wtorek 19 marzec 2019

Aktualne wydanie

Drodzy czytelnicy,
1 2 2019weszliśmy w nowy rok bogatsi o 531880 nowych samochodów sprzedanych w 2018 r., to o 9,4% więcej nowych aut niż w roku 2017. Średnia wieku sprowadzanych aut to 12 lat, a 43% tych pojazdów ma silnik Diesla. Będzie co naprawiać, warsztatom ani pracy, ani klientów nie zabraknie.

Czytaj więcej>>>

Świat się kręci

001 okladka AMS 03Po salonie samochodowym w Genewie przyszła kolej na Poznań Motor Show i motoryzacja znowu jest w centrum zainteresowania opinii publicznej za sprawą nowych modeli aut i przekształceń własnościowych. Jak poinformował Daimler AG „przedsiębiorca Li Shufu nabył pakiet 9,69% akcji”. Ów przedsiębiorca to założyciel i prezes chińskiego producenta samochodów Zhejiang Geely Holding Group. Tym samym Geely, za kwotę 7,3 mld euro, stało się ważnym udziałowcem Daimlera. Jest to jednocześnie największa chińska inwestycja w zagraniczny przemysł motoryzacyjny. W 2016 roku Geely wykupił także udziały w Volvo Trucks, a firma jest też właścicielem Volvo Cars oraz London Taxi. Czyżby europejski przemysł motoryzacyjny nie był w stanie obronić się przed azjatyckimi inwestorami?
Drugi niemiecki koncern, BMW, przyznał się do omyłkowego instalowania niewłaściwego oprogramowania w modelach serii 5 i 7 z silnikami Diesla. Po wykryciu błędu BMW poinformowało Federalny Urząd ds. Ruchu i wycofało z rynku ok. 12 tysięcy egzemplarzy modeli M 550d xDrive i 750d xDrive. Oprogramowanie to manipulowało w systemach oczyszczania spalin. Szczere przyznanie się do pomyłki przynosi dobre efekty, co pokazuje przykład Volkswagena, który w 2017 roku osiągnął rekordową sprzedaż i rekordowe zyski. Grupa Volkswagen sprzedała 10,7 mln pojazdów i osiągnęła dochód netto wynoszący 11,6 mld euro i to mimo wydatków 3,2 mld euro w ramach afery Dieselgate.
Na naszym podwórku ogłoszono, że Kia Motor Polska wprowadzi produkty smarne Orlenu (Platinum Pro), jako zalecane w sieci autoryzowanych dilerów Kia.
I świat kręci się dalej.


Ryszard Polit
redaktor naczelny


PRZEJDŹ DO SPISU TREŚCI…

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem