fb logo

Aktualne wydanie

AMS 01 2024

Pełne artykuły

Co wymienić razem z paskiem rozrządu?

Na co należy zwrócić uwagę, aby zamontowany rozrząd pracował niezawodnie aż do następnej wymiany. Montaż nowego zestawu rozrządu powinien zawsze łączyć się z kontrolą oraz okresową wymianą innych elementów współpracujących. Konsekwencje zlekceważenia tego tematu są zwykle odwleczone w czasie. Ujawniają się najczęściej po przejechaniu 10 czy 20 tys. km później, stawiając użytkownika samochodu w bardzo kłopotliwej sytuacji. Oto na co należy zwrócić uwagę, by silnik po zakończeniu prac działał bez zastrzeżeń. 1. Uszczelniacze wałków rozrządu Przy okazji wymiany zestawu rozrządu nie należy zapominać o montażu nowych uszczelniaczy. Nawet jeśli w danym momencie wydają się całkowicie sprawne, jest duża szansa, że w ciągu najbliższych 20-30 tys. km zaczną przepuszczać olej, który może skrócić żywotność paska rozrządu. Przypomnijmy – typowy zestaw rozrządu wymienia się w zależności od konkretnego silnika co 60-100 tys. km. Jeśli mechanik pominie temat uszczelniaczy oznacza to, że będą...

Czytaj więcej...

Najnowsze

Kalibracja tylnej kamery z użyciem urządzenia TEXA ACS

Urządzenie TEXA ACS umożliwia przeprowadzenie kalibracji tylnej kamery w pojazdach różnych marek.

TEXA

Za pomocą urządzenia ACS oraz odpowiedniego panelu można przeprowadzać kalibrację tylnej kamery w pojazdach Grupy VW (Audi, Seat, Škoda, VW). Inne marki, m.in. Mercedes-Benz, Mitsubishi, KIA/Hyundai oraz Nissan (Qashqai i X-Trail) wykorzystują inne dedykowane panele kalibracyjne.
Kalibrację tylnej kamery przeprowadzamy: w przypadku jej wymiany, wymiany modułu sterującego lub po wyjęciu i zamontowaniu kamery. W niektórych pojazdach, np. VW Passat kombi, tylna kamera znajduje się w tylnej pokrywie. W przypadku zdjęcia i naprawy tylnej pokrywy, kalibracja kamery jest również wymagana.

Proces kalibracji nie jest skomplikowany, ale trzeba zadbać, by w warsztacie było jasno, a za pojazdem nie było przedmiotów odbijających światło.
Wymagania dotyczące wykonania kalibracji:
• pojazd powinien stać na równym podłożu,
• właściwe ciśnienie powietrza w oponach,
• koła ustawione na wprost,
• drzwi zamknięte, pusty bagażnik i przedział pasażerski,
• kierownica ustawiona na wprost, koła ustawione prosto,
• silnik wyłączony, zapłon włączony,
• aktywna tylna kamera, czysta osłona obiektywu,
• zalecane jest podłączenie ładowarki w trybie buforowym.

 

Pełną kalibrację kamery tylnej przeprowadzoną w samochodzie VW Passat B8 kombi opisaliśmy w wydaniu 3/2020 „Auto Moto Serwisu”

Truck Serwis

TRUCK 2023 2

homeWyszukiwarka

mailNewsletter

PassThru

Redakcja „Auto Moto Serwisu” w 2017 roku rozpoczęła cykl publikacji dotyczących PassThru – procedury dostępu online do portali internetowych wybranych producentów pojazdów. Przedstawiamy proces pierwszej rejestracji, diagnostyki pojazdu i programowania sterowników dla poszczególnych marek samochodów.

Czytaj więcej

Prenumerata 2024

3

 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem