Scania podsumowuje rok

Rok 2016 był dla polskiego przedstawicielstwa firmy Scania wyjątkowo udany. Wprowadzono na rynek nową generację pojazdów, a wyniki sprzedaży są bardzo dobre – powiedział na konferencji prasowej Harald Woitke dyrektor generalnego Scania Polska.

Do końca listopada Scania sprzedała w Polsce kraju 4155 sztuk pojazdów. W klasie pojazdów o DMC pow. 16 t. Scania zajęła drugie miejsce za DAF-em. Tomasz Cwalina, dyrektor handlowy Scania Polska podsumował, że w porównaniu z 2015 rokiem Scania sprzedała o 26,5% więcej pojazdów. W tym roku Scania sprzedała też 84 nowe autobusy i 100 używanych. Używane autobusy są oferowane z gwarancją lub kontraktami serwisowymi.
W tym roku z sukcesem realizowano też program „zawsze na czele", który ma promować pojazdy Scanii wśród firm korzystających z aut innych marek. Aż 57 potencjalnych klientów przejechało 335 tys. km – powiedział Paweł Paluch dyrektor ds. marketingu i komunikacji Scania Polska. Program ten będzie kontynuowany również w 2017 roku.
W listopadzie przekazano klientom pierwsze pojazdy nowej generacji, ale do marca 2018 roku będzie produkowana równolegle dotychczasowa generacja.

Dla swoich klientów Scania oferuje opiekę specjalisty, którego zadaniem jest szkolenie kierowców pod kątem oszczędnej jazdy. Krzysztof Rosół, dyrektor sieci serwisowej, zauważył, że dalsze oszczędności w kosztach eksploatacji można uzyskać dzięki zmniejszonej częstotliwości przeglądów serwisowych. Do tej pory przeglądów tych dokonywano po określonym przebiegu pojazdu. Obecnie, korzystając z systemu telematycznego termin przeglądu i jego zakres są dobierane indywidualnie do każdego pojazdu, w zależności od jego potrzeb. Planuje się nawet prewencyjną wymianę zużywających się podzespołów przy okazji okresowego przeglądu technicznego na podstawie informacji o kodach błędów.

Scania ma 11 punktów dilerskich, w tym 9 własnych i 38 serwisów, w tym 27 własnych. W 2016 r. uruchomiono serwis w Grajewie oraz centrum napraw powypadkowych we Wrocławiu.

W 2017 roku zostanie rozegrany konkurs dla mechaników i doradców serwisowych Scania Top Team Young. Nie odbędzie się natomiast konkurs dla młodych kierowców - Young European Truck Driver - poinformował Paweł Paluch.
Scania traktuje nasz rynek jako ważny, gdyż w Polsce jest zarejestrowanych stosunkowo dużo pojazdów tej marki. Klienci zaczynają też doceniać ich walory, mimo, że samochody szwedzkiego producenta nie należą do najtańszych. Potwierdza to tezę, że dla firm transportowych najważniejsze są niezawodność, sprawna obsługa serwisowa i niskie zużycie paliwa eksploatowanych samochodów. Jednak systemy telematyczne oraz kontrakty serwisowe wprowadzane przez Scanię i innych producentów mogą w przyszłości spowodować, że posiadacze nowych ciężarówek coraz rzadziej będą korzystać z niezależnych warsztatów.