wtorek 18 luty 2020

Aktualne wydanie

Będzie spowolnienie?
Okladka AMS 01 2020Spowolnienie gospodarcze, którego obawia się branża motoryzacyjna, dotyczy bardziej producentów części zamiennych, mniej rynku aftermarketowego. Spodziewany jest spadek produkcji nowych aut i w konsekwencji mniejsze zapotrzebowanie na części do ich wytworzenia.

Czytaj więcej>>>

Będzie spowolnienie?

Okladka AMS 01 2020Drodzy Czytelnicy,

spowolnienie gospodarcze, którego obawia się branża motoryzacyjna, dotyczy bardziej producentów części zamiennych, a mniej rynku aftermarketowego. W tym roku spodziewany jest spadek produkcji nowych aut i w konsekwencji mniejsze zapotrzebowanie na części do ich wytworzenia. Sytuacja warsztatów niezależnych jest zupełnie inna, szczególnie, że w 2019 r. sprowadzono do naszego kraju milion samochodów używanych, których średni wiek wynosi 12 lat. Z raportu SDCM i Frost&Sullivan wynika, że po trzech kwartałach 2019 r. (nie mamy nowszych danych) ponad połowa warsztatów odnotowała wzrost przychodów. Co więcej, aż 52% respondentów twierdzi, że poszukuje nowych pracowników, a aż 67% podniosło ceny swoich usług.
Nieustannie namawiam warsztaty niezależne do podnoszenia swoich kwalifikacji i podejmowania się trudniejszych napraw, które generują wyższy zysk, np. serwisowania aut hybrydowych czy elektrycznych. Z raportu firmy Nowe Motywacje wynika, że zaledwie 30% autoryzowanych serwisów obsługi (ASO) miało dotychczas okazję dokonywać napraw samochodów elektrycznych, zaś niewiele ponad 35% doradców serwisowych, posiada wiedzę na temat zasad dotyczących wykonywania przeglądów i serwisowania aut elektrycznych. Serwisowanie aut elektrycznych jest więc szansą dla odpowiednio przygotowanych warsztatów niezależnych.
Poza podwyżkami prądu i wzrostem kosztów pracy na razie nie ma innych przesłanek, które świadczyłyby o ryzyku pogorszenia się sytuacji warsztatów niezależnych w tym roku. Bądźmy więc optymistami!

 

Ryszard Polit
redaktor naczelny

PRZEJDŹ DO SPISU TREŚCI…

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem