fb logo

Aktualne wydanie

AMS 04 2022e

Silniki Mazdy z technologią SkyActiv-G w warsztacie (cz. 1)

mazdaSKYInżynierowie koncernu Mazda, konstruując silniki benzynowe i wysokoprężne według filozofii, którą nazwali „SkyActiv”, odeszli od wszechobecnej idei dowsizingu. Pracę jednostek benzynowych o podwyższonym stopniu sprężania (SkyActiv-G) oparli na realizacji cyklu Millera, wprowadzając szereg modyfikacji, które pozwoliły na prawidłowe funkcjonowanie silników według tego właśnie obiegu. Poniższe opracowanie ma za zadanie przybliżyć warsztatom niezależnym technologię, serwisowanie i diagnostykę tych napędów.

Punktem wyjścia pozwalającym na stworzenie wydajnego i oszczędnego silnika o zapłonie iskrowym była wnikliwa analiza pracy jednostki o zwiększonym stopniu sprężania działającej według obiegu Millera. Zaprojektowanie takiego silnika wiązało się z wieloma modyfikacjami i patentami obejmującymi swoim zakresem opracowanie całkowicie nowej konstrukcji (blok, głowica, układ korbowo-tłokowy), jak i wprowadzeniem udoskonalonych systemów sterujących silnikiem oraz przeprojektowaniem poszczególnych podzespołów. Wszystkie te innowacje wraz z nowymi, wydajnymi skrzyniami biegów, lekkim i sztywnym nadwoziem, przekonstruowanym zawieszeniem oraz systemem multimedialnym definiowały filozofie SkyActiv.
W przypadku silników spalinowych japońscy inżynierowie dostrzegli kilka czynników, które mają decydujące znaczenie dla wydajności jednostki napędowej. Przy projektowaniu silnika o zapłonie iskrowym skupiono się przede wszystkim na podwyższeniu stopnia sprężania, ograniczeniu strat spowodowanych tarciem, zminimalizowaniu strat pompowania (w trakcie suwu ssania) oraz zoptymalizowaniu procesu spalania mieszanki paliwowo-powietrznej. Mazda poszła więc „pod prąd”, rezygnując z wysilonych turbodoładowanych silników benzynowych o mniejszej pojemności skokowej, gdyż priorytetem koncernu z Hiroszimy stało się skonstruowanie jednostki o wysokim stopniu sprężania. Jednak wciąż głównym problemem w realizacji zamysłu Japończyków o wydajnym silniku było zjawisko spalania stukowego występujące w jednostkach o wysokim stopniu sprężania. Antidotum na ten niekorzystny czynnik okazało się zaprojektowanie specjalnego kolektora wydechowego i opracowanie innowacyjnych układów: zasilana i zapłonu.

 

Pełny artykuł w wydaniu 7/2020 Auto Moto Serwisu

homeWyszukiwarka

mailNewsletter

PassThru

Redakcja „Auto Moto Serwisu” w 2017 roku rozpoczęła cykl publikacji dotyczących PassThru – procedury dostępu online do portali internetowych wybranych producentów pojazdów. Przedstawiamy proces pierwszej rejestracji, diagnostyki pojazdu i programowania sterowników dla poszczególnych marek samochodów.

Czytaj więcej

Prenumerata 2022

prenumerata 2022 baner

 

mobile phoneAplikacja Android

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem