fb logo

Aktualne wydanie

AMS 01 2024

Pełne artykuły

Co wymienić razem z paskiem rozrządu?

Na co należy zwrócić uwagę, aby zamontowany rozrząd pracował niezawodnie aż do następnej wymiany. Montaż nowego zestawu rozrządu powinien zawsze łączyć się z kontrolą oraz okresową wymianą innych elementów współpracujących. Konsekwencje zlekceważenia tego tematu są zwykle odwleczone w czasie. Ujawniają się najczęściej po przejechaniu 10 czy 20 tys. km później, stawiając użytkownika samochodu w bardzo kłopotliwej sytuacji. Oto na co należy zwrócić uwagę, by silnik po zakończeniu prac działał bez zastrzeżeń. 1. Uszczelniacze wałków rozrządu Przy okazji wymiany zestawu rozrządu nie należy zapominać o montażu nowych uszczelniaczy. Nawet jeśli w danym momencie wydają się całkowicie sprawne, jest duża szansa, że w ciągu najbliższych 20-30 tys. km zaczną przepuszczać olej, który może skrócić żywotność paska rozrządu. Przypomnijmy – typowy zestaw rozrządu wymienia się w zależności od konkretnego silnika co 60-100 tys. km. Jeśli mechanik pominie temat uszczelniaczy oznacza to, że będą...

Czytaj więcej...

Najnowsze

PassThru krok po kroku (cz. 16) – Hyundai

Hyundai/KIA w specyficzny sposób udostępnia swoje zasoby warsztatom niezależnym. Do przeprogramowania sterowników w pojazdach tych marek koncern zaleca użycie uniwersalnych interfejsów diagnostycznych mało popularnych na polskim rynku producentów.

PT nissan

Na swojej stronie internetowej koncern Hyundai/KIA podaje cztery interfejsy diagnostyczne, za pomocą których można programować sterowniki: Sun Pass Thru Pro, Cardaq Plus, AEZ Flahsher i tester fabryczny. W wykazie nie ma popularnych u nas testerów: Boscha, Helli Gutmann ani TEXY, chociaż spełniają one normy PassThru J2534 i ISO22900.
Ponieważ o diagnozowanie i programowanie sterowników w samochodach marek Hyundai i KIA pyta nas wiele warsztatów, sprawdziliśmy, jakie informacje udostępnia koncern. Jeśli nie posiadamy zalecanego przez koncern testera diagnostycznego, nie możemy przeprogramować sterowników, ale po wpisaniu numeru VIN pojazdu nie uzyskamy dostępu do informacji technicznych. Niektóre sekcje stron internetowych wymagają aktualnych wtyczek Adobe Acrobat Reader i Adobe Flash Player, które można pobrać ze strony Hyundaia.
Po pierwszej rejestracji i zalogowaniu się możemy wykupić dostęp do portalu i nie jest on drogi. Dostęp 24-godzinny kosztuje 15 euro. W ramach opłaty otrzymujemy dostęp do programowania PassThru i do instrukcji napraw samochodów spełniających normę Euro 5 lub 6.

W ramach instrukcji napraw możemy skorzystać z:
• instrukcji warsztatowych, dotyczących m.in. silników, systemów emisji kontroli spalin, systemów paliwowych, układu napędowego, zawieszenia, kierowniczego, systemów bezpieczeństwa SRS i komfortu, klimatyzacji, a także procedur naprawy skrzyń biegów (również automatycznych) i układów hamulcowych, schematów elektrycznych, w tym lokalizacji komponentów i wiązek,
• napraw blacharskich, w tym budowy nadwozia, procedur naprawy,
• instrukcji obsługi pojazdów,
• doboru narzędzi specjalnych.
Dokumentacja występuje z reguły w języku polskim, ale zdarzają się informacje w języku angielskim. Pojazd marki Hyundai połączyliśmy przewodowo przez złącze diagnostyczne ODB z interfejsem diagnostycznym Bosch KTS 590, który również przewodem połączyliśmy z urządzeniem Bosch DCU 220 (zastępuje komputer) mającym dostęp do internetu. Korzystaliśmy też z ładowarki Bosch BAT 690 zasilającej pojazd.

Otwieramy stronę:
https://service.hyundai-motor.com


P1

Pełna procedura jest dostępna w wydaniu 6/2019 Auto Moto Serwisu

Truck Serwis

TRUCK 2023 2

homeWyszukiwarka

mailNewsletter

PassThru

Redakcja „Auto Moto Serwisu” w 2017 roku rozpoczęła cykl publikacji dotyczących PassThru – procedury dostępu online do portali internetowych wybranych producentów pojazdów. Przedstawiamy proces pierwszej rejestracji, diagnostyki pojazdu i programowania sterowników dla poszczególnych marek samochodów.

Czytaj więcej

Prenumerata 2024

3

 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem