polski produkt klasy premium zaprojektowany z myślą o niezawodności i łatwej wymianie zużywających się elementów, jak metalowe wałeczki toczne czy bieżnie. W urządzeniu rolkowym zastosowano skrzynię samonośną, która umożliwia ewentualną rozbudowę linii, np. o układ podnoszenia rolek. Tester amortyzatorów wykorzystuje metodę Boge.

WERTHER International Polska
• Przyrząd do pomiaru i regulacji geometrii ustawienia kół i osi Munster 9000 3D w samochodach osobowych i dostawczych. Umożliwia wprowadzenie pomiarów jednocześnie 32 parametrów metodą przetwarzania obrazu 3D z kamer wideo. Występuje w wersjach przeznaczonych do stanowisk z podnośnikami, kanałem przeglądowym oraz przejazdowych. Dostępne są dwie wersje mobilne.

Viscom Automotive
• Urządzenie do kalibracji i ustawiania turbosprężarek Flow Bench umożliwia programowanie elektronicznych sterowników turbosprężarek.

Ryszard Polit

Artykuł został opublikowany w wydaniu nr 4/2016 Auto Moto Serwisu

 

homeWyszukiwarka

mailNewsletter

PassThru

Redakcja „Auto Moto Serwisu” w 2017 roku rozpoczęła cykl publikacji dotyczących PassThru – procedury dostępu online do portali internetowych wybranych producentów pojazdów. Przedstawiamy proces pierwszej rejestracji, diagnostyki pojazdu i programowania sterowników dla poszczególnych marek samochodów.

Czytaj więcej

Prenumerata 2021

prenumerata 2021 baner

 

mobile phoneAplikacja Android

Zapraszamy do korzystania z naszego serwisu informacyjnego dostępnego na smartfonach z systemem android. Znajdują się tu wiadomości z działów: nowości, z życia branży oraz szkolenia. Aplikację Auto Moto Serwis można ściągnąć bezpłatnie ze sklepu Google Play.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem