fb logo

Aktualne wydanie

AMS 01 2024

Pełne artykuły

Co wymienić razem z paskiem rozrządu?

Na co należy zwrócić uwagę, aby zamontowany rozrząd pracował niezawodnie aż do następnej wymiany. Montaż nowego zestawu rozrządu powinien zawsze łączyć się z kontrolą oraz okresową wymianą innych elementów współpracujących. Konsekwencje zlekceważenia tego tematu są zwykle odwleczone w czasie. Ujawniają się najczęściej po przejechaniu 10 czy 20 tys. km później, stawiając użytkownika samochodu w bardzo kłopotliwej sytuacji. Oto na co należy zwrócić uwagę, by silnik po zakończeniu prac działał bez zastrzeżeń. 1. Uszczelniacze wałków rozrządu Przy okazji wymiany zestawu rozrządu nie należy zapominać o montażu nowych uszczelniaczy. Nawet jeśli w danym momencie wydają się całkowicie sprawne, jest duża szansa, że w ciągu najbliższych 20-30 tys. km zaczną przepuszczać olej, który może skrócić żywotność paska rozrządu. Przypomnijmy – typowy zestaw rozrządu wymienia się w zależności od konkretnego silnika co 60-100 tys. km. Jeśli mechanik pominie temat uszczelniaczy oznacza to, że będą...

Czytaj więcej...

Najnowsze

W numerze 8/2022

Do niedawna wszyscy producenci pojazdów zgodnie deklarowani rychłe całkowite zaprzestanie produkcji samochodów napędzanych silnikami spalinowymi. Zeroemisyjność i całkowita elektryfikacja transportu, to były tematy bardzo modne i chętnie przewijające się w wypowiedziach prelegentów i oficjeli różnego szczebla, którzy często nie zastanawiali się lub nie chcieli nawet zastanowić się nad sposobem wprowadzenia w życie tych szlachetnych planów.

Obecnie mamy wojnę w Ukrainie i związane z nią problemy energetyczne, polegające głównie na niedoborze węgla kamiennego, gazu ziemnego i ropy, a więc paliw, od których świat i tak wkrótce miał się odwrócić na fali mody na zieloną energię. Paradoksalnie jednak, to właśnie niedobory tych tradycyjnych i nie-ekologicznych paliw, stały się pretekstem do pospiesznego wycofywania się producentów pojazdów z wcześniej złożonych deklaracji o rychłej i całkowitej zeroemisyjności produkowanych samochodów. Kolejni producenci deklarują, że nie wycofają się całkowicie z produkcji silników spalinowych, a ostatnio nawet okazało się, że silniki wysokoprężne wcale nie są takie złe i trzeba pracować nad ich ekologicznością, zamiast zupełnie zabronić używania.

Oczywiście plany przechodzenia na transport całkowicie elektryczny znakomicie pasują do takich państw, jak Niemcy lub Francja, gdzie już obecnie duża część wytwarzanej energii elektrycznej pochodzi ze źródeł odnawialnych, funkcjonują elektrownie atomowe, a sieć elektroenergetyczna jest gęsta i nowoczesna. Krótko mówiąc, jeżeli jakiś kraj jest w stanie wytwarzać energię elektryczną w sposób ekologiczny i dostarczać do odbiorcy w każdym miejscu i czasie i do tego w żądanej ilości, to ten kraj może myśleć o całkowitej elektryfikacji transportu. Jeżeli jednak popatrzymy się na sytuację w naszym kraju, gdzie energię elektryczną produkuje się głównie z węgla kamiennego i brunatnego, brak elektrowni atomowych, a produkcja energii ze źródeł odnawialnych jest dopiero w powijakach, to nie tylko niema co myśleć tu o całkowitej elektryfikacji transportu, ale trudno zgodzić się z tezą, że pojazdy elektryczne eksploatowane w tym kraju są zeroemisyjne, gdyż energię elektryczną do ich zasilania wytworzono z węgla w przestarzałych elektrowniach, z których część pamięta okres socjalizmu. Trudno też planować w Polsce budowę sieci szybkich ładowarek wysokoprądowych, gdyż obecna sieć elektroenergetyczna nie jest w stanie dostarczyć do nich prądu. Tam gdzie pracują już takie ładowarki, często dostępne są jedynie tryby najwolniejszego ładowania ze względu na niewydolność sieci. W miejscowości, w której mieszkam, sieć elektryczna jest tak słaba, że użycie małej ręcznej spawarki elektrycznej powoduje przygasanie światła we wszystkich domach. Jak zatem funkcjonowałaby w tej miejscowości stacja ładowania pojazdów elektrycznych?

Polska na szczęście nie jest wyjątkiem, to raczej państwa w których wszystko jest przygotowane na przestawienie transportu na całkowitą elektryfikację, są wyjątkami na mapie świata i dlatego na plany elektryfikacji transportu nie należy patrzyć z perspektywy gotowości tych państw. Silnik spalinowy zapewne nie odejdzie do historii tak szybko, jak wyobrażają to sobie decydenci z Europy Zachodniej, USA, Japonii lub Chin, a całkowita elektryfikacja transportu w krajach Ameryki Łacińskiej, Indiach, Mongolii i także w naszym kraju, potrwa pewnie nieco dłużej, niż przewidywały to plany wizjonerów Volkswagena. Może okazać się w międzyczasie, że bardziej interesująca i łatwiejsza do zrealizowania jest opcja ekologicznego transportu z wykorzystaniem procesu elektrolizy wody, kartridży wodorowych, ogniw wodorowych i znanego równania chemicznego na syntezę wody.

 

Rafał Dmowski

redaktor naczelny

 

 

NOWOŚCI

2 Scania wprowadza nowe rzędowe silniki przemysłowe

2 Drivus – pakiet usług dla serwisów blacharsko-lakierniczych

3 BMW wybiera opony Dunlop SportSmartTT

3 Zelektryfikowane auta Lexusa

4 Nowy Jeep Avenger

5 Podręczniki dla mechaników motocyklowych od WKŁ

 

 Z ŻYCIA BRANŻY

6 Czy jesteśmy gotowi na transport autonomiczny?

7 Nowy Ford GT LM 2022

8 50 lat limuzyn Mercedes Benz 116

9 Dostawy aut elektrycznych grupy Volkswagen

PRODUKTY

10 Żarówki Osram Night Breaker 200

11 Urządzenie do geometrii kół Hofmann Geoliner 609

12 1000 elektrycznych ciężarówek od Renault

12 Co wyróżnia dobre filtry?

14 Folia jako ciecz obróbcza

 

PRAKTYKA WARSZTATOWA

15 Systemy ograniczania emisji spalin w Dieslu cz, 2/1

18 Czy warto poprawiać fabrykę?

20 Naprawa motocyklowych pomp hamulcowych

22 Sezonowa kontrola układu hamulcowego

23 Wibracje podczas hamowania

25 Awaria hamulca po wymianie klocków

 

STREFA SZEFA

28 Platforma szkoleniowa od Castrola

28 Serwisy Premio alternatywą dla ASO

  

NAPĘDY HYBRYDOWE I ALTERNATYWNE

29 Jak powstają baterie trakcyjne?

30 Toyota Prius THS-II cz. 2

33 Hyundai IONIQ 6 – 614 km na jednym ładowaniu

 

AUTO TECHNIKA

34 Recykling i renowacja baterii cz. 1

36 Zadania oleju silnikowego

38 Filtr do samochodów elektrycznych

39 Opony całoroczne czy zimowe?

40 Biodiesel jak wpływa na silnik i smarowanie?

  

AUTO MOTO HOBBY

41 Skuter – profesjonalną maszyną wyścigową

44 Jak zbudowany jest samochód driftingowy?

 

Truck Serwis

TRUCK 2023 2

homeWyszukiwarka

mailNewsletter

PassThru

Redakcja „Auto Moto Serwisu” w 2017 roku rozpoczęła cykl publikacji dotyczących PassThru – procedury dostępu online do portali internetowych wybranych producentów pojazdów. Przedstawiamy proces pierwszej rejestracji, diagnostyki pojazdu i programowania sterowników dla poszczególnych marek samochodów.

Czytaj więcej

Prenumerata 2024

3

 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem