fb logo

Aktualne wydanie

AMS 01 2024

W numerze 6/2022

Zmiany w dziedzinie gospodarki i zmiany na arenie politycznej odbywają się bardzo szybko. Można odnieść wrażenie, że cały świat wsiadł do jakiegoś zwariowanego pociągu, który pędzi na złamanie karku. Podobnie szybkie zmiany zachodzą w dziedzinie techniki, a w tym także w dziedzinie techniki transportu.

Ten ekspresowy pociąg zmian dowiezie nas do zupełnie nieznanej stacji, a naszym oczom ukaże się tam zupełnie inny świat. Ropa naftowa będzie w przyszłości niewiele wartym surowcem bez strategicznego znaczenia, bo gospodarka nie będzie już wykorzystywać ropopochodnych paliw płynnych, a środki smarne można będzie uzyskiwać na skalę przemysłową, choćby z masy zielonej przy zastosowaniu metod transformowania. Energię dla przemysłu, gospodarki i transportu będzie się pozyskiwać głównie ze źródeł odnawialnych, przy wspomaganiu bezpiecznymi reaktorami atomowymi. Po ulicach będą jeździć autonomiczne pojazdy, których będzie można używać w miarę potrzeby, bo indywidualna – obywatelska własność środków transportu zniknie lub zostanie zmarginalizowana. Generujący najwięcej zanieczyszczeń na jednego przewiezionego pasażera, transport lotniczy będzie obsługiwał tylko połączenia międzykontynentalne, gdyż rozwinie się sieć bardzo szybkich kolei elektromagnetycznych. Zmiany które nadchodzą, są wielkie, szybkie i gruntowne. Przypomina mi się sytuacja sprzed ponad pół wieku, kiedy Pani przedszkolanka kazała dzieciom narysować świat przyszłości i na wszystkich rysunkach były rakiety kosmiczne oraz ruchome chodniki, ale nikt nie narysował człowieka z telefonem komórkowym lub komputerem osobistym. Taki kierunek zmian nie mieścił się w głowie ówczesnego człowieka. Być może i teraz nie potrafimy przewidzieć właściwego kierunku przyszłych zmian. Zapewne będą one szły w stronę lepszej komunikacji i optymalizacji, a więc na przykład mikroprocesor umieszczony w koszuli będzie informował pralkę o stanie zabrudzenia tkaniny i na tej podstawie zostanie zoptymalizowany cykl prania. Niemożliwe? Ale to już się dzieje. Polecam zwrócić uwagę na artykuł o inteligentnych oponach, publikowany w tym numerze „Auto Moto Serwisu”.

Patrząc na bieżące zmiany, nie sposób pominąć sytuacji na rynku walut. Umacniający się kurs waluty szwajcarskiej odzwierciedla brak zaufania do Euro, co jest efektem niespójnej polityki unijnej choćby w sprawie Rosji i wojny w Ukrainie. Umacnia się dolar, a to odzwierciedla światowe zaufanie do gospodarki USA. Złotówka słabnie w stosunku do wszystkich głównych walut, co niesie za sobą podwyżki cen odczuwalne głównie dla warsztatów bazujących na importowanych materiałach i częściach zamiennych, których ceny na krajowym rynku, przeliczane są w stosunku do dolara lub euro.

Wnioski są proste. Czekają nas wielkie zmiany w dalszej przyszłości, ale teraz, w najbliższych miesiącach będzie drożej, a więc biedniej dla mniej zamożnych klientów. Należy o tym pamiętać, przygotowując biznes plan.

Mamy okres wakacyjnych wyjazdów i dlatego w tym wydaniu czytelnicy znajdą więcej tekstów opisujących ciekawostki motoryzacyjne, a mniej materiałów poradnikowych. Zapraszam do lektury.

 

Rafał Dmowski

redaktor naczelny

 

 

NOWOŚCI

2 MAHLE TechnoPro z funkcją ODO-Scan

2 Nokian Tyres zaczyna kontrolowane wyjście z Rosji

2 Full Pack od TEXY 3 SEVIC V500e w sprzedaży w Polsce

4 Rozpoczęto produkcję elektrycznych Volkswagenów w Emden

4 Aktualizacja oprogramowania IDC5 BIKE 35.0.0

5 Toyota Video Service Advisor – nowa usługa Toyoty

5 Świeża energia od Green Cell

6 Toyota GR86 zrodzona z pasji

11 Toyota wchodzi na rynek domowych magazynów energii

 

 Z ŻYCIA BRANŻY

12 Toyota Leasing Polska w programie „Mój elektryk”

12 Auta używane z najmniejszym wzrostem cen

13 Standox otrzymuje Złoty Laur Klienta 2022

14 Mikroelektronika kluczowa dla sukcesu Bosch

15 AkzoNobel przejmuje zakład Lankwitzer Lackfabrik

16 Elektryczna ofensywa Volkswagena w USA

17 Trudna sytuacja SKP

18 Rynek używanych samochodów w Polsce

PRODUKTY

20 Wszechstronna opona All-terrain od Vredestein

21 Nowa linia amortyzatorów Bilstein

22 Budweg – wybór części do układów hamulcowych

23 Nowy dodatek do podłoży plastikowych

24 Firma Elring na czele listy dostawców

26 Nowe czujniki PTC od NTK

27 Wtryskiwacze C4i Common Rail

28 System podwójnych ograniczników hydraulicznych dostępny na rynku wtórnym

 

PRAKTYKA WARSZTATOWA

29 Układy wtryskowe silników benzynowych

34 Weryfikacja układów chłodzenia

37 Internet jako źródło wiedzy o naprawie

 

AUTO TECHNIKA

40 Inteligencja w oponach

41 Nowości od WKŁ

 

NAPĘDY HYBRYDOWE I ALTERNATYWNE

42 Z najnowszej historii motoryzacji GM EV1 cz. 2

45 Siemens uruchomił pierwszą stację ultraszybkiego ładowania

46 Toyota liderem prac nad bateriami ze stałym elektrolitem

47 Wymienny kartridż wodorowy

48 Naprawa regeneracja i drugie życie akumulatorów

51 Elektryczne jednoślady dla każdego

Truck Serwis

TRUCK 2023 2

homeWyszukiwarka

mailNewsletter

PassThru

Redakcja „Auto Moto Serwisu” w 2017 roku rozpoczęła cykl publikacji dotyczących PassThru – procedury dostępu online do portali internetowych wybranych producentów pojazdów. Przedstawiamy proces pierwszej rejestracji, diagnostyki pojazdu i programowania sterowników dla poszczególnych marek samochodów.

Czytaj więcej

Prenumerata 2024

3

 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem