fb logo

Aktualne wydanie

AMS 01 2024

Pełne artykuły

Co wymienić razem z paskiem rozrządu?

Na co należy zwrócić uwagę, aby zamontowany rozrząd pracował niezawodnie aż do następnej wymiany. Montaż nowego zestawu rozrządu powinien zawsze łączyć się z kontrolą oraz okresową wymianą innych elementów współpracujących. Konsekwencje zlekceważenia tego tematu są zwykle odwleczone w czasie. Ujawniają się najczęściej po przejechaniu 10 czy 20 tys. km później, stawiając użytkownika samochodu w bardzo kłopotliwej sytuacji. Oto na co należy zwrócić uwagę, by silnik po zakończeniu prac działał bez zastrzeżeń. 1. Uszczelniacze wałków rozrządu Przy okazji wymiany zestawu rozrządu nie należy zapominać o montażu nowych uszczelniaczy. Nawet jeśli w danym momencie wydają się całkowicie sprawne, jest duża szansa, że w ciągu najbliższych 20-30 tys. km zaczną przepuszczać olej, który może skrócić żywotność paska rozrządu. Przypomnijmy – typowy zestaw rozrządu wymienia się w zależności od konkretnego silnika co 60-100 tys. km. Jeśli mechanik pominie temat uszczelniaczy oznacza to, że będą...

Czytaj więcej...

Najnowsze

Wyważarki

wywazarki
Co jest potrzebne mechanikowi, by łatwo i szybko wyważać koła? Dlaczego warto zainwestować w porządne urządzenia do wyważania kół i jakie funkcje powinno mieć, by maksymalnie skrócić czas wyważenia koła? Każdy mechanik musi odpowiedzieć sobie na te pytania w momencie, kiedy myśli o dobrej inwestycji, jaką jest sprawdzony, szybki i bezawaryjny sprzęt.

Jedną z cech wyważarek dobrej jakości jest dokładna informacja na temat całego procesu – co w danej chwili się dzieje oraz jak niewyważone jest koło (statycznie czy dynamicznie), które musimy „naprawić”. Jeśli wiemy, co się dzieje w danym momencie procesu wyważania – wiemy, jak zaradzić problemowi. Dobrze, by zakres obsługiwanych rozmiarów kół był jak najszerszy. Wielkość tę można określić jako średnicę obręczy w calach, np. od 10" do 30", szerokość obręczy w calach, np. od 1,5" do 20" czy też ciężar obsługiwanego koła.
Zdecydowanie najważniejszą cechą dobrej wyważarki jest jej dokładność. Wyważarki dobrej klasy cechuje dokładność do jednego grama, a najdokładniejsze do 0,5 grama. Tym paramentem posługiwałbym się, jeśli musiałbym kupić taki sprzęt do swojego warsztatu. Dokładność pomiaru oznacza przecież, że koła będą na pewno prawidłowo wyważone, a zadowolony klient chętnie wróci do nas następnym razem. Aby w ciągu całego dnia, np. w sezonie wymiany opon, można było obsłużyć więcej samochodów, przydałaby się wyważarka o stosunkowo krótkim czasie pomiaru. W zależności od budowy wyważarki, prędkości obrotowej wałka i rodzaju napędu, możemy spotkać wyważarki o czasie pomiaru nawet około 6–8 sekund. Oznacza to, że wałek wyjściowy kręci się z prędkością od 90 do ok. 260 obrotów na minutę.

Łukasz Ryś
Pełny artykuł przeczytają Państwo w wydaniu nr 5/2017 „Auto Moto Serwisu”

Truck Serwis

TRUCK 2023 2

homeWyszukiwarka

mailNewsletter

PassThru

Redakcja „Auto Moto Serwisu” w 2017 roku rozpoczęła cykl publikacji dotyczących PassThru – procedury dostępu online do portali internetowych wybranych producentów pojazdów. Przedstawiamy proces pierwszej rejestracji, diagnostyki pojazdu i programowania sterowników dla poszczególnych marek samochodów.

Czytaj więcej

Prenumerata 2024

3

 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem