fb logo

Aktualne wydanie

AMS 01 2024

Wzrosły kwoty wypłacanych odszkodowań

 

Według danych Polskiej Izby Ubezpieczeń, kwoty odszkodowań z ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych w 2014 r. wzrosły o ponad 374 mln złotych. Osoby poszkodowane coraz częściej decydują się na pójście do sądu, ubiegają się również o zadośćuczynienie za śmierć bliskiej osoby.

Świadczenie mogą otrzymać osoby, które utraciły bliskich w wyniku wypadku komunikacyjnego, wypadku przy pracy (także w gospodarstwie rolnym), czy w wyniku błędu medycznego. Świadczeń można domagać się od osoby odpowiedzialnej za spowodowanie szkody, a w przypadku posiadania ubezpieczenia OC, przez sprawcę szkody, odpowiedzialnym będzie jej ubezpieczyciel. W przypadku odszkodowania za śmierć bliskiej osoby świadczenie nie przysługuje automatycznie. Trzeba najpierw udowodnić bliskie związki ze zmarłym, a następnie wykazać krzywdę jakiej doznaliśmy w związku ze śmiercią poszkodowanego. Zażyłość ze zmarłym, oraz krzywdę można udokumentować równocześnie, m.in. przez ukazanie utraty więzi rodzinnej. Wykazanie więzów rodzinnych nie zawsze dotyczy członków rodzin w powszechnym rozumieniu, ale również osób pozostających w związku partnerskim, która np. pozostawała ze zmarłym w tzw. związku partnerskim.

W trakcie postępowania sądowego warto przedstawić możliwie jak najwięcej dowodów. Poświadczeniem bliskiej relacji ze zmarłym mogą być: wspólne zdjęcia, filmy, zeznania rodziny, sąsiadów, przyjaciół czy współpracowników. Pamiętać również należy o tym, iż poza zadośćuczynieniem, które jest formą rekompensaty za doznaną krzywdę, mamy możliwość również ubiegania się o różnego rodzaju rekompensaty, takie jak:

  • zwrot kosztów związanych z leczeniem i organizacją pogrzebu,
  • odszkodowanie należne nam, gdy w skutek śmierci poszkodowanego nastąpiło znaczne pogorszenie naszej sytuacji życiowej,
  • ustalenie tak zwanej renty alimentacyjnej.

Według badań wybranych orzeczeń sądów, przeprowadzonego przez Instytut Wymiaru Sprawiedliwości, osoby, zdecydowane na postępowanie sądowe mogą ubiegać się o odszkodowanie średnio czterokrotnie wyższe niż w przypadku negocjacji z ubezpieczycielem.

Niektóre zakłady ubezpieczeniowe dążą do ustalenia sztywnych kwot wypłacanych świadczeń. Do każdej sprawy trzeba podjeść indywidualnie. Nie można wyciągać wniosków, że wszystkie odszkodowania przez ubezpieczycieli są zaniżone. Najlepiej w takim przypadku podjąć kroki prawne i sprawdzić swoją sprawę, czy i w jakiej wysokości należy nam się odszkodowanie. Wsparciem w takich sytuacjach są firmy specjalizujące się w pomocy przy uzyskaniu należnych odszkodowań.

Bartosz Kozak,
Radca Prawny Kancelarii Radców Prawnych DRB współpracującej z Centrum Odszkodowań DRB

 

Truck Serwis

TRUCK 2023 2

homeWyszukiwarka

mailNewsletter

PassThru

Redakcja „Auto Moto Serwisu” w 2017 roku rozpoczęła cykl publikacji dotyczących PassThru – procedury dostępu online do portali internetowych wybranych producentów pojazdów. Przedstawiamy proces pierwszej rejestracji, diagnostyki pojazdu i programowania sterowników dla poszczególnych marek samochodów.

Czytaj więcej

Prenumerata 2024

3

 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem