fb logo

Aktualne wydanie

AMS 01 2024

Newsletter 2020/07

Spawanie blach stalowych

spawanieElementy karoserii wykonane z wysokogatunkowych blach stalowych nie mogą być spawane metodą MAG, czyli stalowym drutem elektrodowym w osłonie dwutlenku węgla lub mieszanki argonu i dwutlenku węgla.
Metoda MAG, ze względu na wysokie temperatury, jakie wytwarzane są podczas procesu spawalniczego i skład stopów stalowych stosowanych w budowie współczesnej karoserii, jest coraz rzadziej dopuszczana przez producentów pojazdów. Należy pamiętać, że istnieje poważne ryzyko przegrzania elementu, co powoduje jego nieodwracalne uszkodzenie. Uszkodzeniu podlega zarówno struktura materiału, jak i często i kształt elementu. Temperatura podczas spawania łukiem elektrycznym dochodzi nawet do 1600°C, a temperatura topnienia stali to 1539oC. Maksymalna temperatura, przy której materiały wysokogatunkowe zachowują swoje pełne parametry, to zaledwie 650oC. Należy więc dążyć do stosowania jak najniższych prądów spawania, pamiętając, że do blach o grubościach od 0,6 mm do 1 mm potrzeba niewiele energii cieplnej.
Zwykle z powodzeniem można spawać przy prądzie od 20 A. Kolejnym czynnikiem zmniejszającym przegrzanie jest spawanie przerywane punktowo lub odcinkami. Warto spawać z przerwami pozwalającymi na stygnięcie elementu, co w znacznym stopniu zabezpieczy go przed niekorzystnymi wpływami wysokich temperatur. Nawet w przypadku stosowania małych prądów spawania, ciepło stopniowo kumuluje się, co jest szczególnie niebezpieczne w przypadku elementów o małej masie. Spawanie cienkich blach karoseryjnych jest specyficznym przypadkiem prac spawalniczych, w których zazwyczaj dąży się do uzyskania gładkiej powierzchni w miejscu spawania.
W spawaniu konstrukcji stalowych spoiny zwykle nie podlegają obróbce mechanicznej, ponieważ stanowią ważny węzeł stanowiący między innymi o parametrach wytrzymałościowych konstrukcji.

 

Bogusław Raatz, HERKULES AUTO-TECHNIKA
Pełny artykuł przeczytają Państwo w wydaniu 5/2020 Auto Moto Serwisu

Czy można utrzymać warsztat w czasach pandemii?

KDubisWiele osób przesiadło się z komunikacji publicznej do samochodów, rynek napraw nie powinien się zmniejszyć. W ostatnim czasie trafiają do nas auta z usterkami wynikającymi z długiego postoju pojazdu, co świadczy o tym, że ich właściciele zamierzają z nich korzystać. Nie narzekamy na brak klientów, z czego się bardzo cieszymy. Dokładamy wszelkich starań, aby było ich jak najwięcej. W ostatnim czasie obserwujemy też, że znacząco przybyło nowych klientów w naszym serwisie.
Zależy nam na tym, aby klienci nam ufali i wiedzieli, że pomożemy im
bez względu na to, czy przyjadą Fiatem Uno czy nowym BMW.

W kolejnym wydaniu „Auto Moto Serwisu” opublikujemy rozmowę z Krzysztofem Dubisem, właściciel warsztatu MotoEWOLUCJA z Międzylesia w Warszawie.

Świece żarowe – ważny element systemu oczyszczania spalin

NGKSPARKPLUG GlowPlug Ceramic CZ267 Press 2019 06W silniku z zapłonem samoczynnym, tzw. wysokoprężnym, paliwo zapalane jest – samoczynnie – dzięki wysokiej temperaturze powietrza znajdującego się w komorze spalania. By uzyskać odpowiednią wartość tej temperatury, powietrze trzeba jeszcze bardziej sprężyć lub podgrzać. Ponieważ stopień sprężania powietrza w danym silniku jest stały, pozostaje drugi sposób – podgrzanie powierza. Służą do tego świece żarowe umieszczone w komorze spalania.

Obecnie w silnikach stosuje się wtrysk paliwa bezpośrednio do komory spalania, co z punktu widzenia termodynamiki ma swoje wady i zalety, o których napisano już wiele książek i publikacji. W każdym razie, jeśli silnik z zapłonem samoczynnym ma spełniać współczesne normy emisji spalin (głównie węglowodorów i tlenków azotu) w różnych warunkach pracy, trzeba utrzymywać określone wartości temperatury spalin. Temperatura spalin zależy od przebiegu procesu spalania – głównie od temperatury powietrza w komorze spalania. Dlatego w wielu silnikach mierzy się temperaturę panującą w komorze spalania oraz ciśnienie i w zależności od tych wartości uruchamia się pracę świec żarowych. Kiedyś świece służyły do podgrzania powietrza przed rozruchem silnika – teraz pracują po jego uruchomieniu. Dzięki temu w kolejnych generacjach silników z zapłonem samoczynnym obniża się stopień sprężania.
Przyjęło się, że świece żarowe są sprawdzane i ewentualnie wymieniane w porze zimowej. Jednak elementy te pełnią również bardzo ważną rolę w procesie oczyszczania spalin i pomagają obniżyć emisję niebezpiecznych substancji. Ale to jeszcze nie wszystko. Świece żarowe mają również wkład w ochronę zaworu recyrkulacji spalin (EGR) oraz wspomagają proces regeneracji filtra cząstek stałych (DPF). Świece żarowe pracują jeszcze przez ponad 10 minut od momentu uruchomienia silnika osiągając temperaturę do 1350oC.
Dawid Pauszek, Manager Technical Support Aftermarket Eastern Europe w NGK SPARK PLUG EUROPE potwierdza: „Prewencyjna kontrola świec żarowych ma większe znaczenie niż w przeszłości. I to o każdej porze roku. Ze względu na konieczność zapewnienia odpowiedniego poziomu emisji spalin oraz potrzebę ograniczenia kosztów naprawy pozostałych elementów silnika świece żarowe powinny być po prostu zawsze sprawne.”
Poniżej ekspert przedstawia cztery powody, dla których – oprócz rozruchu na zimno – świece żarowe mają kluczowe znaczenie dla pracy silnika wysokoprężnego.

1. Sprawniejsza praca i niższa emisja
Gdy temperatury na zewnątrz są niskie, świece żarowe umożliwiają rozruch silnika. Przy wykorzystaniu energii elektrycznej rozgrzewają powietrze w komorze spalania. Dzięki ciągłemu rozwojowi technologii świec żarowych wstępne podgrzewanie możliwe jest w ekstremalnie krótkim czasie. Przykładowo oferowane przez NGK SPARK PLUG, najnowsze ceramiczne świece wysokotemperaturowe (NHTC) osiągają 1000oC w czasie poniżej dwóch sekund. – Zapewniane przez te zaawansowane technologicznie świece żarowe szybkie podgrzewanie wstępne umożliwia natychmiastowy rozruch silnika oraz jego bardziej płynną pracę – wyjaśnia Dawid Pauszek. Świece żarowe ogrzewają powietrze w komorze spalania silnika aż do osiągnięcia właściwej temperatury pracy, co wypływa na zmniejszenie emisji zanieczyszczeń i cząstek stałych.

2. Zawsze czysty zawór EGR
Dzięki funkcji pośredniego dogrzewania świece żarowe mają również pozytywny wpływ na stan i sprawność działania zaworu EGR. Przy niskiej temperaturze spalin zawór EGR ma tendencję do pokrywania się nagarem i z czasem przestaje działać. Wówczas wzrasta emisja cząstek stałych i tlenków azotu. Jeśli więc temperatura spalin jest zbyt niska, sterownik uruchamia świece żarowe.

3. Regeneracja filtra DPF
– W celu przeprowadzenia regeneracji filtr DPF musi zostać rozgrzany do temperatury ponad 600oC na okres około 10 minut. Aby to osiągnąć, sterownik silnika inicjuje wiele działań. Jednym z nich jest tzw. dogrzewanie regeneracyjne. Świece żarowe osiągają wtedy temperaturę ponad 1000oC, również wtedy, gdy silnik jest rozgrzany do temperatury roboczej. Powoduje to podniesienie temperatury powietrza w komorze spalania, co z kolei zwiększa temperaturę spalin umożliwiającą regenerację filtra. Niesprawne świece żarowe mogą doprowadzić do sytuacji, gdy regeneracja filtra DPF nie będzie możliwa.

4. Ochrona przed nadmiernym schłodzeniem
Świece żarowe są również uruchamiane, gdy silnik pracuje pod małym obciążeniem, np. podczas zjazdu ze wzniesienia. Skutkuje to wychładzaniem się komory spalania i wzrostem emisji.
Sprawne świece żarowe są ważnym elementem systemu oczyszczania spalin. – Dlatego należy regularnie sprawdzać ich stan, a w razie konieczności wymieniać, również w okresie letnim – podsumowuje Dawid Pauszek.

Wymiana świec żarowych w sześciu krokach
1. Sprawdź kody usterek przed rozpoczęciem naprawy. Pozwoli to dokładnie określić stan świecy żarowej oraz ustalić konieczność jej wymiany.
2. Obszar wokół każdej świecy żarowej pokryj syntetycznym olejem silnikowym i pozwól mu spenetrować w głąb – najlepiej tydzień przed demontażem. Ułatwi to odkręcenie i ograniczy ryzyko zerwania gwintu.
3. Rozgrzej silnik przed demontażem świec – łatwiej je wykręcić, gdy silnik jest gorący.
4. Odkręć świece żarowe właściwym momentem za pomocą klucza dynamometrycznego, co zapobiegnie zerwaniu gwintu.
5. Użyj pokrytego smarem bezsilikonowym odpowiedniego rozwiertaka otworu świecy żarowej do oczyszczenia jej z osadów sadzy.
6. Po ręcznym wkręceniu nowej świecy żarowej w jej gniazdo, dokręć ją kluczem dynamometrycznym z odpowiednim momentem. Zalecany moment dokręcania znajdziesz na pudełku lub w katalogu NGK SPARK PLUG.

 

Na podstawie materiałów NGK

Toyota e-broom

TOYOTAmiotaInżynierowie Toyoty opracowali futurystyczną, latającą miotłę na prąd nazwana e-broom. Co prawda miotła jeszcze nie lata w powietrzu, ale na pewno już niedługo inżynierowie Toyoty odkryją właściwe zaklęcie. Alternatywą jest latający dywan, ale też trzeba znać zaklęcie.

Jak skręcać?

kierowniczeCoraz więcej warsztatów spotyka się z koniecznością naprawy elektrycznego systemu wspomagania układu kierowniczego. Z reguły jest to niemożliwe, co prowadzi do wymiany całej przekładni kierowniczej i jej adaptacji, często za pomocą procedury PassThru.

Układ kierowniczy jest nieustannie modyfikowany, a w samochodach występują rożne jego odmiany. W zależności od masy pojazdu, sposobu umieszczenia zespołu napędowego (poprzecznie/podłużnie), a nawet przedniego lub tylnego napędu, stosuje się rożne konstrukcje układu kierowniczego i kilka odmian jego wspomagania. Modyfikacje układu kierowniczego są wprowadzane, by dostosować go do wymogów samochodów autonomicznych, w których układ ten musi być powiązany z innymi podzespołami. Nieśmiało rozwijana jest też konstrukcja tzw. aktywnego układu kierowniczego z przekładnią kierowniczą o zmiennym przełożeniu (BMW, Audi) oraz system skręcanych przednich i tylnych kół zmniejszający promień skrętu auta. Nie będziemy się nimi zajmować w tym artykule.

Odmiany wspomagania przekładni kierowniczej
W zasadzie w nowych samochodach nie stosuje się już śrubowo-kulkowej przekładni kierowniczej, która na wyjściu daje ruch obrotowy. Zastąpiła ją przekładnia zębatkowa, która daje ruch postępowy. Ta różnica zdeterminowała sposób wspomagania układu kierowniczego. Wspomnijmy, że wspomaganie hydrauliczne zostało zmodyfikowane systemem elektrohydraulicznym (pompa hydrauliczna napędzana silnikiem elektrycznym), ale obecnie w większości aut, bez względu na ich masę własną, stosuje się wspomaganie elektromechaniczne z wykorzystaniem silnika elektrycznego. W samochodach możemy spotkać kilka wersji tego wspomagania:
• z pojedynczym zębnikiem: wspomaganie bezpośrednio na zębnik wału kierowniczego przekładni zębatkowej – moment wspomagania (do 90 Nm) przykładany na ślimacznicę zamontowaną na zębniku przekładni kierowniczej; zastosowanie – auta miejskie,
• wspomaganie na kolumnie kierowniczej: moment wspomagania (do 95 Nm) przykładany na wałku wyjściowym kolumny kierowniczej, przed przegubowym wałkiem pośrednim.
Dość popularne rozwiązanie; zastosowanie – auta miejskie, kompaktowe,
• z podwójnym zębnikiem, wspomaganie na listwę zębatą:
przekładnia ślimakowa przy drugim zębniku to popularne rozwiązanie w pojazdach Grupy VW (VAG); zastosowanie – auta klasy kompaktowej i średniej,
• wspomaganie równoległe:
– przekładnia śrubowo-kulkowa (napędzana bezpośrednio silnikiem elektrycznym) położona w tej samej osi co listwa zębata; zastosowanie – auta klasy średniej, wyższej, SUV,
– przekładnia śrubowo-kulkowa napędzana paskiem zębatym przez silnik elektryczny umieszczony równolegle do listwy zębatej; zastosowanie – auta klasy średniej, wyższej, SUV.
Wspomaganie na kolumnie kierowniczej ma tę zaletę, że silnik z przekładnią jest mniej narażony na zanieczyszczenia, ale w ten sposób można uzyskać niewielką siłę wspomagającą.
Z tego powodu rozpowszechniły się układy z podwójnym zębnikiem i wspomaganie równoległe. Rozwiązania te uważane są za bardziej uniwersalne i przyszłościowe, również w pojazdach autonomicznych bowiem najlepiej spełniają oczekiwania między precyzją skrętu kół, a informacjami zwrotnymi o stanie drogi przekazywanymi kierowcy.

Elementy układu wspomagającego
Wielkość siły wspomagania jest dobierana przez elektroniczny sterownik na podstawie informacji z czujników:
• kąta skrętu koła kierownicy,
• momentu skrętu koła kierownicy,
• prędkości obrotowej silnika pojazdu,
• prędkości obrotowej kół jezdnych,
• rzeczywistego promienia toru jazdy,
• włączenia zapłonu.

 

Pełny artykuł przeczytają Państwo w wydaniu 5/2020 Auto Moto Serwisu

Układy rozrządu

rozrzadSystemy zmiany skoku zaworów, momentu i czasu ich otwarcia są coraz bardziej skomplikowane.
Opiszemy system UniAir opracowany przez specjalistów z firmy Schaeffler. System ten, pod nazwami MultiAi czy TwinAir, jest stosowany w silnikach Alfy Romeo i Fiata.

Wymień filtr kabinowy

FILTRWiększość współcześnie produkowanych samochodów jest wyposażona w filtr powietrza, którego zadaniem jest utrzymywanie czystego powietrza w kabinie i zatrzymywanie zanieczyszczeń w postaci kurzu, pyłków kwiatowych, trujących gazów i cząstek powstałych w wyniku ścierania się okładzin hamulcowych i opon.
Badania przeprowadzone przez Emission Analytics pokazują, że podczas krótkich podróży samochodem system kontroli zanieczyszczeń nie jest w stanie osiągnąć pełnej sprawności. Zanim silnik się rozgrzeje – w ciągu pierwszych pięciu minut jego pracy – poziom emisji tlenków azotu (NOx) w silnikach wysokoprężnych jest wyższy o 32%, a w silnikach benzynowych o 422%, w porównaniu do emisji przy rozgrzanym silniku.

Substancje te, jeśli nie zostaną wyeliminowane, mogą działać na oczy, nos i oskrzela, powodując problemy zdrowotne, podrażnienia i dyskomfort, zwłaszcza u osób cierpiących na uczulenia i astmę, a krótka przejażdżka autem do sklepu okazuje się o wiele bardziej szkodliwa dla zdrowia, niż mogłoby się wydawać – przypominają eksperci Denso.
Filtr kabinowy pomaga poprawić jakość powietrza, odfiltrowując szkodliwe cząsteczki znajdujące się w spalinach, dymie papierosowym i oparach paliwa przed ich przedostaniem się do wnętrza pojazdu – jak również zapobiega przedostawaniu się do układu klimatyzacji liści i innych zanieczyszczeń. Bez filtra kabinowego powietrze wewnątrz samochodu może być nawet osiem razy bardziej zanieczyszczone niż na zewnątrz, zwłaszcza podczas pierwszych kilku minut po uruchomieniu silnika.
Filtr kabinowy z węglem aktywnym jest niezwykle skuteczny – blokuje cząsteczki o średnicy nawet 1000 razy mniejszej niż ludzki włos i jest w stanie usunąć z powietrza o 25% więcej szkodliwych zanieczyszczeń niż standardowe filtry kabinowe, które nie posiadają warstwy węgla aktywnego. Nie tylko rodzaj filtra kabinowego jest jednak istotny – równie ważny jest jego stan. Starsze filtry, które są zatkane lub zabrudzone, mogą być pokryte pleśnią i zawierać bakterie, które powodują alergie i dyskomfort u pasażerów. Oprócz niewystraczającej filtracji powietrza, zablokowany filtr może również utrudnić odparowywanie szyb, ponieważ cząstki dłużej utrzymują się w powietrzu, a przepływ powietrza z wylotów wentylatora będzie mniejszy. Gorszy jakościowo filtr kabinowy stwarza również ryzyko uszkodzenia układu klimatyzacji pojazdu.

Jeśli założymy, że średni roczny przebieg pojazdu to 15 000 km, to przy prędkości 60 km/h całkowity czas pracy filtra kabinowego wyniesie 250 godzin. Średni przepływ powietrza przez filtr kabinowy to około 300 m3/h. Oznacza to, że w ciągu roku przefiltruje on 75 000 m3 powietrza! Aby filtr działał optymalnie, zaleca się jego wymianę co najmniej raz w roku lub po przejechaniu 10 000–15 000 km.

Na podstawie materiałów Denso

Truck Serwis

TRUCK 2023 2

homeWyszukiwarka

mailNewsletter

PassThru

Redakcja „Auto Moto Serwisu” w 2017 roku rozpoczęła cykl publikacji dotyczących PassThru – procedury dostępu online do portali internetowych wybranych producentów pojazdów. Przedstawiamy proces pierwszej rejestracji, diagnostyki pojazdu i programowania sterowników dla poszczególnych marek samochodów.

Czytaj więcej

Prenumerata 2024

3

 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem