fb logo

Aktualne wydanie

AMS 01 2024

Poznaj układ zarządzania silnikiem

zarzadzanie silnikiemUkład zarządzania silnikiem to prawdopodobnie najbardziej inteligentny ze wszystkich systemów znajdujących się w dzisiejszych samochodach. Nic w tym dziwnego, skoro odpowiada za cały proces zarządzania pracą silnika, począwszy od zapłonu skończywszy na procesie spalania, między innymi regulując odpowiednie proporcje mieszanki paliwa z powietrzem, czy opowiadając za zapłon sprzężonej mieszanki w cylindrze. Dzięki temu układ zarządzania silnikiem zyskał przydomek „mózgu samochodu”.

To właśnie w systemie zarządzania silnikiem znajdziemy najbardziej zaawansowane w świecie motoryzacji technologie. Kierują one pracą ponad 30 części i około 50 modułów komputerowych, które przesyłają miliony linii kodu – to właśnie ich właściwe odczytanie sprawia, że pojazd działa sprawnie. Ale czym tak właściwie jest system zarządzania silnikiem? Przyjrzymy się bliżej kluczowym elementom tego systemu, a także istotnej roli, jaką pełni każdy z nich.

Sonda lambda: mierzy poziom tlenu w spalinach, by odpowiednio dopasować stosunek powietrza do paliwa; odpowiada za zmniejszenie emisji spalin.
Czujnik temperatury płynu chłodzącego: mierzy temperaturę silnika, by monitorować spalanie, kontrolować funkcje zapłonu i emisje spalin.
Przepływomierz powietrza (czujnik MAF): monitoruje ile powietrza dostaje się do układu, by odpowiednio dobrać proporcje mieszanki paliwowo-powietrznej.
Czujnik ciśnienia bezwzględnego w kolektorze ssącym (czujnik ciśnienia kolektora): mierzy ciśnienie w kolektorze ssącym silnika. Zebrane dane są wykorzystywane do określenia wymaganego czasu otwarcia wtryskiwaczy.
Czujnik położenia przepustnicy: czujnik położenia przepustnicy mierzy kąt otwarcia przepustnicy. Wartość pomiaru jest przekazywana do sterownika silnika, który wykorzystuje tę informację, aby określić czas zapłonu oraz do obliczenia odpowiedniej dawki paliwa w zależności od obciążenia silnika.
Czujnik położenia wałka rozrządu: na podstawie sygnału z czujnika położenia wałka rozrządu, sterownik silnika wyznacza kąt położenia wałka rozrządu. Dzięki temu możliwe jest rozpoznanie, w którym suwie pracy jest określony z cylindrów, co pozwala kontrolować zapłon oraz czas otwarcia wtryskiwaczy.
Czujnik położenia wału korbowego: mierzy prędkość obrotową wału korbowego oraz określa położenie tłoka w wybranym cylindrze, by sterować czasem wtrysku paliwa i zapłonem.
Czujnik spalania stukowego: wykrywa zjawisko spalania stukowego i koryguje sygnał zapłonu, kiedy silnik jest obciążony, by zapobiec dalszemu powstawaniu zapłonu stukowego.
Czujnik temperatury spalin: ochrania części wystawione na działanie gorących spalin, przesyłając do sterownika silnika informację, kiedy należy obniżyć temperaturę tych części. Pozwala także uzyskać temperaturę optymalną dla przeprowadzenia regeneracji filtrów DPF w samochodach z silnikiem Diesla.
Czujnik ABS: na bieżąco pobiera dane na temat prędkości, z jaką obracają się koła, dzięki czemu zapobiega zablokowaniu hamulców oraz niekontrolowanemu poślizgowi.
Czujnik ciśnienia oleju: kontroluje ciśnienie oleju w silniku i w razie potrzeby aktywuje kontrolkę oleju.
Filtr cząstek stałych: jest wykorzystywany w samochodach z silnikiem diesla, a jego zadaniem jest zminimalizowanie ilości sadzy wydobywającej się z układu wydechowego.

Jako wiodący producent oryginalnego wyposażenia firma Delphi Technologies nieustannie rozwija przełomowe technologie w dziedzinie czujników oraz rozwiązania, które optymalizują kontrolę emisji, zużycie paliwa i właściwości jezdne. Ponadto oferuje narzędzia diagnostyczne, szkolenia i wsparcie techniczne, świadcząc pełen zakres usług dostępnych na rynku części zamiennych.

DELPHI

Truck Serwis

TRUCK 2023 2

homeWyszukiwarka

mailNewsletter

PassThru

Redakcja „Auto Moto Serwisu” w 2017 roku rozpoczęła cykl publikacji dotyczących PassThru – procedury dostępu online do portali internetowych wybranych producentów pojazdów. Przedstawiamy proces pierwszej rejestracji, diagnostyki pojazdu i programowania sterowników dla poszczególnych marek samochodów.

Czytaj więcej

Prenumerata 2024

3

 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem