fb logo

Aktualne wydanie

AMS 01 2024

Pełne artykuły

Co wymienić razem z paskiem rozrządu?

Na co należy zwrócić uwagę, aby zamontowany rozrząd pracował niezawodnie aż do następnej wymiany. Montaż nowego zestawu rozrządu powinien zawsze łączyć się z kontrolą oraz okresową wymianą innych elementów współpracujących. Konsekwencje zlekceważenia tego tematu są zwykle odwleczone w czasie. Ujawniają się najczęściej po przejechaniu 10 czy 20 tys. km później, stawiając użytkownika samochodu w bardzo kłopotliwej sytuacji. Oto na co należy zwrócić uwagę, by silnik po zakończeniu prac działał bez zastrzeżeń. 1. Uszczelniacze wałków rozrządu Przy okazji wymiany zestawu rozrządu nie należy zapominać o montażu nowych uszczelniaczy. Nawet jeśli w danym momencie wydają się całkowicie sprawne, jest duża szansa, że w ciągu najbliższych 20-30 tys. km zaczną przepuszczać olej, który może skrócić żywotność paska rozrządu. Przypomnijmy – typowy zestaw rozrządu wymienia się w zależności od konkretnego silnika co 60-100 tys. km. Jeśli mechanik pominie temat uszczelniaczy oznacza to, że będą...

Czytaj więcej...

Najnowsze

Oleje do silników z filtrem cząstek stałych

2014-04-32-1W ostatnich latach, szczególnie w Europie, obserwujemy nastawienie na działania proekologiczne w wielu obszarach. Przykre jest jednak, że działania te przynoszą najczęściej skutek odwrotny do zamierzeń, a ich negatywne efekty są na tyle czytelne i wyraźne dla zwykłego człowieka, że nawet nachalna propaganda w mediach i reklamach nie jest w stanie zaciemnić faktycznego stanu rzeczy.

 

Sztandarowymi przykładami kompletnie chybionych, „proekologicznych” działań są: produkcja biopaliw (a w szczególności biodiesla) oraz niektóre zmiany w konstrukcjach samochodów zmierzające do ograniczenia emisji, np. silniki Diesla z układami DPF.

Działania proekologiczne w przemyśle motoryzacyjnym w Unii Europejskiej można określić jako bezrozumny chaos. W ocenie wielu specjalistów pod płaszczykiem ekologii największe koncerny realizują określone interesy o gigantycznych dochodach, jednocześnie eliminując konkurencję , która nie jest w stanie finansowo nadążyć za pseudoekologicznymi zmianami. Tabela poniżej w dużym skrócie pokazuje działania proekologiczne i ich skutki.

Interesujące jest, jak faktycznie kształtuje się bilans zysków i strat proekologicznych działań w motoryzacji. Kończąc ten wątek – za nami początek rywalizacji w Formule 1, gdzie proekologiczne działania także odcisnęły swoje piętno (tak jakby dwudziestu paru kierowców miało wpływ na równowagę ekologiczną w przyrodzie). Ciche, paliwooszczędne jednostki napędowe w Formule 1? Kto to wymyślił?! Oby tylko w „Speedwayu” nie wprowadzono do ścigania skuterów z napędem elektrycznym.

 

Oleje do silników z filtrem DPF

W motoryzacji największy przełom związany głównie z ekologią nastąpił ok. 10 lat temu w okresie przejścia ze standardów emisji C02 – z Euro 3 na Euro 4. Pojawiły się wtedy nowe konstrukcje pojazdów wymuszające stosowanie olejów silnikowych typu Low SAPS.

Okres ten zmienił drastycznie europejski oraz polski rynek olejów silnikowych do samochodów osobowych. Z bardzo prostych i czytelnych reguł doboru, wymiany i eksploatacji olejów doszliśmy do sytuacji, w której zwykły kierowca przestał rozumieć oleje silnikowe, a nawet pracownicy warsztatów, stacji paliw czy sklepów motoryzacyjnych nie są w stanie nadążać za częstymi zmianami w zakresie olejów silnikowych. Jeszcze kilkanaście lat temu standardowa oferta olejów silnikowych do samochodów osobowych w uznanych firmach olejowych obejmowała ok. 3–5 produktów. Obecnie taka oferta olejów liczy sobie co najmniej kilkanaście pozycji.

 

(...)

 

Artur Błażej

 

Więcej na ten temat przeczytają Państwo w Auto Moto Serwisie nr 4/2014

 

Truck Serwis

TRUCK 2023 2

homeWyszukiwarka

mailNewsletter

PassThru

Redakcja „Auto Moto Serwisu” w 2017 roku rozpoczęła cykl publikacji dotyczących PassThru – procedury dostępu online do portali internetowych wybranych producentów pojazdów. Przedstawiamy proces pierwszej rejestracji, diagnostyki pojazdu i programowania sterowników dla poszczególnych marek samochodów.

Czytaj więcej

Prenumerata 2024

3

 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem