poniedziałek 23 wrzesień 2019

Aktualne wydanie

Klimatyzacją w ogórka
AMS6 2019Za pomocą oprogramowania TEXA IDC5 CAR v 70 można już przeprowadzać diagnostykę nowych pojazdów z Grupy Fiata (FCA) wyposażonych w jednostkę sterującą SGW. Problem dotyczył wybranych modeli aut wyprodukowanych po 2017 r.

Czytaj więcej>>>

Jak się pozbyć zużytych opon?

Według obowiązujących w Polsce norm, większość sprzedanych opon powinna zostać odzyskana w postaci zużytych opon. Przynajmniej 15% z odzyskanego tonażu musi podlegać recyklingowi.

opony
Polega on z reguły na mechanicznym granulowaniu, oddzieleniu gumy od drutu i włókna oraz produkcji z granulatu rożnych produktów, np. nawierzchni sportowych, kołeczek do kontenerów na śmieci, płyt do wykładania placów zabaw dla dzieci, elementów bezpieczeństwa drogowego, mat hodowlanych i wielu innych. Natomiast reszta jest odzyskiwana, najczęściej w postaci energii cieplnej. Jest to tzw. odzysk energetyczny. Opony w całości lub rozdrobnione są spalane w specjalnie do tego celu przystosowanych piecach, głownie w cementowniach, gdzie zużyte ogumienie stanowi wysokokaloryczne paliwo zastępujące węgiel. Ustawa obliguje do odzysku z rynku większości wyprodukowanych opon, a na przedsiębiorców z branży motoryzacyjnej nakłada obowiązek ewidencji, składowania i przekazywania ich do odzysku.
Każdy warsztat samochodowy, niezależnie od skali prowadzonej działalności, wytwarza rożnego rodzaju odpady, które ze względu na zagrożenie wymagają odpowiedniego i zgodnego z zapisami prawa zagospodarowania. Do tych odpadów należą również zużyte opony. Jednocześnie serwis ma obowiązek prowadzić ewidencję odpadów za pomocą kart przekazania odpadów oraz składać do Marszałka Województwa zbiorcze zestawienie danych w terminie do 15 marca za poprzedni rok kalendarzowy. Inter Cars w ramach programu BIO SERVICE stworzył usługę odbioru zużytych opon. W jej ramach Inter Cars oferuje odbiór opon bezpośrednio od klientów lub oddanie ich w wybranych filiach.
1. W przypadku odbioru opon od klienta, warsztat zgłasza zlecenie odbioru za pośrednictwem programu BS BIO. Po wpływie zgłoszenia operator logistyczny odpowiada na dane zgłoszenie i proponuje datę odbioru. Z takiej opcji często korzystają duże warsztaty (oponiarskie), w których minimalna liczba opon do odbioru wynosi 200 sztuk.
2. Przy mniejszej liczbie opon klienci sami przywożą je do filii i układają w tzw. jodełkę w wyznaczonym do tego kontenerze. Wszystko odbywa przy pomocy pracownika filii. Klient otrzymuje potwierdzenie przyjęcia zużytych opon, fakturę z tytułu wykonania usługi odbioru oraz kartę przekazania odpadów.
Jeżeli warsztat nie ma konta w BS BIO należy skontaktować się bezpośrednio z BIO SERVICE pod adresem e-mailowym Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Szczegółowe informacje o rozlokowaniu kontenerów znajdują się na www.bio-service.pl.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem