fb logo

Aktualne wydanie

Okladka AMS 03 2021

Bosch: zwiększ zyski swojego warsztatu

Naprawa lakiernicza bez lakierowania

 Wgniecenia na karoserii, zwłaszcza te po opadach gradu, bardzo pogarszają estetykę pojazdu. W większości zakładów jedyną metodą naprawy jest lakierowanie. Niestety w przypadku nowych samochodów oznacza to znaczny spadek wartości pojazdu. Na szczęście, lakierowanie nie jest jedyną metodą naprawy.

Gradobicie jest zmorą kierowców, ponieważ nie zawsze można się przed nim ustrzec. Samochód po gradobiciu wymaga lakierowania pokrywy silnika, dachu, bagażnika, słupków dachowych i niekiedy nawet błotników lub drzwi. Zakres prac blacharskich, a więc i liczba lakierowanych elementów jest duża. Oczywiście ubezpieczenie pokrywa taką szkodę, ale powtórne lakierowanie zawsze prowadzi do znacznego obniżenia wartości pojazdu. Można jednak zaoferować klientowi usunięcie wgnieceń karoserii bez lakierowania. Do tego celu służy specjalny, dość prosty przyrząd, skuteczny jedynie w rękach wykwalifikowanego pracownika.
Są dwie metody likwidowania wgnieceń. Pierwsza, poprzez wypychanie od wewnątrz za pomocą łyżek blacharskich i druga, polegająca na wyciąganiu z zewnątrz za pomocą przystawki mimośrodowej. Wadą pierwszej metody jest konieczność demontażu tapicerki oraz trudność w dotarciu do każdego uszkodzenia. Zaletą drugiej jest szybkość (nie trzeba demontować żadnych elementów) oraz bardzo duża skuteczność. W przypadku obydwu metod naprawę musi wykonywać doświadczony blacharz. Koszt zestawu łyżek wynosi 1800 - 2500 tys. zł, natomiast urządzenie mimośrodowe rozprowadzane przez firmę Fürch kosztuje 1200 - 1500 zł.

Więcej na ten temat przeczytają Państwo w „Auto Moto Serwisie” nr 10/2008

homeWyszukiwarka

mailNewsletter

PassThru

Redakcja „Auto Moto Serwisu” w 2017 roku rozpoczęła cykl publikacji dotyczących PassThru – procedury dostępu online do portali internetowych wybranych producentów pojazdów. Przedstawiamy proces pierwszej rejestracji, diagnostyki pojazdu i programowania sterowników dla poszczególnych marek samochodów.

Czytaj więcej

Prenumerata 2021

prenumerata 2021 baner

 

mobile phoneAplikacja Android

Zapraszamy do korzystania z naszego serwisu informacyjnego dostępnego na smartfonach z systemem android. Znajdują się tu wiadomości z działów: nowości, z życia branży oraz szkolenia. Aplikację Auto Moto Serwis można ściągnąć bezpłatnie ze sklepu Google Play.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem