fb logo

Aktualne wydanie

AMS 01 2024

Świece żarowe

 W warunkach zimowych rozruch zimnego silnika z zapłonem samoczynnym bywa utrudniony. Powodem mogą być zużyte świece żarowe, nienaładowany akumulator lub nieszczelne cylindry.

Silniki z zapłonem samoczynnym (ZS) wymagają wspomagających urządzeń rozruchowych. Trudności z rozruchem zimnego silnika były szczególnie odczuwalne w silnikach z dzieloną komorą spalania (komorą wirową lub wstępną).
We współczesnych pojazdach stosuje się silniki z niedzieloną komorą spalania (wtrysk bezpośredni), co nie znaczy, że problem zniknął.
W przeszłości stosowano urządzenia wspomagające rozruch zimnego silnika o różnej konstrukcji. W silnikach z wtryskiem bezpośrednim stosowano kiedyś nagrzewnice rozruchowe. Była to elektryczna spirala grzejna umieszczona w kolektorze dolotowym. Przepływające przez nią powietrze ogrzewało się w ciągu 3 minut przed rozruchem silnika. Stosowano też podgrzewacze płomieniowe, włączane tuż przed rozruchem zimnego silnika. Wtryskiwany olej napędowy (lub benzyna – w niektórych rozwiązaniach) zapalał się odiskry elektrycznej wytworzonej między elektrodami, a płomień unoszony przez powietrze w kanale dolotowym silnika ułatwiał zapłon. Do naszych czasów przetrwały świece żarowe, których elektryczne spirale podgrzewają powietrze bezpośrednio w komorze spalania. Postęp w ich konstrukcji jest duży. Obecnie świece żarowe służą nie tylko do ułatwienia rozruchu zimnego silnika, lecz wydzielają ciepło także podczas pracy jednostki napędowej przyczyniając się do mniejszej emisji zanieczyszczeń i likwidacji tzw. twardego biegu. Współczesne wymagania w stosunku do świecy żarowej są znaczne – musi ona nagrzać się jak najszybciej, a po uruchomieniu silnika – pracować jeszcze przez kilka minut. Warto zauważyć, że we współczesnych silnikach ZS z wtryskiem bezpośrednim końcowy element świecy żarowej wkręcony w komorę spalania narażony jest na wysokie temperatury i ciśnienie, wibracje oraz korozyjne działanie związków chemicznych. Na spełnienie tych wymagań i oczekiwań każdy z czołowych producentów świec żarowych (BERU, Brisk, CHAMPION, ISKRA, NGK) wg informacji ma własną receptę. Producenci stosują własne, często opatentowane rozwiązania, jednak zasada działania świecy żarowej jest taka sama.

Więcej na ten temat przeczytają Państwo w "Auto Moto Serwisie" nr 12/2008

Truck Serwis

TRUCK 2023 2

homeWyszukiwarka

mailNewsletter

PassThru

Redakcja „Auto Moto Serwisu” w 2017 roku rozpoczęła cykl publikacji dotyczących PassThru – procedury dostępu online do portali internetowych wybranych producentów pojazdów. Przedstawiamy proces pierwszej rejestracji, diagnostyki pojazdu i programowania sterowników dla poszczególnych marek samochodów.

Czytaj więcej

Prenumerata 2024

3

 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem