fb logo

Aktualne wydanie

AMS 01 2024

Pełne artykuły

Co wymienić razem z paskiem rozrządu?

Na co należy zwrócić uwagę, aby zamontowany rozrząd pracował niezawodnie aż do następnej wymiany. Montaż nowego zestawu rozrządu powinien zawsze łączyć się z kontrolą oraz okresową wymianą innych elementów współpracujących. Konsekwencje zlekceważenia tego tematu są zwykle odwleczone w czasie. Ujawniają się najczęściej po przejechaniu 10 czy 20 tys. km później, stawiając użytkownika samochodu w bardzo kłopotliwej sytuacji. Oto na co należy zwrócić uwagę, by silnik po zakończeniu prac działał bez zastrzeżeń. 1. Uszczelniacze wałków rozrządu Przy okazji wymiany zestawu rozrządu nie należy zapominać o montażu nowych uszczelniaczy. Nawet jeśli w danym momencie wydają się całkowicie sprawne, jest duża szansa, że w ciągu najbliższych 20-30 tys. km zaczną przepuszczać olej, który może skrócić żywotność paska rozrządu. Przypomnijmy – typowy zestaw rozrządu wymienia się w zależności od konkretnego silnika co 60-100 tys. km. Jeśli mechanik pominie temat uszczelniaczy oznacza to, że będą...

Czytaj więcej...

Najnowsze

Diagnostyka poduszek powietrznych

 

Wiele samochodów powypadkowych znajdujących się w Polsce wymaga sprawdzenia poprawności działania elementów układu bezpieczeństwa biernego, jak poduszki powietrzne, napinacze pasów bezpieczeństwa czy sterownik systemu. W niektórych pojazdach można znaleźć rezystor maskujący wpięty w obwód poduszek gazowych bądź napinaczy pirotechnicznych.

pw-intIstotnymi elementami układu bezpieczeństwa biernego SRS (ang. supplemental restraint system) w samochodzie są bezwładnościowe trzypunktowe pasy bezpieczeństwa z napinaczami pasów oraz poduszki gazowe i kurtyny gazowe wraz z całym osprzętem zarówno pirotechnicznym jak i mechanicznym. Większość tych układów jest wyposażona ponadto w wiele rożnego rodzaju czujników zderzeń dostarczających do sterownika systemu danych o kierunku i sile zderzenia, sterownika systemu SRS uruchamiającego w określonych warunkach (wielkości opóźnienia) elementy wykonawcze systemu, układy odłączania zasilania elektrycznego, system odryglowania drzwi, włączenia świateł awaryjnych, opuszczania szyb, załączania instalacji gaśniczych, a nawet automatycznego powiadamiania o wypadku służb ratowniczych.

Piotr Wróblewski

Więcej na ten temat przeczytacie Państwo w nr 4/2015

 

Truck Serwis

TRUCK 2023 2

homeWyszukiwarka

mailNewsletter

PassThru

Redakcja „Auto Moto Serwisu” w 2017 roku rozpoczęła cykl publikacji dotyczących PassThru – procedury dostępu online do portali internetowych wybranych producentów pojazdów. Przedstawiamy proces pierwszej rejestracji, diagnostyki pojazdu i programowania sterowników dla poszczególnych marek samochodów.

Czytaj więcej

Prenumerata 2024

3

 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem