fb logo

Aktualne wydanie

Okladka AMS 03 2021

Bosch: zwiększ zyski swojego warsztatu

Czujnik spalania detonacyjnego

 Czujnik spalania detonacyjnego znajduje się na zewnętrznej stronie bloku silnika. Jego zadaniem jest wychwytywanie wszystkich efektów nieprawidłowego spalania paliwa w komorach spalania silnika, w każdej fazie jego pracy.

Czujnik spalania detonacyjnego reaguje na drgania przenoszące się na blok silnika i przetwarza je na sygnały elektryczne, które trafiają do sterownika, gdzie są filtrowane i przetwarzane.
Poprawne spalanie mieszanki w cylindrze, inicjowane iskrą na elektrodach świecy zapłonowej powoduje płynne narastanie fali ciśnienia i nie powoduje występowania silnych drgań w bloku silnika. Jeżeli proces spalania jest zakłócony np. złą jakością paliwa, przegrzaniem silnika, awarią świecy zapłonowej - zapłon mieszanki następuje przypadkowo w kilku miejscach komory spalania w minimalnych odstępach czasu. Każdy taki zapłon generuje mikro falę dźwiękową, która uderza w ścianki cylindra i powoduje powstawanie drgań o zmiennej amplitudzie, rozchodzących się w bloku silnika. Te uderzenia określane są jako stuki (detonacja).
Czujnik spalania detonacyjnego reaguje na te drgania, wytwarzając w chwili ich odczytu sygnały elektryczne. Jeżeli czujnik wykryje drgania spowodowane spalaniem detonacyjnym, jego sygnał powoduje reakcję jednostki centralnej, polegającej na opóźnieniu zapłonu do chwili ustania nieprawidłowego spalania mieszanki.
Uszkodzenie czujnika spalania detonacyjnego trudno jest rozpoznać, ponieważ sterownik, który wykryje awarię czujnika uruchamia fazę postępowania awaryjnego.

Więcej na ten temat przeczytają Państwo w „Auto Moto Serwisie” nr 10/2008

homeWyszukiwarka

mailNewsletter

PassThru

Redakcja „Auto Moto Serwisu” w 2017 roku rozpoczęła cykl publikacji dotyczących PassThru – procedury dostępu online do portali internetowych wybranych producentów pojazdów. Przedstawiamy proces pierwszej rejestracji, diagnostyki pojazdu i programowania sterowników dla poszczególnych marek samochodów.

Czytaj więcej

Prenumerata 2021

prenumerata 2021 baner

 

mobile phoneAplikacja Android

Zapraszamy do korzystania z naszego serwisu informacyjnego dostępnego na smartfonach z systemem android. Znajdują się tu wiadomości z działów: nowości, z życia branży oraz szkolenia. Aplikację Auto Moto Serwis można ściągnąć bezpłatnie ze sklepu Google Play.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem